7 powodów, dla których warto pojechać na Cypr

stonybeach_altertonative.JPG

KILKA SŁÓW O CYPRZE

Cypr to wyspa mniejsza od najmniejszego polskiego województwa opolskiego, a mimo to posiada na swoim terytorium aż dwa pasma górskie, swoim wyglądem przypominające Alpy (jednak dużo niższe). Według legendy w starożytności wyspę zamieszkiwała grecka bogini miłości Afrodyta i to właśnie jej imieniem nazwano słynne skały wynurzające się z morza, znajdujące się na południowy-wschód od Pafos, które do dzisiaj są jedną z głównych atrakcji turystycznych Cypru.

Cypr przez prawie całe stulecie na przełomie XIX i XX wieku był pod panowaniem brytyjskim i do dzisiaj Wielka Brytania ma duży wpływ na to, co się dzieje na wyspie. Spuścizną po brytyjskiej kolonii jest między innymi lewostronny ruch uliczny, wszechobecny język angielski, a także wysoki standard hoteli i zadbane, nowoczesne miasta. Na ulicach spotyka się multum Brytyjczyków, którzy przyjeżdżają tutaj na wakacje, albo przeprowadzają się na wyspę na starość. Z drugiej strony wielu młodych Cypryjczyków wyjeżdża do Wielkiej Brytanii na studia, ponieważ Cypr nie posiada własnego uniwersytetu.

W 1974 roku po zakończeniu tureckiej inwazji, wyspa została podzielona na dwie części: grecką i turecką, jednak tylko nieliczne państwa uznają autonomię tej drugiej, traktując ją jako osobne państwo. Po wejściu przez część grecką do Unii Europejskiej w 2004 r. Cypr stał się łatwo-dostępny dla turystów z całej Europy, skupiając się na rozwoju turystyki przede wszystkim w części greckiej i naciskając, aby to tam przylatywały samoloty z biur turystycznych. 

Słoneczny Cypr idealnie się sprawdzi na wakacyjny wypoczynek dla osób, które lubią komfortowe warunki, świetną pogodę, plaże, zachwycające widoki, jak i również aktywny wypoczynek, np. sporty wodne czy piesze wycieczki.

DLACZEGO WARTO POJECHAĆ NA CYPR?

  • DŁUGIE, PIASZCZYSTE PLAŻE

Na południowych terenach pomiędzy Agią Napią a Larnaką rozciągają się najdłuższe piaszczyste plaże na Cyprze. Przy większości z nich wybudowano hotele, dlatego trudno tutaj znaleźć odludne, intymne zakątki; raczej należy się spodziewać rzędów leżaków z parasolkami i wielu turystów. Plusem tak zagospodarowanego wybrzeża jest czystość – plaże są zadbane, a co więcej z dostępem do toalet, barów i restauracji. Dodatkowo oferują rozległy wachlarz atrakcji, w tym sporty wodne, grupowe gry i imprezowe promy (co może być zarówno plusem jak i minusem).

  • KRYSTALICZNIE CZYSTA I CIEPŁA WODA

Ewentualny tłum rekompensują fantastyczne wody Morza Śródziemnego otaczające wyspę: dno widać na kilka-kilkanaście metrów głębokości. Woda jest ciepła, jednak chłodniejsza od temperatury powietrza, która latem potrafi sięgać 30-40 stopni, dlatego kąpiele w morzu znakomicie orzeźwiają w upalne dni.

  • KLIFY

Południowe wybrzeże Cypru jest w wielu miejscach zbudowane z klifów, z których roztacza się zachwycający widok. Gratką dla osób lubiących adrenalinę mogą być nadmorskie klify, z których w niektórych miejscach można skakać do wody! Nigdy jednak nie skaczcie, gdy nie ma nikogo innego w pobliżu.

  • GÓRSKIE WIOSKI

Im dalej na północ, tym bardziej górzyste tereny, mniej turystyczne i bardziej opustoszałe. W części tureckiej można znaleźć wiele opuszczonych po wojnie domostw. Warte zwiedzenia są między innymi wioski: Agros (gdzie w maju kwitnie niezliczona liczba róż), Galata i Kakopetria, znajdujące się w górach Troodhos, wszystkie posiadające interesujące historyczne zaplecze.

  • PYSZNE JEDZENIE

Na kuchnię cypryjską miało wpływ wiele kultur, między innymi grecka, turecka i arabska. Posiłki najczęściej składają się ze świeżych warzyw oraz mięsa koziego i owczego. O dziwo Cypryjczycy nie jedzą tak dużo ryb. Główny posiłek, zwany meze zwykle składa się z wielu mniejszych dań, wykładanych na stół dla gości, którzy mogą się częstować czym chcą. Najpopularniejsze danie wyspy to Halloumi – grillowany ser z mleka owczego.

  • STAROŻYTNE RUINY

Pierwsze osady powstawały na Cyprze już 9 tysięcy lat temu. Zachowało się tutaj bardzo wiele zabytków z czasów bizantyjskich, jak kościoły, ruiny zamków, ikony czy pozostałości po murach miejskich. Na uwagę zasługuje antyczny teatr w Kourionie pochodzący z II w. p.n.e.

  • ŁATWY I SZYBKI DOJAZD W KAŻDY ZAKĄTEK WYSPY

Najlepszym sposobem na poruszanie się po wyspie jest wynajęcie samochodu*, bowiem świetna infrastruktura i rozbudowana sieć autostrad zapewnia łatwy i szybki dostęp do każdego miejsca na wyspie. 

WYNAJEM SAMOCHODU NA CYPRZE

*Nie ma z tym problemu, jeżeli poruszacie się po greckiej części, natomiast wypożyczalnie zawsze przestrzegają przed przekraczaniem granicy z Cyprem Północnym, strasząc turystów napiętą sytuacją w części tureckiej i częstymi rabunkami. Przestrogi wynikają tylko i wyłącznie z ewentualnych problemów prawnych w razie wypadku czy uszkodzenia auta, ponieważ faktem jest, że ubezpieczenie samochodu wynajętego w części greckiej, w części tureckiej już nie obowiązuje. Oczywiście nie ma problemów z przekroczeniem granicy i można to zrobić na własną odpowiedzialność. 

JEŚLI CHCECIE PODZIELIĆ SIĘ PRZEMYŚLENIAMI, MOŻECIE ZOSTAWIĆ KOMENTARZ NA DOLE STRONY, ALBO NAPISAĆ BEZPOŚREDNIO DO MNIE POPRZEZ TEN FORMULARZ:

Imię i Nazwisko
Imię i Nazwisko

ZACHĘCAM was serdecznie DO SUBSKRYBOWANIA MOJEGO BLOGA! :)

DLACZEGO?
pONIEWAŻ BĘDZIECIE ZAWSZE NA BIEŻĄCO, Łatwo odszukacie interesujące was tematy na mailu, będziecie otrzymywać wszystkie dodatkowe materiały oraz informacje, których nie publikuję na blogu!

to jak? dołączacie do grona alternatywnych podróżników?

for ENGLISH version click HERE

AltertonativeComment