Najlepsze atrakcje Dublina

DUBLIN – MIASTO WIELU ATRAKCJI

Ulice Dublina

Dublin, podobnie jak prawie wszystkie stolice, to miasto pełne atrakcji, w którym ciężko się nudzić. Trzeba poświęcić minimum dwa dni, żeby je zwiedzić, mimo iż nie jest to wielką metropolia, licząca zaledwie pół miliona mieszkańców. Dublin charakteryzuje się artystycznym klimatem, wielkomiejskim luzem oraz ogromną liczbą pubów, knajpek i restauracji. Króluje tu muzyka – na każdym kroku natkniemy się na bary oferujące koncerty na żywo: od tradycyjnych irlandzkich melodii, po akustyczne performance piosenki autorskiej i rockowo-bluesowe granie.

DZIELNICA ŚREDNIOWIECZNA

To tutaj skupiają się najważniejsze zabytki Dublina, między innymi katedra św. Patryka i Kościoła Chrystusowego, a także ruiny murów miejskich zbudowanych za panowania wikingów. 

  • Katedra Kościoła Chrystusowego:

Warto zwrócić uwagę na kaplicę św. Wawrzyńca, Zakątek Muzyków oraz średniowieczną kryptę - największą tego typu konstrukcją w Irlandii.

- wstęp: 6.50 euro

- info: www.christchurchcathedral.ie

 

Katedra Kościoła Chrystusowego

Nadziemne przejście łączące Kościół z innymi budynkami

  • Katedra św. Patryka:

Na stronie internetowej można zapisać się na jedną z bezpłatnych wycieczek po katedrze z przewodnikiem. Jeżeli męczy was zwiedzanie, warto odpocząć w pięknym parku katedralnym dostępnym dla wszystkich. 

- wstęp: 6.50 euro

- info: www.stpatrickscathedral.ie

 

 

Katedra św. Patryka

  • Zamek Dubliński:

Warto zwiedzić sale wystawiennicze (z galerią portretów), Korytarz Rządowy, salę tronową, salę Gotycką, bibliotekę oraz Hol św. Patryka. 

- wstęp: 10 euro

- info: www.dublincastle.ie

 

Na placu przed Zamkiem Dublińskim

TRINITY COLLEGE

Trinity College to najstarszy i najbardziej renomowany uniwersytet w Irlandii. Dzieli się na trzy odrębne wydziały, a swoim studentom oferuje 25 różnych kierunków. Znajduje się w pobliżu parku miejskiego Saint Stephen's Green, czyli jednego z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych Dublina. 

Na terenie Trinity College warto zwiedzić: Parliament Square, wieża Campanile, Teatr Samuela Becketta, the Old Library (imponującą bibliotekę), Galerię Nauk (wstęp wolny) oraz Muzeum Zoologiczne (wstęp: 3 euro).

- wycieczka po kampusie + wejście do biblioteki: 14 euro, sama wycieczka 4 euro.

- info: www.tcd.ie

 

Campanile

Rzeźba Sphere Within Sphere - Trinity College

GUINNESS STOREHOUSE

Muzeum Guinnessa pokazuje jak od trzech stuleci jest warzone jedno z najbardziej popularnych piw na świecie. Na zwiedzanie go należy poświęcić kilka godzin, bo oprócz dużej dawki informacji, podczas wycieczki uczestniczy się także w różnego rodzaju atrakcjach, takich jak pokazy irlandzkiego tańca, tradycyjna muzyka na żywo, czy udział w profesjonalnej degustacji piwa (do spróbowania dostępne są specjalne odmiany Guinnessa, których nie można dostać nigdzie indziej na świecie).

- wstęp: 25 euro (w tym 1 pint Guinnessa)

- info: www.guinness-storehouse.com

 

Guinness Storehouse

W muzeum

Ściana do zdjęć

Bilety na wszystkie atrakcje można kupić online jeszcze przed wyjazdem, co zalecam zwłaszcza jeżeli do Dublina wybieramy się w sezonie letnim. W tym mieście praktycznie zawsze jest dużo turystów, dlatego musimy liczyć się z kolejkami i nie planować zbyt wiele na jeden dzień. Większość zabytków i interesujących obiektów skupia się w centrum stolicy Irlandii, co pozwala na zwiedzanie Dublina na piechotę!
Oczywiście powyższe atrakcje to tylko namiastka tego, co oferuje Dublin. Może jest coś, co koniecznie chcielibyście zobaczyć, a nie pojawiło się w powyższym poście? Podzielcie się proszę w komentarzach :)

 

for ENGLISH version click HERE