Dlaczego warto odwiedzić Irlandię?

Dlaczego warto odwiedzić Irlandię?

Powodów, dla których warto polecieć na tę zieloną wyspę jest naprawdę dużo. Być może nigdy się nad tym nie zastanawialiście, gdyż w Polsce nie jest to popularny kierunek wakacyjny, a większość osób wyjeżdża do Irlandii w celach zarobkowych...No i faktycznie, latem pogoda w Irlandii nie ma szans konkurować z temperaturą i nasłonecznieniem na przykład w krajach Basenu Morza Śródziemnego, ale czyste, rześkie irlandzkie powietrze sprawdza się świetnie podczas trekkingu, rowerowych wycieczek, czy krajobrazowych spacerów – aktywności, których z pewnością będziecie chcieli doświadczyć odwiedzając Irlandię.

Klify Kerry

 

Powody, dla których warto odwiedzić Irlandię:

Podczas tygodniowego pobytu, udało mi się zwiedzić południowo-zachodnią część Irlandii, oraz okolice Dublina. Nie było łatwo zdecydować, które miejsca odwiedzić – rzeczywistość szybko zweryfikowała nasze plany i z powodu braku czasu, musiałyśmy z kilku atrakcji zrezygnować. Udało się jednak zobaczyć te najbardziej spektakularne i to właśnie one są dowodem na to, że Irlandia jest przepięknym krajem, który koniecznie musicie odwiedzić! Zacznijcie zatem planować swoją podróż już teraz! TUTAJ dowiecie się, ile może was to kosztować :)

Plaże na zachodzie Irlandii

 

Co warto zobaczyć w południowo-zachodniej Irlandii?

To nie przypadek, że rozpoczęłyśmy przygodę z Irlandią od jej południowo-zachodniej strony. Wiele osób uważa, iż jest to najpiękniejsza część tego kraju, zachwycająca przede wszystkim ogromem bogactw środowiska naturalnego. To tutaj znajdują się najbardziej majestatyczne klify, cudowne plaże oraz najważniejsze trasy widowiskowe zielonej wyspy. Południowy-zachód Irlandii obejmują trzy hrabstwa: Cork, Kerry i Limerick, a każde z nich może się poszczycić znanymi atrakcjami turystycznymi. Oto najlepsze z nich:

  • COBH - to nadmorskie miasteczko zasłynęło jako port, z którego wypłynął Titanic. Warto zatem zajrzeć do jedynego w swoim rodzaju Muzeum Titanica (wstęp: 9.50 euro / osoba dorosła), mieszczącego się w oryginalnym budynku z XIX w. Podczas godzinnego zwiedzania z przewodnikiem turysta wciela się w rolę jednego z autentycznych pasażerów statku, dowiaduje o niewygodach panujących w trzeciej klasie i przyczynach zatonięcia Titanica. Na koniec może sprawdzić czy dana osoba przeżyła katastrofę, czy nie, a jeżeli tak, to jakie były jej dalsze losy. Do muzeum obowiązują zapisy: na miejscu (polecam poza sezonem - my czekałyśmy około 30 minut) oraz online TUTAJ.
    W Cobh koniecznie trzeba również zobaczyć katedrę św. Colmana - jedną z najwyższych budowli w Irlandii, która zachwyca masywną konstrukcją oraz wysoką na 91 metrów spiczastą wieżą. Wstęp: bezpłatny. Aktualne godziny mszy znajdziecie TUTAJ.

Katedra św. Colmana

Wnętrze katedry

 

Muzeum Titanica

  • PIERŚCIEŃ KERRY (RING OF KERRY) - hrabstwo Kerry to kwintesencja wszystkiego, czego chciałoby się doświadczyć w Irlandii! Znajdziecie tutaj mnóstwo krystalicznie czystych jezior, szerokich nad-oceanicznych piaszczystych plaż, szlaków górskich z przełęczami, krętych dróg wijących się przy stromych ścianach, małych, typowo irlandzkich miasteczek oraz średniowiecznych zamczysk. A pierścień Kerry to 179-kilometrowy szlak turystyczno-krajobrazowy, który oferuje wszystkie z owych atrakcji. Najlepiej pokonuje się go samochodem, można wtedy spróbować objechać go w jeden dzień, aczkolwiek dla fanów slow-travel będzie to zdecydowanie za krótko. Drogi są często bardzo wąskie. Polecam odbić w trasy nieoznaczone na Google Maps - są mniej uczęszczane, lecz dobrej jakości, więc nie ma obawy, że gdzieś nie przejedziemy, a oferują niezapomniane przeżycia!

Ring of Kerry - wyspa Valentia

Ring of Kerry - klify Kerry

  • PRZEŁĘCZ DUNLOE - wąska, ale bardzo widowiskowa trasa pomiędzy skalnymi urwiskami ciągnie się z północy na południe przez około 11 km. Znajduje się ok. 15 km od Killarney.

Droga do przełęczy Dunloe

  • BALLAGHISHEEN PASS - po tych mało-uczęszczanych, krętych drogach najlepiej przejechać się samochodem. Gwarantuje to niezapomniane wrażenia! Nie znajdziemy tu turystów, ponieważ drogi są zbyt wąskie dla autobusów. Trzeba jednak uważać na owce, bo często wybiegają na ulicę!

Droga przez Ballaghisheen Pass

  • PÓŁWYSEP DINGLE - znajduje się tutaj sporo piaszczystych plaż, pasm górskich i mierzei. Warto pojechać na zachodnie wybrzeże aż do Slea Head, gdzie kręcono "Gwiezdne Wojny". Aby dojść do tego miejsca, należy wrzucić 2 euro do wiszącej na płocie skrzynki.

Półwysep Dingle

Slea Head

  • KLIFY MOHER - to jedna z tych atrakcji, którą chcą zobaczyć wszyscy, dlatego przeważnie jest oblegana przez tłum turystów. Mimo to, naprawdę warto się tam wybrać. Te najbardziej majestatyczne i jedyne w swoim rodzaju klify Irlandii rozciągają się na długości 8 kilometrów, w najwyższym punkcie osiągając aż 214 metrów wysokości. Przygotowana ścieżka prowadzi wzdłuż stromego urwiska, jednak odważni mogą bez problemu podejść do jego krawędzi. Polecam zabrać sportowe obuwie, najlepiej buty trekkingowe, ponieważ na klifach zawsze wieje i jest wilgotno, więc łatwo się poślizgnąć. Wstęp: 8 euro. Warto sprawdzić godziny otwarcia przed wyjazdem TUTAJ.

 

Klify Moher

 

 

  • CONNEMARA - ta wciąż dzika kraina leży na zachodzie hrabstwa Galway i oferuje wiele atrakcji: górskie wędrówki, wędkarstwo na którymś z wielu jezior, czy sporty wodne uprawiane na wodach Atlantyku. Na uwagę w szczególności zasługuje Park Narodowy Connemara (wstęp bezpłatny), który obejmuje prawie 3000 hektarów malowniczych lasów, torfowisk, wrzosowisk i pasm górskich. Mapę trzech głównych szlaków turystycznych znajdziecie TUTAJ.

Park Narodowy Connemara

  • OPACTWO KYLEMORE - położone zaledwie 5 kilometrów od parku Connemara, kiedy nagle wyłania się sponad drzew, robi ogromne wrażenie! Oprócz zamku można tutaj również zwiedzić gotycki kościół, kamienne ogrody oraz mauzoleum. Wstęp kosztuje 13 euro od osoby, a więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Zamek w opactwie Kylemore

Powodów, dla których warto odwiedzić Irlandię jest znacznie więcej. Powyżej skupiłam się tylko na jeden części zielonej wyspy i to w bardzo ogólny sposób. Więcej informacji znajdziecie na stronach, do których linki umieściłam w tekście.
Jeśli macie pytania, uwagi lub propozycje, dodajcie proszę komentarz poniżej :) 

 

for ENGLISH version click HERE