Howth Head - zachwycająca okolica Dublina (i jak się do niej dostać?)

Planując dłuższy weekend w Dublinie, warto oderwać się na chwilę od miejskiego zgiełku i poświęcić jeden dzień na zwiedzanie okolic stolicy Irlandii. Na szczególną uwagę zasługuje Howth Head – półwysep położony około 15 kilometrów na północny-wschód od Dublina. To popularne wśród dublińczyków miejsce wypoczynkowe, oferuje kilka widowiskowych tras spacerowych po wzgórzach Howth. Ścieżki prowadzą głównie wzdłuż linii brzegowej, dlatego można z nich podziwiać strome klify, zatoczki z ukrytymi dzikimi plażami, a w słoneczne dni panoramę Dublina rozpościerającą się na tle gór Wicklow. Samo miasteczko Howth to typowo turystyczna portowa miejscowość z licznymi knajpami i ulicznymi atrakcjami.

Klify na półwyspie Howth Head. W oddali widać zarys Dublina na tle gór Wicklow

JAK SIĘ DOSTAĆ DO HOWTH HEAD?

Na półwysep z centrum Dublina można łatwo się dostać na kilka sposobów: samochodem, pociągiem lub autobusem. Trasę samochodem bez problemu odszukacie przez GPS, a oto jak dojechać komunikacją miejską:

  • Pociąg - należy skorzystać z tak zwanej kolejki DART i wsiąść na przystanku Dublin Connolly, który znajduje się w centrum Dublina i wysiąść na stacji Howth (nie Howth Junction and Donaghmede). Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 3.30 euro w jedną stronę, lub 6.25 euro powrotny. Przejazd trwa niecałe 30 minut. TUTAJ sprawdzicie sobie dokładny rozkład jazdy.

 
  • Autobus - można dojechać linią 31, 31b lub 38 - wszystko zależy skąd chcecie odjeżdżać. Najprościej ustawić docelową trasę na Google Maps i sprawdzić dojazd komunikacją miejską. Bilet kosztuje 3.30 euro w jedną stronę. UWAGA: kierowca przyjmuje tylko odliczoną gotówkę, więc przygotujcie sobie wcześniej odpowiednią kwotę! Więcej informacji dotyczących cen i rozkładu jazdy znajdziecie TUTAJ.

SZLAKI TURYSTYCZNE HOWTH HEAD
Wszystkie trasy rozpoczynają się przy stacji kolejowej DART w miasteczku Howth, jeżeli natomiast podróżujecie autobusem, zatrzymuje się on dużo dalej, w pobliżu zejścia na klify. Nie ma to tak naprawdę znaczenia, gdzie rozpoczniemy wędrówkę, chyba że naszym celem są tylko klify – wtedy polecam dojechać jak najdalej na wschód Howth Head.

  • TRASA FIOLETOWA - Najdłuższy szlak turystyczny, zwany Bog of Frogs Loop ma dwanaście kilometrów, a przejście go zajmuje średnio trzy godziny. Trasa ta jest relatywnie łatwa, bo oprócz kilku wzniesień, po drodze nie spotkamy większych trudności, dlatego bez problemu są w stanie nią przejść nawet dzieci. Zaleca się jednak założenie zabudowanych butów na sztywnej podeszwie, ponieważ w niektórych miejscach na ścieżce leży dużo kamieni.

  • TRASA CZERWONA – Black Linn Loop to ośmio-kilometrowa trasa prowadzi wzdłuż wybrzeża aż do najwyższego wzniesienia na półwyspie, a następnie do punktu startowego.

  • TRASA ZIELONA - Najkrótsza trasa Cliff Path Loop o długości sześciu kilometrów prowadzi głównie wzdłuż klifów aż do najwyższego „szczytu” na półwyspie i z powrotem do początku trasy.

Oprócz wspaniałych widoków, podczas wędrówek warto podziwiać różne gatunki ptaków, czy wypatrywać fok nurkujących w Oceanie. Można też po prostu posiedzieć na plaży, zrelaksować się w porcie, pojeździć rowerem czy pograć w golfa.
NA MARGINESIE: Howth Head pojawia się w popkulturze między innymi w „Ulissesie” Jamesa Joyce’a oraz w utworze Kate Bush „The Sensual World” z albumu o tym samym tytule z 1989 r.

Podczas spaceru Bog of Frogs Loop

Ptak budujący gniazdo na klifach

Foka pływająca w oceanie

Podczas spaceru wzdłuż wybrzeża

 

for ENGLISH version click HERE