Co warto zobaczyć w Izraelu?

  • Z KIM ZWIEDZAĆ?

Ulotki dostępne w hostelu w Tel Awiwie

SANDEMAN's NEW Europe Tour charakteryzują się nietypową formą – niezależni przewodnicy oprowadzają turystów po mieście, a pod koniec wycieczki płaci się im tyle, ile uważa za stosowne (sugerowana cena to ok. 10 euro). Godziny takich wycieczek można sprawdzić na stronie TUTAJ lub poprosić o ulotkę w hostelu.
Można także skorzystać ze zorganizowanych wycieczek, które w swojej cenie zawierają, w zależności od kierunku wycieczki, dodatkowe usługi, np. przejazd, wejściówki, itp.   
Warto zapoznać się z ofertą Tourist Israel (www) czy Abraham Tours (www), które korzystają z usług lokalnych biur podróży i oferują wycieczki w różnych językach. 

  • TEL AWIW

Panorama Tel Awiwu

Wielu ludzi omija stolicę Izraela, ponieważ kojarzy ją przede wszystkim z biznesem, a nie z turystyką. Po części mogę się z nimi zgodzić, bo to właśnie w Tel Awiwie powstaje na przykład najwięcej start-upów na świecie. Bogata część miasta to prawdziwie hipsterska dzielnica, po której aktywni zawodowo młodzi ludzie poruszają się na elektrycznych hulajnogach. Przedpołudnia spędzają jedząc lunche w modnych knajpach, a wieczorami uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych z wysokiej półki, albo spędzają czas na plaży, uprawiając jogging z psem, grając w siatkówkę plażową czy jeżdżąc na longboardach. Z tych powodów mogłabym nazwać Tel Awiw "europejską Kalifornią".
Jednak stolica Izraela ma do zaoferowania znacznie więcej. A oto lista miejsc, które polecam odwiedzić:

  1. Old Jaffa, czyli najstarsza dzielnica Tel Awiwu wraz z antycznym portem - przepięknie odnowiona dzielnica pozwalająca przenieść się w czasie. Warto zajrzeć na pobliski bazar, a w Hummus Abu Hassan zjeść jeden z najlepszych hummusów w Izraelu!

  2. Caramel Market, czyli miejski targ - można tu kupić praktycznie wszystko, a w szczególności świeże owoce, warzywa i przyprawy. Za każdym razem warto się targować, bo niestety turyści z założenia płacą więcej.

  3. Muzeum Sztuki Tel Awiwu posiada bogatą kolekcję klasycznych i współczesnych dzieł nie tylko izraelskich artystów, ale również Picassa, Moneta czy Klimta, wstęp: 20 NIS (dokładne info: TUTAJ)

Wzgórze Świątynne

  • JEROZOLIMA

Jerozolima to największe miasto Izraela, siedziba głównych władz tego państwa oraz ważne miejsce dla trzech wielkich religii monoteistycznych: judaizmu, katolicyzmu i islamu. To także punkt zapalny wielu konfliktów zbrojnych, które mają miejsce w Izraelu…Zaledwie dwa tygodnie po naszej wizycie w Jerozolimie wybuchły tam zamieszki. Mimo wszystko miasto to jest corocznie odwiedzane przez rzesze pielgrzymów i turystów. 
Najciekawszym miejscem w Jerozolimie jest Stare Miasto. Ten niewielki skrawek lądu o powierzchni jednego kilometra kwadratowego zamieszkuje aż 40 tysięcy ludzi! Nic więc dziwnego, że często dochodzi tu do scysji. Sam status Jerozolimy to sporna kwestia, ponieważ ONZ i wiele innych państw nie uznaje jej jako stolicy Izraela (uznają za to Tel Awiw). 
Stare Miasto dzieli się obecnie na cztery dzielnice: muzułmańską, chrześcijańską, żydowską i ormiańską. Warto odwiedzić je wszystkie ze względu na bogate zróżnicowanie kulturowe. Najważniejsze zabytki Starego Miasta to: bazylika Grobu Świętego, Wzgórze Świątynne z Kopułą na Skale, meczetem Al-Aksa i Murem Zachodnim (Ścianą Płaczu). Aby dowiedzieć się więcej o tych miejscach, najlepiej wybrać się do Jerozolimy z przewodnikiem.

  • MORZE MARTWE

Widok na Morze Martwe

Zostało niewiele czasu zanim ten zbiornik wodny, który od dawna nie jest już morzem, przestanie istnieć. Prawdopodobnie czeka go taka sama historia jak z Morzem Aralskim w Kazachstanie. Izrael stara się jak może, aby poziom wody w Morzu Martwym przestał się obniżać, jednak w związku ze zmianami klimatycznymi oraz zanieczyszczeniem wód, odwrócenie tego procesu jest praktycznie niewykonalne. Izrael podpisał nawet niedawno kontrakt z Jordanią, na mocy którego kanałowo z Morza Czerwonego do Morza Martwego będzie transportowana woda, aby opóźnić jego wysychanie.
Kąpiel w Morzu Martwym to niezwykłe przeżycie, ponieważ człowiek sam unosi się na jego powierzchni. Ze względu na tak wysokie zasolenie, niemożliwe jest całkowite zanurzenie, gdyż woda sama będzie wypycha ciało do góry. Czy łatwo nauczyć się tutaj pływać? Niekoniecznie, napicie się tak słonej wody może wywołać nudności, warto też upewnić się, że nie mamy żadnych głębszych skaleczeń na skórze, bowiem w kontakcie z tą wodą, rana może okropnie szczypać!  
RADA: Jedyną bezpłatną plażą nad Morzem Martwym w Izraelu jest Ein Bokek Beach, do której można się dostać autobusem z Tel Awiwu lub Jerozolimy. 
Sprawdź jak podróżować po Izraelu TUTAJ.

  • PUSTYNIE ORAZ CZERWONY KANION

Zejście na dno Czerwonego Kanionu

Przebywanie na pustyni to niesamowite doświadczenie, w którym zakochują się praktycznie wszyscy miłośnicy przyrody. W Izraelu stosunkowo łatwo zorganizować trekking po pustyni, ponieważ istnieje mnóstwo oznakowanych szlaków o różnej trudności. Wszelkie informacje na temat głównego szlaku wzdłuż Izraela można znaleźć TUTAJ. Polecam w szczególności: Pustynię Judzką, Pustynię Negew oraz Park Timna
Czerwony Kanion to punkt obowiązkowy, jeśli znajdujemy się w Ejlacie. Najwięcej problemu sprawia tutaj dostanie się na miejsce, ponieważ sama trasa jest bardzo prosta i nadaje się nawet dla dzieci. Podczas wycieczki trzymamy się zielonego szlaku, którego przejście zajmuje godzinę. Punkt kulminacyjny to przejście dnem kanionu, dostarczające niezapomnianych wrażeń! Jak się tutaj dostać? Można pojechać ze zorganizowaną wycieczką za 25 USD, spróbować dostać się autobusem numer 282 i 392, albo dojechać samochodem drogą nr 12. Niestety rzadko kiedy jeżdżą tędy tubylcy, dlatego nie liczyłabym na złapanie stopa. 

 

WRÓĆ

for ENGLISH version click HERE

Altertonative2 Comments