25 rzeczy, które musisz ze sobą zabrać na Malediwy (oraz w inne egzotyczne miejsca)

“Kiedy w środę wieczorem otrzymałam propozycję wyjazdu w nadchodzący poniedziałek na Malediwy, w pierwszej chwili odmówiłam. Przygotowywałam się właśnie do innej podróży i potrzebowałam czasu. W dodatku musiałabym przesunąć ważne plany oraz co gorsza, namówić do tego kilka innych osób. Wydało mi się to logistycznie nieosiągalne i niewarte tygodniowego leżenia na plaży (Malediwy nigdy nie figurowały na mojej podróżniczej liście). Jednak myśl o odległych, egzotycznych wyspach nie dawała mi spokoju. Przespałam się z tematem i na drugi dzień zmieniłam zdanie. Zaczęłam od przeorganizowania zadań na najbliższe dwa tygodnie i dzięki uprzejmości współpracowników, którzy zgodzili się dostosować swój grafik do mojego, udało mi się wygospodarować półtora tygodnia wolnego. Na całe szczęście, bo to była jedna z lepszych decyzji w moim życiu! Nie miałam za dużo czasu na przygotowania, ponieważ w weekend wyjeżdżałam jeszcze na festiwal Woodstock, ale poniedziałkowy lot był wieczorem, więc zdecydowałam, że spakuję się tego dnia ranem. Po-weekendowe pakowanie okazało się trudne (uwzględniając stan fizyczny po intensywnych dwóch dniach festiwalu). W pośpiechu zabrałam za dużo rzeczy, co odbiło się na wadze bagażu. Tak naprawdę mogłabym zmieścić wszystko do plecaka trekkingowego lub podręcznej walizki, gdybym przygotowała poniższą listę wcześniej...”

Wyjeżdżając tak daleko, możemy liczyć na to, że cena biletów będzie zawierała bagaż główny. Jego dopuszczalne wymiary i waga mogą się jednak różnić, w zależności od linii lotniczych. Warto zacząć od końca i sprawdzić najpierw, jakie ograniczenia przewiduje się na ostatnim przelocie. Im mniejszym samolotem polecimy, tym mniej bagażu będziemy mogli zabrać. Na przykład, maksymalna waga na cały bagaż jednej osoby na przelot aeroplanem to 15 kg, nawet jeśli wcześniejsze linie akceptowały 20 kg tylko bagażu głównegoDopłata za nadbagaż w Maldivian Airways wynosi od 2.50 do 10.00 USD od kilograma, w zależności od destynacji.
Na szczęście niewiele nam potrzeba na Malediwach. Nawet jeśli trafi się na deszczową pogodę, temperatura nie spadnie poniżej dwudziestu-kilku stopni, a letnie ubrania zajmują mniej miejsca i są lżejsze :)

A oto 25 rzeczy, które warto ze sobą zabrać na Malediwy

 1. strój kąpielowy,

 2. szybkoschnące szorty,

 3. szybkoschnący t-shirt,

 4. cienki sweterek lub bluza,

 5. cienkie, luźne spodnie,

 6. pareo,

 7. letnia kurtka przeciwdeszczowa,

 8. okulary przeciwsłoneczne,

 9. czapka albo kapelusz,

 10. szybkoschnący ręcznik,

 11. japonki,

 12. tenisówki,

 13. krem do opalania SPF 50,

 14. mleczko po opalaniu łagodzące oparzenia,

 15. wodoodporny tusz do rzęs,

 16. dokumenty (paszport, bilety, rezerwacje),

 17. telefon + powerbank,

 18. iPOD + słuchawki,

 19. aparat fotograficzny,

 20. wodoodporna kamerka,

 21. ładowarki, baterie oraz karty SSD,

 22. zestaw do snorkelingu (maska, rurka i płetwy),

 23. e-book,

 24. butelka filtrująca wodę (bardzo przydatna na lotniskach),

 25. kilkumetrowa linka (np. do powieszenia mokrych ubrań).