Dlaczego warto odwiedzić Marrakesz?

Marrakesz to miasto w zachodnim Maroku liczące niecały milion mieszkańców (ponad 900 tys.). Pierwsze pozostałości po murach miejskich są datowane na początek XI w., jednak przez następne cztery stulecia miasto było nękane wojnami domowymi i głodem, a generalną odbudowę rozpoczęło w wieku XVI. Marrakesz to największy berberyjski ośrodek w Maroku, często zwany „czerwonym miastem” ze względu na czerwone, różowe i brunatno-żółte zabudowania. Jest to jedno z najciekawszych miejsc w tym kraju i koniecznie powinno się znaleźć na liście każdego podróżnika odwiedzającego to państwo. Mimo iż Marrakesz to dopiero trzecie co do wielkości miasto w Maroku, wiedzie prym na liście tych najszybciej rozwijających się. 
Marrakesz to bezpieczne miejsce, chociaż trzeba uważać na zaczepki handlarzy próbujących na siłę sprzedać swoje wątpliwej jakości produkty turystom. Sprzedawcy poczują się znieważeni, jeżeli potencjalny klient nie będzie chciał się z nimi targować, albo zachowa się niegrzecznie. Najlepiej zatem takiego naganiacza zignorować lub przeprosić i odejść, jeśli nie zamierzamy nic kupować.

Taksówkarze również próbują wykorzystać niewiedzę i portfele turystów, podając zawyżone ceny, lub każąc zapłacić więcej niż pokazuje taksometr. Warto więc umówić się na konkretną kwotę przed wejściem do taksówki, ewentualnie zapłacić połowę, a drugą zaoferować dopiero, gdy kierowca zawiezie nas do uzgodnionego celu. Przykładowo cena za przejazd z lotniska do centrum Marrakeszu wynosi minimum 50 Dh.

JAK DOstać się DO MARRAKESZU?

a) SAMOLOTEM:

b) POCIĄGIEM:

 • z Agadiru, Rabatu i innych miast w Maroku - TUTAJ

c) AUTOBUSEM:

 • z Agadiru, Rabatu i innych miast w Maroku - TUTAJ

d) SAMOCHODEM.

GDZIE SPAĆ W MARRAKESZU?

 • JNANE MOGADOR - mały, czysty hotel urządzony w stylu marokańskim, położony w centrum starej dzielnicy przy placu Dżemaa el-Fna.

 • RIAD NOGA - butikowy hotel z siedmioma pokojami i pięknym basenem, idealny dla par.

 • JANAT SALAM - pensjonat B&B serwujący dobre śniadania w cenie pokoju, blisko lotniska i różnego rodzaju targowisk.

GDZIE JEŚĆ W MARRAKESZU?

 • Plac Dżemaa el-Fna - po godzinie 17:00 na placu rozstawiane są budki z ulicznym jedzeniem, które jest tanie i smaczne, ale nie dla osób o wrażliwych żołądkach. Idealne miejsce dla osób lubiących kulinarne eksperymenty.

 • NARANJ - kuchnia marokańsko-libańska, w menu znajdują się opcje wegańskie.

CO WARTO ZOBACZYĆ W MARRAKESZU?

 • DŻEMAA EL-FNA - tak zwany “plac straceńców” został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ta perła Maroka codziennie gości tysiące Marokańczyków, którzy przybywają zrobić zakupy na targu, pójść do dentysty czy…wróżbity. To dosyć chaotyczne miejsce nie jest nieprzyjazne turystom, jednak trzeba uważać na kieszonkowców i nie zabierać ze sobą cennych przedmiotów.

 • MUZEUM MARRAKESZU - organizowane są tutaj wystawy dzieł współczesnych. Muzeum jest czynne codziennie od 9:00 do 18:00, a wstęp kosztuje 30 Dh.

 • MEDRESA ALEGO BEN JUSUFA - najpiękniejsza szkoła koraniczna w Maroku założona w XIV wieku z imponującym dziedzińcem i posadzką wyłożoną jednym z najdroższych marmurów Carrara. Czynna codziennie w godz. od 9:00 do 18:00, a wstęp kosztuje 20 Dh.

 • JARDIN MAJORELLE - w tym niewielkim ogrodzie botanicznym można podziwiać rośliny z całego świata, a we wzniesionym przez malarza Jackques’a Majorelle’a akwamarynowym budynku znajduje się muzeum etnograficzne, otwarte codziennie w godz. 8:00-12:00 i 15:00-18:00. Sąsiadująca z ogrodem willa należy do Ives Saint-Laurenta. Wstęp kosztuje 30 Dh, a do muzeum dodatkowe 30 Dh.

Marrakesz to zdecydowanie jedno z najciekawszych miast w Maroku, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jeśli nawet nie zdecydujecie się na niezależny wyjazd, biura podróży zawsze mają w swojej ofercie wycieczkę do “czerwonego miasta”. Zapiszcie się na nią bez wahania, a z pewnością wrócicie zadowoleni. Co do podróży na własną rękę, do Marrakeszu można się łatwo dostać wieloma środkami transportu, a na zwiedzanie całego miasta zarezerwujcie sobie 2-3 dni. Jeśli macie jakieś pytania, śmiało piszcie w komentarzach, lub wyślijcie prywatną wiadomość TUTAJ. Jeżeli natomiast już zwiedziliście Marrakesz, koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami!