Blue Lakehouse (Alternatywnie po Polsce)

Droga prowadząca ze wsi Bartniczka do Janówka, gdzie znajduje się zachwycający dom gościnny Blue Lakehouse, wije się niczym wąż wąskim torem po stromych pagórkach: to w prawo, to w lewo, w górę i w dół. Faliste równiny nie pozwalają się rozpędzić, ale zważając na widoki, nawet by się tego nie chciało. Przy zachodzącym słońcu ma się wrażenie, że samochód mknie przez włoskie wysoczyzny. Mijając jezioro po prawej, czuje się powiew letnich wakacji; aż palce mrowią na myśl o nadchodzących dniach błogiego lenistwa...a zarazem ekscytującej przygody! Błękitny budynek pojawia się w zasięgu wzroku dopiero za ostatnim zakrętem, gdy auto staje na stromym wzgórzu, z którego można podziwiać pomarańczowo-różowe niebo odbijające się w tafli Jeziora Janówko. U jego brzegów stoi kilka domów, w tym wyróżniający się architektonicznie Blue Lakehouse, stanowiący połączenie nowoczesności z naturalnością. Budynek odstaje od reszty ze względu na dopracowanie i stylistyczny kunszt, z drugiej strony jednak idealnie dopasowuje się do otoczenia. W dodatku nie narzuca się rozmiarem ani przepychem - klasa sama w sobie, a jeśli dodać całą oprawę, o której piszę poniżej, staje się jawnym konkurentem zachwalanych przez wielu Mazur.

JANÓWKO - A GDZIE TO JEST?

Janówko to malutka wioska położona  w województwie kujawsko-pomorskim, 30 kilometrów na północny-wschód od Brodnicy. Ta, sąsiadująca z Brodnickim Parkiem Krajobrazowym okolica, wyróżnia się znaczną liczbą polodowcowych jezior, różnej wielkości, które zachęcają do spędzenia tutaj przynajmniej kilku dni. Z Warszawy czy Poznania dojedziemy do Janówka w 3-4 godziny: jest to odległość przystępna nawet na weekendowy odpoczynek od miasta. Krajobraz dookoła Janówka to głównie wzniesienia porośnięte lasami, łąki i pola, a większość zabudowań stanowią gospodarstwa rolnicze. Rustykalna idylla to zbyt pompatyczne określenie, ale niekoniecznie nietrafione. Region ten zapewne przypadnie do gustu mieszczuchom i osobom lubiącym wiejską atmosferę. I chociaż sama nie mieszkam w wielkiej metropolii, to okolica Janówka miała w sobie coś osobliwego, czego nie znalazłam w wielkopolskich krajobrazach. Z pewnością miało na to wpływ faliste ukształtowanie terenu i wspomniane wcześniej liczne jeziora. 

NOCLEG W BLUE LAKEHOUSE

Nazwa mówi sama za siebie - Blue Lakehouse to niebieski dom nad jeziorem. Nic dodać, nic ująć. Byłoby to jednak skrajne uproszczenie, bowiem błękitna rezydencja, w całości zbudowana z drewna, znajduje się w odległości 50 metrów od brzegu Janówka, co samo w sobie stanowi unikat. Jezioro można podziwiać z tarasu na parterze oraz z balkonu na piętrze, który stanowi przedłużenie salonu. Blue Lakehouse oferuje swoim gościom usytuowane na piętrze studio z przestronną łazienką znajdującą się na parterze. Jego dwie naprzeciwległe ściany posiadają ogromne okna wyglądające z jednej strony na jezioro, a z drugiej na pola i las. Minimalistyczne wykończenie wnętrz oraz ciepłe barwy sprawiają, że czuje się tutaj jak w domu. Apartament mieści maksymalnie cztery osoby, a jeśli właścicieli nie ma na miejscu, całość jest wyłącznie do dyspozycji gości. Dwuosobowe, komfortowe łóżko oraz rozkładana sofa nadają się do spania nawet dla czwórki dorosłych, jednak metraż studia może wydawać się wtedy niewystarczający, zwłaszcza że koło łóżka znajduje się jedyna niska szafa, która raczej nie pomieści wszystkich bagaży. Niemniej nie ma się poczucia ścisku, przede wszystkim dzięki szerokim oknom i przestrzeni okalającej dom. 

Działka dookoła rezydencji ma ponad pięć tysięcy metrów kwadratowych. W większości porasta ją trawa, ale znajdują się tam również wyznaczone ścieżki, miejsce do zabaw dla dzieci oraz murowane miejsce na ognisko i grilla tuż nad brzegiem jeziora. Nie można też zapomnieć o brzozach, których szum podkreśla tę iście sielankową atmosferę. Całość została dokładnie rozplanowana i przemyślana. Zaraz za bramą jest miejsce na trzy samochody, automatyczne lampy oświetlają drogę do drzwi, taras, balkon, a także ścieżkę nad jezioro. Na tarasie znajdują się leżaki, na których w cieplejsze dni można się opalać, a także stół, gdyby naszła nas ochota na posiłek na świeżym powietrzu. Nic jednak nie może się równać ze świeżo zaparzoną kawą na pomoście, na przykład podczas zachodu słońca. 

ATRAKCJE W BLUE LAKEHOUSE

Nie da się ukryć, że najlepsze atrakcje w tym miejscu znajdują się na dworze. Jeśli dopisuje pogoda, ciężko się tutaj nudzić, aż czasami może być szkoda, że tak mało czasu się spędza w samym domu! W Blue Lakehouse mamy do dyspozycji stół do ping-ponga, paletki do badmintona, dwa rowery, dwa kajaki  i deskę do stand-up paddle! Na niepogodę właściciele udostępnili skrzynię z planszówkami, warcaby, karty oraz kilka książek (głównie przyrodniczych). W studio znajduje się także telewizor i jest dostęp do bezpłatnego wi-fi. Fotele, leżaki i hamaki umożliwiają relaks gdziekolwiek na terenie obiektu, a miejsce na ognisko czy standardowy grill urozmaicają możliwości przygotowania posiłków. Siedzenie przy ognisku to świetna zabawa w szczególności po zmroku. Nie musicie się też martwić o drewno, ponieważ specjalnie przygotowanych pieńków leży koło domu pod dostatkiem. 

WYPOSAŻENIE BLUE LAKEHOUSE

W studio udostępniono dla gości dobrze wyposażoną kuchnię, w której znajdziecie:

- płytę elektryczną,

- piekarnik,

- lodówkę,

- zmywarkę,

- czajnik bezprzewodowy,

- ekspres przelewowy,

- toster,

- piękną zastawę z kubkami i filiżankami,

- szklanki i kieliszki,

- sztućce,

- garnki, patelnie,

- przyprawy, sól, cukier, kawę i herbatę.

A także:

- pościel,

- koce,

- ręczniki,

- suszarkę do włosów,

- mydło, żel pod prysznic i szampon do włosów.

ATRAKCJE W OKOLICY

JEZIORO - to główna i największa atrakcja, nawet nie tyle w okolicy, co bezpośrednio przy domu. W jeziorze można się kąpać, pływać kajakiem, na desce stand-up paddle czy po prostu relaksować się nad wodą, na przykład na pomoście.

DSC01813.JPG

ROWERY - okolicę warto zwiedzić na rowerze i chociaż ze względu na pagórkowate ukształtowanie terenu, można się zmęczyć, jest tutaj dużo tras prowadzących po utwardzonych drogach szutrowych, po lesie, łąkach i polach. Trzy trasy wyznaczyli sami właściciele, a mapki znajdziecie na ich stronie internetowej TUTAJ.

BAGIENNA DOLINA DRWĘCY - to gratka dla obserwatorów ptaków; obszar podlegający specjalnej ochronie, należący do Natura 2000, znajdujący się na północ od Brodnicy i obejmujący duże zakole rzeki Drwęcy, charakteryzujące się podmokłymi, bagiennymi terenami, zbudowanymi z kanałów otoczonych w większości zalesionymi zboczami. W miejscowości Bobrowiska utworzono ścieżkę dydaktyczną, tworzącą 800-metrowy okrąg, który można przejść wyłącznie pieszo. Warto odwiedzić to miejsce wczesną wiosną, kiedy ptaki rozpoczynają gody i głośno zaznaczają swoją obecność. Łatwo wtedy wypatrzeć mniej popularne gatunki, takie jak podróżniczek czy orlik krzykliwy.

BRODNICKI PARK KRAJOBRAZOWY - kolejne miejsce na podziwianie natury. Na terenie parku znajduje się ponad 40 jezior oraz wiele torfowisk. Można tutaj również podziwiać kilkusetletnie drzewa - pomniki przyrody. Park można zwiedzać pieszo, na rowerze lub konno.

JAK ZAREZERWOWAĆ BLUE LAKEHOUSE?

Możecie to zrobić przez oficjalną stronę obiektu TUTAJ.

Albo przez portal SLOWHOP.

Cena za apartament różni się w zależności od sezonu i wynosi od 300 do 350 zł za dobę za 4 osoby.

CZY WARTO ODWIEDZIĆ BLUE LAKEHOUSE?

Nie powinniście mieć już wątpliwości, że tak! Błękitna rezydencja to połączenie wiejskiej sielanki w otoczeniu eleganckiego minimalizmu i to w przystępnej cenie. Bezpośredni dostęp do jeziora to bezsprzecznie największa zaleta tego miejsca i zapewne urzeknie każdego, bez względu czy przyjedzie tutaj na wakacje z rodziną, romantyczny weekend z drugą połówką, czy aktywny wypoczynek z przyjaciółmi.