Pałac Raczyńskich w Rogalinie (Alternatywnie po Polsce)

DSC00349.JPG

“na uwagę zasługuje KSIĄŻKA adresowa

z własnoręcznie wpisanym numerem telefonu Winstona Churchilla.”

Wielkopolska to moje rodzinne strony, dlatego wydawać by się mogło, że powinnam znać je jak własną kieszeń. Tak jednak nie jest i myślę, że często zapominamy o pięknie, które kryje się najbliżej nas, poszukując go częściej w odległych zakątkach świata, niż na własnym podwórku. Przemierzając ponad 500 kilometrów tygodniowo, przyzwyczaiłam się do znajomych już wielkopolskich krajobrazów i przestałam zwracać na nie większą uwagę. Wprawdzie Pałac w Rogalinie, o którym zamierzam napisać, pierwszy raz zwiedziłam jeszcze w podstawówce, to nadal chętnie odwiedzam to miejsce, chociaż zdarza się to bardzo rzadko. Postanowiłam zatem dać sobie powód do kolejnych odwiedzin i poświęcić trochę miejsca letniej rezydencji Raczyńskich na blogu. Przede wszystkim jednak chciałabym przybliżyć wam okolice Poznania i zachęcić do ich bliższego…poznania ;)

CO MOŻNA ZOBACZYĆ W ROGALINIE?

  • PARK KRAJOBRAZOWY i PAŁACOWY OGRÓD

Jako miłośniczkę natury, w Rogalinie zawsze najbardziej urzekały mnie otaczające pałac ogrody i park krajobrazowy. Niezależnie od pory roku, wyglądają przepięknie, a spacery po nich działają kojąco i odprężająco. Najwięcej ludzi przyjeżdża tutaj w niedzielę w okolicach południa, dlatego jeśli nie przepadacie za tłumami, lepiej wybrać się na spacer wczesnym rankiem, albo wieczorem. W parku można również urządzić sobie piknik, ale trzeba pamiętać o bezwzględnym zakazie hałasowania i śmiecenia!
Park znajduje się w dolinie rzeki Warty i zajmuje około 27 ha – tylko tyle pozostało z pierwotnych 300 ha krajobrazowego terenu. Przecinają go liczne starorzecza, dopływy i oczka wodne, które po obfitych opadach mogą zalewać niektóre ze ścieżek. Turystów do parku przyciągają stare, okazałe dęby, będące fascynującymi pomnikami przyrody. Cztery najbardziej majestatyczne z nich to Lech, Czech i Rus oraz Dąb Edwarda. Obwód największego z nich sięga aż dziewięciu metrów!  
Przylegający do pałacu ogród rokokowy pochodzi z II połowy XVIII wieku, a jego barokowa kompozycja zbudowana została między innymi ze stożkowo strzyżonych tuj, szpalerów grabowych, kamiennych wazonów i posągów mitologicznych bóstw, które razem tworzą zadbaną, spójną całość. Ogrody warto odwiedzić zwłaszcza późną wiosną, kiedy są bujne i soczyście zielone.

  • PAŁAC, GALERIA OBRAZÓW, GABINET LONDYŃSKI i GALERIA ANTENATÓW oraz POWOZOWNIA

Wszystkie te obiekty należały kiedyś do rodziny Raczyńskich i dopiero po II wojnie światowej zostały przekazane w ręce Państwa. Od początku XXI wieku trwają prace remontowe, mające na celu przywrócenie im dawnej świetności. Dzięki środkom z Unii Europejskiej udało się odnowić cała zewnętrzną fasadę pałacu, majestatycznie prezentującą się od samego wejścia na dziedziniec, jednak nie wszystkie komnaty czy pokoje wewnątrz budynku są już dostępne dla zwiedzających. 
Pałac Raczyńskich został wybudowany w XVIII w. i aktualnie znajduje się we władaniu Muzeum Narodowego w Poznaniu.  
Galerię obrazów otwarto dla publiczności w połowie XX w. Gromadzi ona dzieła takich twórców jak Malczewski czy Matejko. 
Gabinet londyński to rekonstrukcja gabinetu ówczesnego prezydenta RP na Uchodźstwie: Edwarda Bernarda Raczyńskiego, który podczas 26-letniego pobytu w Londynie przyjmował w nim najznakomitszych gości, między innymi Wałęsę, działaczy politycznych, pisarzy i artystów. W gabinecie znajduje się wiele obrazów antenatów i innych rodzinnych pamiątek Raczyńskich, jednak na największą uwagę zasługuje książka adresowa z własnoręcznie wpisanym numerem telefonu Winstona Churchilla.
Powozownia to gratka dla fanów powozów konnych. Razem ze stajnią tworzyły jako budynki funkcję zarówno gospodarczą, jak i reprezentacyjną. W owych czasach posiadanie zaprzęgów konnych świadczyło o zamożności właściciela.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Wstęp do poszczególnych obiektów kosztuje 15 zł za każdy, ale można kupić karnet uprawniający do wejścia do wszystkich miejsc za 35 zł
Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika za 100 zł, również anglojęzycznego za 150 zł – oprowadza on grupy do 25 osóbLiczba miejsc wstępu do poszczególnych obiektów jest ograniczona, a zapisywać się można w kasie otwieranej na 30 minut przed każdym zwiedzaniem. 
W pałacu można korzystać z bezpłatnych audio-przewodników, dostępnych w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim
Warto pamiętać, że w piątki wstęp do placówek jest bezpłatny. Natomiast zwiedzanie parku i ogrodu jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich przez cały rok: od 1.05. do 30.09. w godz. 9:00-20:00, a od 01.10. do 30.04. w godz. 9:00-17:00.
Parking jest płatny tylko w weekendy i kosztuje jednorazowo 6 zł. 

Więcej informacji dotyczących cen i możliwości zwiedzania znajdziecie TUTAJ.
Dokładne godziny zwiedzania znajdziecie TUTAJ.

Pałac w Rogalinie to obiekt, który zdecydowanie warto odwiedzić, jeżeli znajdziecie się w tej części Wielkopolski. Sprawdzi się zarówno jako miejsce na niedzielny spacer, jak i na całodniową wycieczkę. Od dwóch tygodni mam możliwość podjechania do Rogalińskiego Parku Krajobrazowego nawet na rowerze. Mimo że dni robią się coraz krótsze i chłodniejsze, to wraz z powrotem wiosny, chciałabym jak najczęściej tam podjeżdżać i coraz lepiej poznawać to miejsce. Dajcie znać, jak będziecie w pobliżu, może spotkamy się na kawie? :)

JEŚLI CHCECIE PODZIELIĆ SIĘ PRZEMYŚLENIAMI, MOŻECIE ZOSTAWIĆ KOMENTARZ NA DOLE STRONY, ALBO NAPISAĆ BEZPOŚREDNIO DO MNIE POPRZEZ TEN FORMULARZ:

Imię
Imię

ZACHĘCAM was serdecznie DO SUBSKRYBOWANIA MOJEGO BLOGA! :)

DLACZEGO?
pONIEWAŻ BĘDZIECIE ZAWSZE NA BIEŻĄCO, Łatwo odszukacie interesujące was tematy na mailu, będziecie otrzymywać wszystkie dodatkowe materiały oraz informacje, których nie publikuję na blogu!

to jak? dołączacie do grona alternatywnych podróżników?