PIĘĆ NAJPIĘKNIEJSZYCH PLAŻ W REGIONIE ALGARVE

Algarve to region obejmujący całą południową oraz kawałek zachodniej linii brzegowej Portugalii. Największym miastem tego obszaru jest Faro, do którego bez problemu można się dostać samolotem (lotnisko Faro (FAO) obsługuje tanie linie lotnicze ). Algarve zachwyca swoimi kilometrowymi, szerokimi i piaszczystymi plażami oraz majestatycznymi klifami, znajdującymi się głównie w okolicy Przylądka Świętego Wincenta, czyli najbardziej wysuniętego na zachód skrawka Europy. Pomimo częstych, silnych wiatrów potrafi tu być naprawdę gorąco, zwłaszcza w miesiącach letnich. Słoneczna pogoda przyciąga wielu turystów, co powoduje wzrost cen, dlatego najlepsze miesiące na odpoczynek i plażowanie w Portugalii to czerwiec i wrzesień. Trudno zadecydować, która plaża jest najpiękniejsza, dlatego postanowiłam opisać pięć tych najbardziej zachwycających.

 

 

  • Praia de Falésia - przepiękna, rozległa plaża znajdująca się na zachód od Faro, niecałe pięć kilometrów na wschód od Albufeiry. Otaczają ją wysokie, rdzawoczerwone ściany skalne, porośnięte laskami sosnowymi oraz wysokimi trawami, pomiędzy którymi biegną spacerowe ścieżki. Ze skał roztacza się cudowny widok, ale również spacer po plaży dostarcza wspaniałych wrażeń.

                                                                    Praia de Falésia

 
  • Praia de Odeceixe Mar - położona przy ujściu rzeki Seixe, na południowym zachodzie Portugalii, w czasie odpływu tworzy płytkie laguny, idealne do kąpieli dla dzieci. Plaża ta jest ogromna i otoczona z trzech stron klifami. Najłatwiej dojechać na nią samochodem. 
 

                                                              Praia de Odeceixe Mar

  • Praia de Monte Clérigo - długa i szeroka plaża, znajdujące się na południe od Odeceixe, obok małej, urokliwej wioski, gdzie można coś zjeść, lub skorzystać z toalety.

                                                              Praia de Monte Clérigo

 
  • Praia de Arrifana - jedna z moich ulubionych plaż, mekka surferów, otoczona wysokimi skałami, na których zbudowano białe, letnie domy z czerwonymi dachami. Plaża gości wielu turystów przez całe lato, więc pomimo znacznych rozmiarów, szybko zapełnia się ludźmi. Pomimo to robi niesamowite wrażenie, a otaczająca ją hipisowska atmosfera zachęca do pozostania na dłużej. 
 

                                                                   Praia de Arrifana

  • Praia das Fontainhas - do tej plaży dotarliśmy przypadkiem, kiedy wybraliśmy się na spacer po klifach niedaleko miejscowości, w której spaliśmy, czyli Armação de Pêra. Dojście zajęło nam ponad godzinę, ale było warto! Plaża jest niewielka, otoczona skałami i prawie bezludna. Dookoła nie ma żadnej miejscowości, ani hotelu. Schodzi się do niej po wydeptanej ścieżce, prowadzącej w dół urwiska pośród krzewów i zarośli. W pierwszym odruchu łatwo ją minąć. Najłatwiej dojechać tutaj samochodem.

                                                       W drodze na Praia das Fontainhas

 

Algarve ma do zaoferowania niezliczoną ilość plaż, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Nam udało się zobaczyć dosłownie garstkę. Wiele z nich wygląda podobnie, ale praktycznie wszystkie zapierają dech w piersi! To, co podobało mi się najbardziej, to ich czystość (nawet na tych publicznych), wielkość i kultura panująca wśród obecnych plażowiczów. Nie spotkałam się jeszcze z tak pięknymi plażami w Europie, dlatego śmiało polecam je jako te najlepsze. Dodam też, że wszystkie posiadają błękitną flagę.

Na koniec zapraszam do obejrzenia vloga z wyjazdu do Portugalii, w którym umieściłam wiele ujęć oddających piękno portugalskich plaż.