SIEDEM MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ODWIEDZIĆ BĘDĄC W ALGARVE

Region Algarve kojarzy się przede wszystkim z zachwycającymi plażami, kontrastującymi z surowym krajobrazem skalnych klifów, otaczających większość południowego i zachodniego wybrzeża Portugalii. Nic zatem dziwnego, że dla rzeszy turystów przybywających co roku w to miejsce, stanowią one główny cel podróży. Warto odwiedzić te najpiękniejsze, o których możecie przeczytać TUTAJ, albo poszukać własnych, odosobnionych plaż, których wzdłuż linii brzegowej Portugalii nie brakuje.

Algarve ma jednak do zaoferowania znacznie więcej; między innymi bogatą historię i kulturę, klimatyczne nadmorskie miasteczka, czy fascynujące obiekty przyrody. Poniżej przedstawiam siedem miejsc, które z pewnością warto zobaczyć podróżując po Algarve. W jaki sposób? Najłatwiej samochodem, ale można również autobusem lub pociągiem (przeczytacie o tym TUTAJ). To w drogę!

 

  • Olhão – rybackie miasteczko położone na wschód od Faro, nieskażone komercją, odwiedzane przez mniejszą liczbę turystów. Warto odwiedzić hale targowe oferujące świeże warzywa, owoce oraz dopiero co złowione ryby i owoce morza. Na obiad najlepiej pójść do przytulnej rodzinnej restauracji Vai e Volta serwującej grillowane ryby – płaci się jednorazowo 10 euro, a ryby są przynoszone dopóki nie powie się dość. Miasteczko graniczy z parkiem narodowym Ria Formosa, który jest świetnym punktem do obserwacji ptaków i ciągnie się dalej na wschód aż do Taviry.

                                                                                                                                                   Klimatyczne uliczki Olhão

 
  • Tavira – nastrojowa atmosfera tego miejsca urzeknie każdego. Białe domy patrycjuszy u brzegu rzeki Gilão tworzą wspaniały klimat zachęcający do spacerów po kamiennych uliczkach i placach.

                                                                                                                                                        Nad rzeką Gilão

 
  • Lagos – gwarne miasto odwiedzane przez wielu turystów, liczące ok. 20 tys. mieszkańców. Historyczny port był wykorzystywany już przez Greków i Rzymian, a swoją świetność osiągnął w XV w. Warto przejść się po zamkniętej dla ruchu ulicznego starówce Praca Gil Eanes, skupiającej największą liczbę kawiarni i restauracji, tworzącej zgrabną całość z resztą zabudowań miasta. Niedaleko znajduje się popularna i podobno jedna z najpiękniejszych plaż Praia de Dona Ana.
    NA MARGINESIE: ta plaża nie przypadła nam do gustu, ponieważ jest z reguły bardzo zatłoczona.

                                                                                                                        Charakterystyczna zabudowa miasteczek w rejonie Algarve

  • Ponta de Piedade - to miejsce znajdujące się na zachód od Lagos, uważane jest za jedno z najpiękniejszych w Portugalii, a nawet w Europie. Wysunięty na południe cypel tworzą ukryte wśród strzelistych skał piaszczyste plaże, naturalne łuki skalne, groty i zatoczki, do których można dopłynąć motorówką (można też je zwiedzić pieszo). Wycieczki odbywają się z Lagos za ok. 35 euro od osoby.

                                                                                                                                    Przepiękne wybrzeże Ponta de Piedade

 
  • Silves - to historyczne miasto z charakterystyczną białą zabudową chowa w swoim centrum pozostałości dawnego mauretańskiego zamku, wznoszące się ponad czerwone spadziste dachy tutejszych domów. Wstęp do zamku kosztuje 2,50 euro za osobę.

                                                                                                                                           Panorama Silves - widok z zamku

 
  • Cabo de São Vicente - przylądek św. Wincentego to najdalej na zachód wysunięty skrawek Europy. Smagany silnymi wiatrami tworzy surowy klimat, a wysokie klify, podmywane przez wzburzone fale, robią niesamowite wrażenie. Na przylądku znajduje się parking tuż przy latarni morskiej, a stamtąd można na własną rękę podziwiać bajkowe widoki. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ większość terenu jest niezabezpieczona!

                                                                                                                           Latarnia morska na Przylądku Świętego Wincentego

 
  • Aljezur -  urokliwe małe miasteczko z zamkiem, pełne wąskich kamiennych dróg prowadzących pomiędzy białymi domami, położone niedaleko najpiękniejszych plaż Algarve, między innymi Praia de Monte Clérigo oraz Praia Odeceixe Mar.

                                                                                                                                           Uliczki miasteczka Aljezur