JAK I DLACZEGO ZORGANIZOWAĆ PODRÓŻ DO WIETNAMU?

DLACZEGO WIETNAM?

Wietnam to coraz chętniej odwiedzany przez Polaków kraj, który kusi egzotycznym klimatem i…cenami. Jego granice rozciągają się przez kilka stref klimatycznych, co skutkuje obfitą bioróżnorodnością, która tworzy idealny do zwiedzania przez miłośników przyrody krajobraz. W Wietnamie nie ma tak zjawiskowych plaż jak na przykład w Tajlandii, ale dzięki temu nie ma też (jeszcze) problemu z nadmierną turystyką. Nie oznacza to jednak, że przemysł turystyczny nie istnieje, wręcz przeciwnie, znajduje się on teraz w fazie intensywnego rozwoju, dlatego jeśli chcecie zdążyć i doświadczyć prawdziwej wietnamskiej kultury, nie zwlekajcie i zacznijcie planować swoją podróż już teraz!

                                                           Plaża na wyspie Phu Quoc

Zanim rzucicie się w wir poszukiwań tanich lotów, warto odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: dlaczego lepiej wybrać się do Wietnamu na własną rękę niż z biurem turystycznym? Przede wszystkim samodzielnie zorganizowane wakacje będą tańsze, zobaczymy więcej i tylko to, co naprawdę chcemy zobaczyć, a także zagwarantują nam niezapomnianą przygodę. Bardzo popularne wśród backpackersów (czyli niezależnych podróżników - a przyjeżdża ich do Wietnamu naprawdę wielu!) jest podróżowanie na zakupionym na miejscu skuterze. Wietnamczycy uwielbiają ten sposób komunikacji, który niestety obficie zanieczyszcza ich przeludnione miasta. Do niedawna jedynym sposobem transportu (w dodatku ekologicznym) w Wietnamie były rowery, jednak ciągle rosnąca ilość skuterów szybko i skutecznie wyparła mechaniczne dwukołowce, zmieniając przy okazji wilgotne i gorące powietrze unoszące się nad południowym Wietnamem w ciężką od dwutlenku węgla ‘chmurę’. Inaczej ma się sytuacja na północy, gdzie w położonych wyżej ponad poziomem morza terenach powietrze jest bardziej rześkie i czyste. Mimo to polecam zobaczyć południowy Wietnam, który przywita Was szokiem kulturowym, zostawiając po sobie słodko-gorzkie wspomnienia (przynajmniej w moim odczuciu). Ale jak to? – Spytacie – Czy nie szkoda czasu i funduszy na miejsca nie do końca satysfakcjonujące? Nie, ponieważ wszystko, czego się doświadcza jest czymś zupełnie nowym i otwiera oczy na społeczne i ekonomiczne aspekty, o których wielu Europejczyków nie ma pojęcia.

 

JAK DOLECIEĆ DO WIETNAMU?

Najwięcej międzynarodowych lotów obsługują w Wietnamie dwa lotniska: znajdujące się na północy kraju w pobliżu Hanoi: Noi Bai International Airport (HAN); oraz położone na południu obok Ho Chi Minh: Tan Son Nhat International Airport (SGN).  

Zagraniczni pasażerowie najczęściej latają do Hanoi, skąd ruszają na południe aż do Ho Chi Minh, z którego wylatują do domu. Mniej ludzi robi to w odwrotną stronę, dlatego loty z Hanoi są z reguły tańsze, co warto wziąć pod uwagę planując wakacje.

Najtańsze loty, bezpośrednio z Warszawy do Ho Chi Minh i z powrotem oferuje Rainbow Tours – ich ceny spadają wraz ze zbliżającym się terminem odlotu. Spotkałam się z ceną nawet 1000 zł w dwie strony (!), która pojawiła się na dzień przed wylotem. Kiedy warto rozejrzeć się za biletami? Na długo przed podróżą, albo na tydzień, dwa przed. Im więcej macie wytrwałości i cierpliwości, tym lepszą okazję znajdziecie 

Czarter Rainbow Tours do SGN obsługują Polskie Linie Lotnicze LOT. Lot trwa około 11 godzin, jednak nie przewiduje posiłków, ani napojów w cenie, więc trzeba je wykupić osobno. Nie jest to najwygodniejsza podróż ze względu na ciasne siedzenia, ale za taką cenę nie ma co narzekać 

Inne tanie przeloty możemy znaleźć na popularnych portalach, typu: fly4free, wakacyjnipiraci, momondo, skyscanner, itp., jednak prawie wszystkie mają przynajmniej jedną przesiadkę.

RADA: Kupując przeloty na własną rękę, musimy zadbać o wyrobienie sobie wizy. Można to zrobić na lotnisku docelowym w Wietnamie, ale celnicy nie mają obowiązku wpuszczać do swojego kraju każdego, kto się w nim pojawi, dlatego wizę najlepiej wyrobić sobie na kilka miesięcy przed podróżą. W Polsce o wizę można się starać w ambasadzie Wietnamu mieszczącej się w Warszawie. 

                                                                                                                                                           Delta Mekongu

 

KIEDY LECIEĆ DO WIETNAMU?

W Wietnamie występują tylko dwie pory roku: deszczowa i sucha. I wierzcie mi, że nie chcecie zwiedzać tego kraju podczas monsunowej ulewy! Zdecydowanie celujcie w porę suchą, która zaczyna się pod koniec października i trwa do około połowy kwietnia, przy czym najcieplej i najwięcej słońca oferują miesiące zimowe: grudzień, styczeń i luty. Wietnamczycy wykorzystując ten fakt, podnoszą wtedy ceny dla turystów, dlatego najlepiej podróżować poza sezonem w listopadzie oraz marcu.  

RADA: Na początku listopada można się jeszcze ‘załapać’ na końcówkę pory deszczowej, co oznacza częste ulewy, nieprzejezdne drogi i nieprzyjazną atmosferę. Jeśli macie możliwość, starajcie się zatem odwiedzić Wietnam w drugiej połowie listopada.

 
Altertonative8 Comments