7 powodów, dla których warto pojechać na Cypr
KILKA SŁÓW O CYPRZE
Cypr to wyspa mniejsza od najmniejszego polskiego województwa opolskiego, a mimo to posiada na swoim terytorium aż dwa pasma górskie, swoim wyglądem przypominające Alpy (jednak dużo niższe). Według legendy w starożytności wyspę zamieszkiwała grecka bogini miłości Afrodyta i to właśnie jej imieniem nazwano słynne skały wynurzające się z morza, znajdujące się na południowy-wschód od Pafos, które do dzisiaj są jedną z głównych atrakcji turystycznych Cypru.
Cypr przez prawie całe stulecie na przełomie XIX i XX wieku był pod panowaniem brytyjskim i do dzisiaj Wielka Brytania ma duży wpływ na to, co się dzieje na wyspie. Spuścizną po brytyjskiej kolonii jest między innymi lewostronny ruch uliczny, wszechobecny język angielski, a także wysoki standard hoteli i zadbane, nowoczesne miasta. Na ulicach spotyka się multum Brytyjczyków, którzy przyjeżdżają tutaj na wakacje, albo przeprowadzają się na wyspę na starość. Z drugiej strony wielu młodych Cypryjczyków wyjeżdża do Wielkiej Brytanii na studia, ponieważ Cypr nie posiada własnego uniwersytetu.
W 1974 roku po zakończeniu tureckiej inwazji, wyspa została podzielona na dwie części: grecką i turecką, jednak tylko nieliczne państwa uznają autonomię tej drugiej, traktując ją jako osobne państwo. Po wejściu przez część grecką do Unii Europejskiej w 2004 r. Cypr stał się łatwo-dostępny dla turystów z całej Europy, skupiając się na rozwoju turystyki przede wszystkim w części greckiej i naciskając, aby to tam przylatywały samoloty z biur turystycznych.
Słoneczny Cypr idealnie się sprawdzi na wakacyjny wypoczynek dla osób, które lubią komfortowe warunki, świetną pogodę, plaże, zachwycające widoki, jak i również aktywny wypoczynek, np. sporty wodne czy piesze wycieczki.
DLACZEGO WARTO POJECHAĆ NA CYPR?
DŁUGIE, PIASZCZYSTE PLAŻE
Na południowych terenach pomiędzy Agią Napią a Larnaką rozciągają się najdłuższe piaszczyste plaże na Cyprze. Przy większości z nich wybudowano hotele, dlatego trudno tutaj znaleźć odludne, intymne zakątki; raczej należy się spodziewać rzędów leżaków z parasolkami i wielu turystów. Plusem tak zagospodarowanego wybrzeża jest czystość – plaże są zadbane, a co więcej z dostępem do toalet, barów i restauracji. Dodatkowo oferują rozległy wachlarz atrakcji, w tym sporty wodne, grupowe gry i imprezowe promy (co może być zarówno plusem jak i minusem).
KRYSTALICZNIE CZYSTA I CIEPŁA WODA
Ewentualny tłum rekompensują fantastyczne wody Morza Śródziemnego otaczające wyspę: dno widać na kilka-kilkanaście metrów głębokości. Woda jest ciepła, jednak chłodniejsza od temperatury powietrza, która latem potrafi sięgać 30-40 stopni, dlatego kąpiele w morzu znakomicie orzeźwiają w upalne dni.
KLIFY
Południowe wybrzeże Cypru jest w wielu miejscach zbudowane z klifów, z których roztacza się zachwycający widok. Gratką dla osób lubiących adrenalinę mogą być nadmorskie klify, z których w niektórych miejscach można skakać do wody! Nigdy jednak nie skaczcie, gdy nie ma nikogo innego w pobliżu.
GÓRSKIE WIOSKI
Im dalej na północ, tym bardziej górzyste tereny, mniej turystyczne i bardziej opustoszałe. W części tureckiej można znaleźć wiele opuszczonych po wojnie domostw. Warte zwiedzenia są między innymi wioski: Agros (gdzie w maju kwitnie niezliczona liczba róż), Galata i Kakopetria, znajdujące się w górach Troodhos, wszystkie posiadające interesujące historyczne zaplecze.
PYSZNE JEDZENIE
Na kuchnię cypryjską miało wpływ wiele kultur, między innymi grecka, turecka i arabska. Posiłki najczęściej składają się ze świeżych warzyw oraz mięsa koziego i owczego. O dziwo Cypryjczycy nie jedzą tak dużo ryb. Główny posiłek, zwany meze zwykle składa się z wielu mniejszych dań, wykładanych na stół dla gości, którzy mogą się częstować czym chcą. Najpopularniejsze danie wyspy to Halloumi – grillowany ser z mleka owczego.
STAROŻYTNE RUINY
Pierwsze osady powstawały na Cyprze już 9 tysięcy lat temu. Zachowało się tutaj bardzo wiele zabytków z czasów bizantyjskich, jak kościoły, ruiny zamków, ikony czy pozostałości po murach miejskich. Na uwagę zasługuje antyczny teatr w Kourionie pochodzący z II w. p.n.e.
ŁATWY I SZYBKI DOJAZD W KAŻDY ZAKĄTEK WYSPY
Najlepszym sposobem na poruszanie się po wyspie jest wynajęcie samochodu*, bowiem świetna infrastruktura i rozbudowana sieć autostrad zapewnia łatwy i szybki dostęp do każdego miejsca na wyspie.
WYNAJEM SAMOCHODU NA CYPRZE
*Nie ma z tym problemu, jeżeli poruszacie się po greckiej części, natomiast wypożyczalnie zawsze przestrzegają przed przekraczaniem granicy z Cyprem Północnym, strasząc turystów napiętą sytuacją w części tureckiej i częstymi rabunkami. Przestrogi wynikają tylko i wyłącznie z ewentualnych problemów prawnych w razie wypadku czy uszkodzenia auta, ponieważ faktem jest, że ubezpieczenie samochodu wynajętego w części greckiej, w części tureckiej już nie obowiązuje. Oczywiście nie ma problemów z przekroczeniem granicy i można to zrobić na własną odpowiedzialność.