BERLIN NA WEEKEND: TOP 9 MIEJSC, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

Berlin to najszybciej zmieniająca się metropolia w Europie. Nawet sami berlińczycy starają się nie przyzwyczajać do swojego miasta na zbyt długo. Co rusz powstają kolejne budynki, hotele i muzea, zmienia się infrastruktura wokół, a popularne dzielnice zachwycają nowo wybudowanymi lśniącymi gmachami. Nowoczesna architektura z łatwością wkomponowuje się w jej postmodernistyczne pozostałości. W Berlinie nie zobaczy się drapaczy chmur, a z powodu braku wystarczającego potencjału, centrum ekonomiczne nie może się równać z tym np. we Frankfurcie. Niemiecka stolica przoduje natomiast w dziedzinie kultury i historii, stanowiąc jeden z najważniejszych rynków handlu sztuką na świecie. Dziedzictwo kulturalne uwidacznia się w ogromnej ilości i różnorodności eksponatów. Informacje na temat wszystkich bieżących wydarzeń kulturalnych i wystaw odbywających się na terenie Berlina znajdziecie TUTAJ (również po polsku!)
Na zobaczenie większości atrakcji tego miasta trzeba by zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni. Ale nie zniechęcaj się, nawet dwa dni wystarczą, aby zachłysnąć się kulturalnym rozmachem. Co zatem warto zobaczyć będąc w Berlinie przez weekend? Oto najważniejsze i najciekawsze miejsca, które MUSISZ odwiedzić!


1. WYSPA MUZEÓW

To kompleks pięciu obiektów umiejscowionych na wyspie, corocznie odwiedzanych przez ponad milion turystów. Nie bez powodu każdy, kto przyjeżdża do Berlina, koniecznie pragnie je odwiedzić. Zbiory w nich zgromadzone dorównują tym z paryskiego Luwru!
Wstęp do każdego z muzeum kosztuje 10-19 euro, ale z Berlin Welcome Card na niektóre z nich obowiązują 25% zniżki, np. na wstęp do Muzeum Pergamońskiego (dokładną listę muzeów znajdziecie TUTAJ). Istnieje również opcja wykupienia specjalnej Berlin Welcome Card Museumsinsel, która uprawnia do bezpłatnego zwiedzania Wyspy Muzeów przez trzy dni i kosztuje 46 euro. Można ją kupić na lotnisku, stacjach metra, w hotelach, punktach informacyjnych oraz online TUTAJ.

Na Wyspie Muzeów znajduje się:

 • Stare Muzeum - wybudowane w XIX wieku, to wspaniały przykład architektury klasycystycznej, posiada obszerną kolekcję sztuki antycznej oraz galerię miedziorytów.
  Otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00 (w czwartek do 20:00)
  Wstęp: 10 euro (bilet normalny), 5 euro (bilet ulgowy)

 • Nowe Muzeum - zrekonstruowane przez brytyjskiego architekta Davida Chipperfielda pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX w., prezentuje chronologicznie i tematycznie eksponaty Muzeum Egipskiego, Muzeum Prehistorii i Starożytności oraz Zbioru Sztuki Antycznej.
  Otwarte codziennie w godz. 10:00-18:00 (w czwartki do 20:00)
  Wstęp: 12 euro (bilet normalny), 6 euro (bilet ulgowy)

 • Muzeum Bodego - położone bezpośrednio nad brzegiem Sprawy, aby sprawiało wrażenie “wyłaniania się” z wody, gromadzi między innymi dzieła sztuki bizantyjskiej oraz kolekcję rzeźb.
  Otwarte od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00 (w czwartek do 20:00)
  Wstęp: 12 euro (bilet normalny), 6 euro (bilet ulgowy)

 • Muzeum Pergamońskie - nazwa pochodzi od znajdującej się w nim, pochodzącej z wykopalisk z XIX w., fryzowej płyty ołtarza w Pergamonie. Ponadto muzeum gromadzi inne zbiory antyczne oraz dzieła sztuki islamskiej. Mieści się w nim również Główne Archiwum i Biblioteka Główna. Obecnie przeprowadzana jest renowacja budynku, dlatego sala, w której mieści się fragment ołtarza pergamońskiego będzie dostępny dla zwiedzających w 2023 r.
  Otwarte codziennie w godz. 10:00-18:00 (w czwartki do 20:00)
  Wstęp: 19 euro (bilet normalny, 9.50 euro (bilet ulgowy)

 • Katedra Berlińska - ewangelicka katedra, w której odbywają się nabożeństwa, a także wiele wydarzeń muzycznych, takich jak koncerty muzyki chóralnej. Warto wspiąć się na kopułę, ponieważ rozciąga się z niej wspaniały widok na miasto.
  Otwarta codziennie w różnych godzinach (aktualna rozpiska znajduje się TUTAJ)
  Wstęp: 7 euro (bilet normalny), 5 euro (bilet ulgowy), bilety można kupić na miejscu lub online TUTAJ


2. WIEŻA TELEWIZYJNA I PLAC ALEKSANDRA

Wieża telewizyjna to poza Bramą Brandenburską, najbardziej rozpoznawalny obiekt Berlina. Ta wysoka na 365 metrów budowla, zwieńczona szklaną kopułą, jest widoczna z prawie każdego miejsca w Śródmieściu. Turyści mają możliwość wjechania na górę ekspresową windą, skąd przy dobrej pogodzie, rozciągają się wspaniałe widoki na miasto. Usytuowana kilka metrów wyżej, nad platformą restauracja co pół godziny obraca się wokół własnej osi. Wieżę z reguły oblega tłum turystów, ale nie trzeba już czekać w kolejce, ponieważ chętni otrzymują sms’a z informacją, kiedy przychodzi na nich kolej!
Otwarta w godz. 9:00-24:00 (od listopada do lutego od godz. 10:00)
Wstęp: 16.50 euro (bilet standardowy), 21.50 euro (bilet bez kolejki)

Plac Aleksandra służy obecnie jako miejsce spotkań młodzieży i dzielnica zakupowa, dodatkowo gromadząca rzesze turystów czekających na wejście na Wieżę Telewizyjną. Fontanna Przyjaźni Narodowej oraz zegar pokazujący czas z różnych zakątków globu to jedyne enerdowskie pozostałości wskazujące na to, że kiedyś miejsce to stanowiło rynek miasta.

3. CZERWONY RATUSZ

Położony przy Placu Aleksandra Ratusz to obiekt zbudowany z charakterystycznej czerwonej cegły w większości w stylu włoskiego renesansu. Umieszczone na wysokości pierwszego piętra panele przedstawiają historię Berlina. Budynek robi wrażenie również nocą, gdy jest efektownie podświetlony. Obecnie w ratuszu są organizowane różnego rodzaju wydarzenia i wystawy. Najczęściej jednak zwiedzającym wystarczy podziwianie go z zewnątrz.
Otwarty od pon. do pt. w godz. 9:00-18:00

4. DZIELNICA RZĄDOWA Z BUDYNKIEM REICHSTAGU

Dzielnica Rządowa to zespół nowoczesnych budynków parlamentarnych zwanych Kompleksem Federacyjnym. Utworzono w nim między innymi izbę deputowanych oraz trzecią co do wielkości na świecie bibliotekę parlamentarną. Warto przespacerować się po Ogrodach Ministrów, które stanowią architektoniczną ciekawostkę.

Ze względów bezpieczeństwa, wejście do budynku Reichstagu jest możliwe tylko po uprzednim wysłaniu prośby do Bundenstagu o oprowadzenie lub zarezerwowanie miejsca w restauracji Żuk, z której można się wspiąć spiralnym podestem na szczyt zaprojektowanej przez Normana Fostera szklanej kopuły. Z niej rozciąga się wspaniały widok na całą Dzielnicę Rządową, Dworzec Główny oraz inne części miasta. Zwiedzanie budynku jest bezpłatne, a rezerwacji można dokonać TUTAJ lub w stojącym obok kontenerze (mogą być kolejki). Na miejscu należy się zjawić 15 minut przed wyznaczoną godziną, aby przejść przez kontrolę.
Otwarty codziennie w godz. 8:00-24:00


5. BRAMA BRANDENBURSKA

Zaprojektowana przez architekta Carla Gottharda Langhansa brama wzoruje się na Propylejach z ateńskiego akropolu, a umieszczona na górze rzeźba przedstawiająca powożoną przez czwórkę koni bogini symbolizuje pokój. Brama znajduje się przy wejściu na plac paryski i od 2002 roku można podziwiać jej odrestaurowaną wersję. Brama stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Berlina, dlatego to punkt kluczowych dla każdego, kto planuje zwiedzanie miasta. Jednak aby ominąć tłumy turystów, trzeba przyjść na plac bardzo wcześnie rano.

6. POMNIK POMORDOWANYCH ŻYDÓW EUROPY

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy składa się z 2711 betonowych prostopadłościanów różnej wysokości, upamiętniających ofiary Holocaustu w Niemczech. Projekt nowojorskiego architekta Petera Eisenmana został odsłonięty publiczności w 2005 roku. Falisty kształt konstrukcji wygląda inaczej z każdego miejsca, w zależności, z której strony się do niej wejdzie.
Otwarty od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-19:00 (w sezonie letnim do godz. 20:00)
Wstęp: wolny

7. MUZEUM FILMu i telewizji

To interesujące i interaktywne muzeum ukazuje historię niemieckiej kinematografii od jej początków aż po czasy współczesne. Dodatkowo pełni funkcję edukacyjną w kwestii nowoczesnej animacji, wizualizacji i efektów specjalnych. Muzeum posiada w swojej kolekcji wiele eksponatów należących do Marleny Dietrich oraz innych niemieckich artystów zmuszonych do emigracji.
Otwarte od środy do poniedziałku w godz. 10:00-18:00 (w czwartki do 20:00)
Wstęp: 8 euro (bilet normalny), 5 euro (bilet ulgowy)


8. DWORZEC GŁÓWNY

Dworzec Główny to największy w Europie dworzec kolejowy, zbudowany według projektu biura architektonicznego Gerkan & Partner, które skupiło się na praktycznym wykorzystaniu stali i szkła, tworząc wielopiętrową, okazałą budowlę z licznymi pasażami handlowymi i podziemnymi torami kolejowymi. Najłatwiej dojechać tutaj metrem S-Bahn: Hauptbahnhof.

9. PLAC POCZDAMSKI

Jego zachodnia część to nowoczesna dzielnica z licznymi centrami handlowymi, teatrami musicalowymi oraz Muzeum Filmu i Telewizji. Największą uwagę zwraca budynek Sony-Center, którego przypominający namiot dach, chroni plac przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nawet w deszczu można spacerować po placu, odpocząć przy fontannie czy napić się kawy w jednej ze znajdujących się tam licznych kawiarni. Warto wjechać ultra szybką windą na platformę widokową znajdującą się w Kollhoff-Tower, aby móc podziwiać piękny widok na miasto z miejsca, gdzie kiedyś stał Mur Berliński.
Otwarta codziennie w godz. 10:00-20:00 (zimą do 18:00)
Wstęp: 7.50 euro (bilet normalny), 6 euro (bilet ulgowy)


Powyższa lista prezentuje najważniejsze, najczęściej odwiedzane miejsca w Berlinie, nie trzeba jednak tylko do nich się ograniczać. Największą przyjemność sprawia odkrywanie nowych miejsc, które mogą okazać się równie fascynujące. Tradycyjne zwiedzanie warto rozpocząć od Placu Aleksandra ze słynną Wieżą Telewizyjną, dokąd łatwo można dojechać, np. metrem. Dalej można pójść na piechotę do Czerwonego Ratusza czy Wyspy Muzeów. Najprościej poruszać się po Berlinie środkami komunikacji miejskiej. Korzystnym rozwiązaniem jest wykupienie karty Berlin Welcome Card, o której pisałam we wcześniejszym poście TUTAJ. Znajdziesz w nim również inne praktyczne informacje, przydatne podczas planowania wyjazdu.

WRÓĆ