BUDAPESZT NA WEEKEND: O CZYM MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM?

Budapeszt to zachwycająca stolica, która od razu zwraca na siebie uwagę każdego, kto do niej przybywa, między innymi dzięki dziewięciu efektownym mostom nad Dunajem, łączącym prawą część miasta zwaną Budą, z lewą, zwaną Pesztem. Położenie Budapesztu oraz wspaniała architektura tworzą niezapomnianą scenerię: Buda znajduje się na wzgórzach, natomiast Peszt leży na równinach, a wzdłuż ich brzegów ciągną się imponujące budynki: Parlament, akademia i okazałe kamienice po stronie Pesztu, oraz pałac królewski i Góra Gellerta z cytadelą po stronie Budy. W obrębie granic miasta przepływającą przez nie rzekę Dunaj przecinają aż trzy wyspy: Małgorzaty (na której odbywa się znany festiwal muzyczny Sziget), Obuda oraz Csepel. Budapeszt to miasto kontrastów borykające się z ubóstwem instytucji publicznych i większości mieszkańców, często zmuszonych do przeprowadzki z powodów finansowych. Z drugiej strony do stolicy przybywają wszyscy pragnący zrobić karierę. Co więcej oferuje ona luksusy w atrakcyjnych cenach turystom z bardziej zamożnych krajów Europy (i nie tylko). W mieście znajdują się wszystkie międzynarodowe firmy i organizacje na Węgrzech, dlatego powstaje tutaj coraz więcej ekskluzywnych hoteli, sklepów, restauracji, a nawet całych ulic i dzielnic. Istnieje jednak niewielki odsetek Węgrów, którzy mogą sobie pozwolić na skorzystanie z nich. Budapeszt to również atrakcyjny kurort wypoczynkowy, dzięki dwunastu termalnym łaźniom wybudowanym w obrębie miasta. Korzysta się z nich w celach leczniczych i rekreacyjnych. Do najlepszych zaliczają się Rac, Rudas oraz Gellert.

JAK DOSTAĆ SIĘ DO BUDAPESZTU?

a) samolotem:

b) pociągiem:

c) autobusem:

GDZIE SPAĆ W BUDAPESZCIE?

 • Baross Hotel - oferuje idealny stosunek jakości do ceny, komfortowe pokoje, śniadanie wliczone w cenę oraz miłą atmosferę. Dodatkowym atutem jest panoramiczna winda prowadząca na piąte piętro budynku, z której można podziwiać piękne widoki na miasto.

 • Domina Fiesta - wnętrza tego hotelu to świetny przykład nowoczesnego wzornictwa, natomiast w restauracji ze ścianami z naturalnego kamienia można wieczorami posłuchać folkowej lub cygańskiej muzyki.

 • Novum Golden Park - hotel znajduje się naprzeciwko Dworca Wschodniego i oferuje komfortowe pokoje w przystępnych cenach.

 • Red Bus Hostel - schronisko w centrum miasta w starym, nastrojowym budownictwie. Hostel oferuje pokoje prywatne oraz łóżka w pokojach kilku-osobowych, jest tutaj schludnie i tanio, można dodatkowo wykupić śniadanie. Na wyposażeniu kuchnia, dostęp do Internetu oraz pralki.

 • Hilton Budapest - warto przejść się obejrzeć ten hotel usytuowany na Wzgórzu Zamkowym na miejscu dawnego kościoła, pięknie wkomponowany w zabytkową architekturę. Godne uwagi są zachowane fragmenty nawy i wieży św. Mikołaja.

GDZIE JEŚĆ W BUDAPESZCIE?

 • Central Kavehaz - przepiękna kawiarnia znajdująca się w pobliżu Hali Targowej, utrzymana w starym stylu. Sympatyczna, luźna atmosfera oraz bardzo uprzejma obsługa.

 • Hala Targowa - za niewielkie pieniądze można tutaj zjeść tradycyjne placki węgierskie z ciasta drożdżowego, podawane w wersji wytrawnej i na słodko.

 • Gerloczy - w południe restauracja serwuje dwudaniowe niedrogie obiady za ok. 6 EUR.

 • VegaCity - w każdy dzień jest inne, rozbudowane menu oraz kilka standardów, które zawsze figurują w karcie. Dania są różnorodne i 100% roślinne.

 • 827 Kitchen - restauracja propagująca weganizm z dużą ilością dań “mięsnych”, koniecznie trzeba wypróbować będąc w Budapeszcie, zwłaszcza jeśli nie jesteście przekonani do kuchni roślinnej!

JAK PODRÓŻOWAĆ PO BUDAPESZCIE?

 • W Budapeszcie znajdują się trzy linie metra, którymi można dostać się w każdy zakątek miasta. Dodatkowo łatwo przemieszczać się autobusami i trolejbusami - wszystko w zakresie jednego biletu. Warto zakupić kartę na cały pobyt, ponieważ wychodzi to korzystniej cenowo. Przykładowo Travel Card na 24h kosztuje ok. 1650 HUF, czyli 22 zł lub 4150 HUF na 72h, czyli 55 zł. Więcej informacji i korzyści tej karty znajdziecie TUTAJ.

 • Dostępna jest również karta Budapest Card oferująca zniżki na bilety wstępu, wliczony transport publiczny i wiele innych atrakcji. Więcej o tej karcie przeczytacie TUTAJ.

KILKA CIEKAWOSTEK NA TEMAT BUDAPESZTU:

 • jakość dróg w Budapeszcie pozostawia wiele do życzenia, dlatego lepiej poruszać się tutaj środkami komunikacji miejskiej,

 • pod miastem znajduje się olbrzymi podziemny labirynt, z którego tylko dwie jaskinie udostępniono zwiedzającym, a pozostałą setkę nadal badają speleolodzy,

 • w Budapeszcie w październiku odbywa się jeden z najlepszych na świecie Międzynarodowych Festiwali Harfowych,

 • w łaźni Gellerta można nocą posłuchać rzymskich koncertów, natomiast w łaźni Rudas raz w miesiącu w basenie termalnym organizowane są imprezy techno,

 • w języku węgierskim według zasad najpierw podaje się nazwisko, a później imię.


Budapeszt to prawdziwa perła architektoniczna, głównie dlatego, iż zaczęła się przekształcać w metropolię stosunkowo późno, przez co wiele budynków cechuje przepych i przesadna okazałość. Jak na europejską stolicę przystało, odbywa się tutaj multum różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, dzięki czemu turyści znajdą coś ciekawego dla siebie przez cały rok. Najlepszymi porami na zwiedzanie są wiosna i jesień, kiedy nie ma aż tak dużych tłumów i nie doskwiera gorąco lub zimno. Jednak trzeba pamiętać, że Budapeszt to miasto kontrastów i wszystko to, co tuszuje zieleń podczas ciepłych miesiąców, staje się zauważalne i wyraźne w pozostałych okresach. Mimo to trudno nie zachwycić się tym miejscem choćby na chwilę.

WRÓĆ

AltertonativeComment