BUDAPESZT NA WEEKEND: TOP 5 MIEJSC, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ

Myśląc o najciekawszych atrakcjach Budapesztu, trudno się nie zgodzić, że jest ich na tyle dużo, iż jeden weekend to za mało, aby udało się je wszystkie odwiedzić. TOP w tym wypadku oznacza zatem najlepsze z najlepszych, pod względem okazałości i oryginalności. Wiąże się to z reguły z dużą liczbą turystów, jak to w znanych miejscach bywa, dlatego poniżej znajdziecie również kilka mniej popularnych, przynajmniej na pierwszy rzut oka, obiektów, zachwycających przede wszystkim tubylców, ale również tych bardziej dociekliwych przejezdnych.

Budapeszt zaczął się przekształcać w wielkomiejską metropolię stosunkowo późno, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku, podczas ugody z Austrią. W tym okresie powstało większość budowli w węgierskiej stolicy, charakteryzujących się pompatycznością wynikającą z rozbudzonej na nowo dumy narodowej, oraz mieszania stylów przez architektów, w tym gotyckiego, renesansowego i klasycystycznego.

Budapeszt może się pochwalić liczbą ponad stu muzeów, galerii i sal wystawowych, więc jeżeli interesujecie się sztuką, koniecznie musicie tutaj przyjechać. Dzięki mieszance stylistycznej miasto zyskało miano kolebki eklektyzmu. Nie można jednak nie zauważyć w nim pozostałości po dawnych czasach okupacji, po których do dzisiaj większa część miasta boryka się z brakiem środków finansowych na odnowienie go.

1. WZGÓRZE ZAMKOWE 

Położone w XI dzielnicy: jednej z najbardziej prestiżowych w metropolii, zachwyca różnorodnością stylów, fascynującą zabudową oraz podziemnymi jaskiniami, z których mała część została udostępniona turystom. Wzgórze najlepiej podziwiać na odcinku pomiędzy pałacem królewskim a kościołem Macieja. Najpiękniejsza panorama na miasto rozciąga się z baszty Rybackiej.

Budański Labirynt to podziemne korytarze, wydrążone w skałach na dużej głębokości. Można je zwiedzać codziennie w godzinach 9:30-19:30, a od 18:00 efekt potęguje zwiedzanie z lampą olejną. 

Pałac królewski był pierwszą tak okazałą budowlą na Węgrzech. Trzykrotnie zburzony, swoją ostatnią i dzisiejszą formę przybrał po II wojnie światowej, kiedy to również odkryto wiele szczątków średniowiecznego zamku, na którym się wzorowano podczas odbudowy. W pałacu aktualnie mieści się Galeria Narodowa, Biblioteka Narodowa i Muzeum Historii Budapesztu. Dworski przepych można podziwiać codziennie w godzinach 9:30-19:30.

2. WYSPA MAŁGORZATY

Nazwa wyspy pochodzi od księżniczki Małgorzaty, która na dwadzieścia lat zamieszkała w wybudowanym tu przez jej ojca klasztorze, dzięki czemu ocalała podczas najazdu Mongołów.

Obecnie ten unoszący się na Dunaju park o długości 2.5 km i szerokości 500 metrów to ulubione miejsce na odpoczynek mieszkańców Budapesztu. Na wyspie panuje całkowity zakaz ruchu samochodowego, dlatego można tutaj spotkać wielu spacerowiczów, rolkarzy i fanów joggingu. W ciepłe dni odbywają się różnego rodzaju plenerowe koncerty i festiwale.
Na uwagę zasługuje również basen Palatinus, otwarty w 1919 roku (wstęp to ok. 10 EUR) i pięknie rozkwitające w czerwcu rozarium.

Na wyspę można się dostać mostem Arpada, gdzie kursują autobusy nr 26. i 106., a od strony mostu Małgorzaty tramwajem nr 4. i 6..


3. BAZYLIKA ŚW. STEFANA

Bazylika św. Stefana znajduje się w V. dzielnicy w centrum Budapesztu i jest największym węgierskim kościołem, mogącym zgromadzić ponad 8500 wiernych. Jej charakterystyczna 96-metrowa kopuła, która w połowie XIX wieku zawaliła się, niszcząc na wpół ukończoną świątynię, to zarazem fantastyczny punkt widokowy na miasto. Aby się tam dostać, można skorzystać do pewnej wysokości z windy, a następnie wspiąć się na szczyt po schodkach.

Pod bazyliką wybudowano w pełni zautomatyzowany podziemny parking, który sam odstawia samochód na miejsce parkingowe, aby następnie dostarczyć go kierowcy. Mieści się w nim ponad 400 aut.

4. PARLAMENT

IMG_0429.JPG

To jeden z najciekawszych budynków w Budapeszcie. Posiada 27 bram, 29 klatek schodowych i prawie 700 pomieszczeń! Można go zwiedzać tylko w grupie z przewodnikiem, który oprowadza po gmachu między innymi w j. angielskim i niemieckim. Aby uniknąć kolejek, najlepiej zarezerwować termin z wyprzedzeniem, np. na stronie TUTAJ.


5. PLAC BOHATERÓW

To największy plac w Budapeszcie, w świetny sposób łączący narodową dumę z estetyką. Pośrodku placu znajduje się kolumna ze św. Gabrielem Archaniołem na czele, który według legendy objawił się pierwszemu królowi Węgier, Stefanowi i polecił mu nawrócić na wiarę chrześcijańską pogańskich Madziarów.

Jeżeli nie jesteście skorzy do zwiedzania i niekoniecznie fascynuje was historia innych państw, to powyższe miejsca stanowią jedne z najciekawszych w Budapeszcie, które każdy doń przybywający turysta powinien zobaczyć. Stolica Węgier to oczywiście nie tylko zabytki i buchająca z nich duma narodowa. To także otwarci, weseli ludzie, wyśmienita kuchnia i kulturalne centrum tego kraju. Obecnie Budapeszt jest na wyciągnięcie ręki, dzięki między innymi tanim lotom, dlatego warto odwiedzić to miasto choćby na weekend. Więcej informacji, o tym, w jaki sposób zorganizować podróż i na co zwrócić uwagę, znajdziecie w moim poprzednim poście TUTAJ.
Obiecuję, że w Budapeszcie wspaniale spędzicie czas, niezależnie od pory roku i pogody. Nie zapomnijcie podzielić się wrażeniami w komentarzach! :D

for English version click HERE.

WRÓĆAltertonativeComment