Altertonative ➳

View Original

Jak pokonać barierę językową za granicą? 7 najważniejszych porad, które zmienią twój sposób myślenia.

Odkąd zaczęłam regularnie publikować Instagram Stories w języku angielskim (@altertonative), otrzymałam szereg zapytań o to, w jaki sposób się przełamać? Pytają mnie o to zwłaszcza kobiety w podobnym wieku, ale zdarzają się również starsze i młodsze. Słyszą, że nie mam idealnego akcentu, niekiedy pomylę słowo, albo zastosuję zły szyk zdania, jednak same obawiają się zrobienia błędu tak bardzo, że kompletnie je to paraliżuje. Czas z tym zawalczyć i wypróbować kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się niekomfortowej bariery językowej.


1. Przygotuj się.

Wypisz wszystkie zdania, które przychodzą ci do głowy, ale postaraj się, aby były krótkie i na temat. Następnie naucz się ich na pamięć i przećwicz mówienie z bliską ci osobą, albo przed lustrem, jeśli tak czujesz się bardziej komfortowo. Im więcej razy powtórzysz dane zdanie, tym łatwiej będzie ci je wykorzystać w praktyce.


2. Weź ze sobą papier i długopis.

Wyobraź sobie, że to twój rozmówca nie zna za dobrze języka i nie potrafi ci odpowiedzieć na pytanie. Nie wpadaj w panikę, bo być może pytanie zostało poprawnie zadane i to wcale nie twoja wina, że nie możecie się dogadać. Z pomocą przyjdzie wam kartka papieru i długopis. Pismo obrazkowe jest uniwersalne, poza tym przełamuje lody w trudnych sytuacjach. Przyda się również, gdy boisz się czegoś wypowiedzieć, ale wiesz jak to napisać.


3. Przyzwyczaj się do swojego głosu i wymowy.

Twierdzisz, że twoja wymowa nijak się ma do tej prawidłowej, a twój akcent jest po prostu fatalny. A skąd wiesz? Być może nigdy siebie nie słyszałeś /-aś? To zadanie będzie trudne, ale zrób je dla siebie i nikomu nie pokazuj. Kiedy już nauczysz się kilku potrzebnych zdań w obcym języku, nagraj się jak je mówisz i posłuchaj. Nie bądź dla siebie zbyt krytyczny /-a, ale zwróć uwagę na najbardziej istotny element: czy mówisz wyraźnie? Twój akcent ani wymowa nie muszą być idealne, ważne, aby słowa wybrzmiewały w całości, a nie zlewały się w jedno mruczenie. Za kilka dni posłuchaj siebie znowu. Jeśli zauważysz, że nic nie da się zrozumieć, przećwiczyć wymowę i nagraj się jeszcze raz, aż do skutku.


4. Noś ze sobą słownik.

5. Nie patrz na innych.

Przyznaj się, że najbardziej stresujesz się tym, co powiedzą inni, jak usłyszą gdy mówisz w obcym języku i nie zabrzmi to idealnie? Pomyśl sobie np. o Francuzach albo Hiszpanach, czy Norwegach. Naprawdę rzadko się zdarza, żeby nie dało się poznać, że angielski to nie jest ich natywny język. A czy któryś z nich się tym przejmuje? Nie, bo są dumni ze swojej narodowości, a drugi język pomaga im w globalnej komunikacji. Postaraj się również zmienić swój sposób myślenia. Wyobraź sobie, że twój rozmówca dobrze wie, skąd jesteś i nie musisz przed nim niczego udawać. Mówienie idzie ci naprawdę wolno i opornie? Uśmiech pomoże załagodzić każdą konwersację i tylko gbur mógłby stracić cierpliwość w takiej sytuacji, prawda?


6. Ucz się od najlepszych.

7. Ćwicz.

Nie zaniedbuj języka nawet jeżeli nie zapowiada się wyjazd za granicę. Korzystaj z powyższych porad przed cały rok, a mówienie będzie stawało się coraz prostsze! Poszukaj znajomych z innych krajów w mediach społecznościowych. Skomentuj ich zdjęcia, albo zapytaj, co warto zobaczyć w ich kraju. Prawdopodobnie zdziwisz się, jak bardzo będą otwarci. Dzięki takim kontaktom będziesz miał(a) do czynienia z językiem na bieżąco, ale niezobowiązująco. Może nawet umówicie się na pogawędkę na Skype'a?


Bariera językowa to ograniczenie, które siedzi w naszej głowie. Nie pozwól, aby cię paraliżowało albo ograniczało! Jeżeli nawet spotkasz się z krytyką, nie zniechęcaj się, tylko dalej rób swoje. Zachęcam również do obserwowania moich Stories (www.instagram.com/altertonative), w których często posługuje się dwoma językami. Przypomnę ci także, że każdy z moich blogowych wpisów jest dostępny w angielskiej wersji językowej. Nie są one tłumaczone słowo w słowo, ale z zachowaniem sensu i przekazu. Być może pomogą ci znaleźć odpowiednie słownictwo przed następną podróżą? :)

A jak Ty się czujesz z mówieniem w obcym języku? Masz przed tym opory, czy raczej nie odczuwasz żadnego dyskomfortu? Podzielcie się proszę swoim doświadczeniem w komentarzach! Dajcie również znać, czy krótki, podręczny słowniczek w formie PDF-a to coś, z czego chętnie byście skorzystali?

for English version click HERE.

WRÓĆ