Altertonative ➳

View Original

BERLIN NA WEEKEND: O CZYM MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM?

Berlin to artystyczne miasto, w którym z lekkością międzynarodowej sławy sztuka przeplata się z podziemną awangardą. Do niemieckiej stolicy tłumnie przyjeżdżają ludzie kreatywni, szukający przestrzeni do tworzenia, ażeby bez ograniczeń rozwijać swoją wyobraźnię, zarówno jako twórcy, jak i odbiorcy. Berlin może się poszczycić ogromną liczbą instytucji kulturalnych, od wielkich sal koncertowych, teatrów i muzeów, po małe kluby z muzyką na żywo, czy alternatywnych galerii. Również scena klubowa miasta jest dobrze rozwinięta i rozpoznawalna na całym świecie. Pomimo stereotypowej niemieckiej układności i uporządkowania, życie nocne pulsuje w Berlinie do wczesnych godzin porannych, niekiedy w ogóle nie zamykając swoich drzwi.
Od czasu zburzenia muru berlińskiego w 1989 roku, w Berlinie cały czas coś się dzieje i zmienia. Wznoszone są nowe budowle, zaś stare są remontowane. Państwu zależy na całkowitym oderwaniu się od powojennego podziału miasta na część wschodnią i zachodnią, i zatarciu różnic, które przez lata przez ten podział powstały. Z resztą po trzydziestu latach od scalenia miasta, różnice praktycznie przestały być zauważalne.
Berlin to tolerancyjne miasto, będące ośrodkiem łączącym wschodnią i zachodnią Europę. Mieszkają tutaj ludzie ponad 190 różnych narodowości. W dzielnicy Centrum można zauważyć żydowskie restauracje i szkoły, natomiast Wedding i Kreuzberg zamieszkuje przewaga tureckich imigrantów. Nierzadko berlińskie dzieci uczęszczają do francuskiej szkoły muzycznej, albo do liceum z programem nauki języka rosyjskiego.
Berlin może się poszczycić największą na świecie liczbą parków i obszarów zielonych położonych na obszarze tak dużej metropolii. Ekologia stanowi dla mieszkańców miasta bardzo ważną dziedzinę, dlatego starają się jak najczęściej korzystać z rowerów i komunikacji miejskiej. Miasto jest również nieoficjalnie największym miejscem handlu żywnością ekologiczną i drugim najbardziej sprzyjającym weganom miejscem na świecie.

JAK DOSTAĆ SIĘ DO BERLINA?

a) samolotem:

b) pociągiem:

c) autobusem:

GDZIE SPAĆ W BERLINIE?

  • Happy Go Lucky - jedna z najtańszych opcji w Berlinie. Można tutaj wynająć zarówno prywatne pokoje en-suite, jak i łóżko w pokoju wieloosobowym. Jeśli komuś nie zależy na luksusach HGL to opcja do rozważenia, gdyż ze względu na bliskość linii komunikacyjnych, hostel to idealna baza wypadowa do zwiedzania.

  • Three Little Pigs - hostel znajduje w budynku kościoła z XIX wieku, 10 minut spacerem od Placu Poczdamskiego. Oferuje pokoje prywatne i łóżka w pokojach wieloosobowych. Dodatkowo można wykupić śniadanie w formie bufetu.

  • nHow - to hotel muzyczny, w którym można wynająć studio nagraniowe. Restauracja położona nad brzegiem Sprewy charakteryzuje się unikatowym wnętrzem, będącym połączeniem retro i futuryzmu. Pokoje są dźwiękoszczelne, jednak muzyka wybrzmiewa tutaj na każdym kroku.

  • Eastern Comfort - hostel na statku na rzece Sprewa. W kajutach znajdują się luki, przez które można obserwować dno.

  • Ackselhaus - pięknie, różnorodnie urządzone pokoje i apartamenty inspirowane sztuką, filmem i podróżami. Prawdziwa oaza spokoju w centrum miasta. Ceny zaczynają się od 120 euro za dobę.

  • Prywatne kwatery i pokoje można zarezerwować na stronach: www.123berlinzimmer.de oraz www.all-berlin-apartments.com

GDZIE JEŚĆ W BERLINIE?

  • Tadżycka Herbaciarnia - wyjątkowa ceremonia parzenia herbaty w klimacie Baśni z tysiąca i jednej nocy. Dodatkowo można tu zjeść specjały kuchni rosyjskiej.

  • White Crow Cafe - 100% wegańska kawiarnia, serwująca ciasta, bajgle, jak i również lunche w formie zup, sałatek i veggie bowls.

  • Vegan Tiger - wegańskie i organiczne jedzenie, przygotowywane na świeżo na miejscu.

  • Habba-Habba - wszelkiego rodzaju wrapy z hummusem i falafelem. Idealne miejsce na niedrogi, szybki (i wegański!) obiad.

  • Emma Pea Vegan Food & Bar - spore, wegańskie burgery, przygotowywane ze świeżych składników na miejscu.

jak podróżować po berlinie?

  • Korzystnym rozwiązaniem na weekend jest zakup Welcome-Card, która upoważnia do nieograniczonych przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej. Jej cena różni się w zależności od długości i obszaru działania, a zaczyna się od 20 euro za 48h w strefie AB (włączając lotnisko Berlin-Tegel). Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

  • Berlin można również zwiedzać na rowerze z indywidualnym przewodnikiem. Wyprawy organizowane są codziennie, jednak trzeba mieć swój rower (można go wypożyczyć np. TUTAJ). Grupy rowerowe nie są większe niż 8 osób, a ceny rozpoczynają się od 20 euro za osobę. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

  • Samodzielne zwiedzanie można rozpocząć przejażdżką autobusem nr 100, który przejeżdża obok wszystkich najważniejszych zabytków Berlina. Trasa biegnie od Dworca Zoo do Placu Alexandra.

KILKA CIEKAWOSTEK NA TEMAT BERLINA:

  • dziennie w Berlinie odbywa się około 7 demonstracji,

  • mieszkańcy Berlina wytwarzają najmniej dwutlenku węgla w całym kraju,

  • po nowe, alternatywne brzmienia najlepiej udać się na koncert do Czekolady,

  • w Berlinie znajduje się ponad 400 galerii,

  • na obrzeżach miasta znajduje się największe na świecie schronisko dla zwierząt, które łącznie z cmentarzem dla zwierząt zajmuje 16 ha.


Berlin to miejsce, które pozwala na urzeczywistnienie pomysłów i realizację marzeń, zwłaszcza tych artystycznych. Miasto to nieustannie się zmienia, zaskakując za każdym razem nie tylko turystów, ale również stałych mieszkańców. Co rusz można trafić na rzeczy, o których się wcześniej nie wiedziało. Pomimo tych ciągłych transformacji, nie traci się wrażenia, że wszystko do siebie pasuje. Czy takie miejsce mogłoby się znudzić? W kolejnym poście przedstawię najważniejsze zabytki Berlina i obiekty warte zobaczenia, jak np. Plac Poczdamski, Wieżę Telewizyjną czy Muzeum Filmu. A Tobie co najbardziej kojarzy się z Berlinem?

WRÓĆ