BERLIN NA WEEKEND: O CZYM MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM?
Berlin to artystyczne miasto, w którym z lekkością międzynarodowej sławy sztuka przeplata się z podziemną awangardą. Do niemieckiej stolicy tłumnie przyjeżdżają ludzie kreatywni, szukający przestrzeni do tworzenia, ażeby bez ograniczeń rozwijać swoją wyobraźnię, zarówno jako twórcy, jak i odbiorcy. Berlin może się poszczycić ogromną liczbą instytucji kulturalnych, od wielkich sal koncertowych, teatrów i muzeów, po małe kluby z muzyką na żywo, czy alternatywnych galerii. Również scena klubowa miasta jest dobrze rozwinięta i rozpoznawalna na całym świecie. Pomimo stereotypowej niemieckiej układności i uporządkowania, życie nocne pulsuje w Berlinie do wczesnych godzin porannych, niekiedy w ogóle nie zamykając swoich drzwi.
Od czasu zburzenia muru berlińskiego w 1989 roku, w Berlinie cały czas coś się dzieje i zmienia. Wznoszone są nowe budowle, zaś stare są remontowane. Państwu zależy na całkowitym oderwaniu się od powojennego podziału miasta na część wschodnią i zachodnią, i zatarciu różnic, które przez lata przez ten podział powstały. Z resztą po trzydziestu latach od scalenia miasta, różnice praktycznie przestały być zauważalne.
Berlin to tolerancyjne miasto, będące ośrodkiem łączącym wschodnią i zachodnią Europę. Mieszkają tutaj ludzie ponad 190 różnych narodowości. W dzielnicy Centrum można zauważyć żydowskie restauracje i szkoły, natomiast Wedding i Kreuzberg zamieszkuje przewaga tureckich imigrantów. Nierzadko berlińskie dzieci uczęszczają do francuskiej szkoły muzycznej, albo do liceum z programem nauki języka rosyjskiego.
Berlin może się poszczycić największą na świecie liczbą parków i obszarów zielonych położonych na obszarze tak dużej metropolii. Ekologia stanowi dla mieszkańców miasta bardzo ważną dziedzinę, dlatego starają się jak najczęściej korzystać z rowerów i komunikacji miejskiej. Miasto jest również nieoficjalnie największym miejscem handlu żywnością ekologiczną i drugim najbardziej sprzyjającym weganom miejscem na świecie.
JAK DOSTAĆ SIĘ DO BERLINA?
a) samolotem:
z Krakowa liniami Ryanair
b) pociągiem:
z Warszawy przez Poznań PKP Intercity
c) autobusem:
z Wrocławia FlixBusem
GDZIE SPAĆ W BERLINIE?
Happy Go Lucky - jedna z najtańszych opcji w Berlinie. Można tutaj wynająć zarówno prywatne pokoje en-suite, jak i łóżko w pokoju wieloosobowym. Jeśli komuś nie zależy na luksusach HGL to opcja do rozważenia, gdyż ze względu na bliskość linii komunikacyjnych, hostel to idealna baza wypadowa do zwiedzania.
Three Little Pigs - hostel znajduje w budynku kościoła z XIX wieku, 10 minut spacerem od Placu Poczdamskiego. Oferuje pokoje prywatne i łóżka w pokojach wieloosobowych. Dodatkowo można wykupić śniadanie w formie bufetu.
nHow - to hotel muzyczny, w którym można wynająć studio nagraniowe. Restauracja położona nad brzegiem Sprewy charakteryzuje się unikatowym wnętrzem, będącym połączeniem retro i futuryzmu. Pokoje są dźwiękoszczelne, jednak muzyka wybrzmiewa tutaj na każdym kroku.
Eastern Comfort - hostel na statku na rzece Sprewa. W kajutach znajdują się luki, przez które można obserwować dno.
Ackselhaus - pięknie, różnorodnie urządzone pokoje i apartamenty inspirowane sztuką, filmem i podróżami. Prawdziwa oaza spokoju w centrum miasta. Ceny zaczynają się od 120 euro za dobę.
Prywatne kwatery i pokoje można zarezerwować na stronach: www.123berlinzimmer.de oraz www.all-berlin-apartments.com
GDZIE JEŚĆ W BERLINIE?
Tadżycka Herbaciarnia - wyjątkowa ceremonia parzenia herbaty w klimacie Baśni z tysiąca i jednej nocy. Dodatkowo można tu zjeść specjały kuchni rosyjskiej.
White Crow Cafe - 100% wegańska kawiarnia, serwująca ciasta, bajgle, jak i również lunche w formie zup, sałatek i veggie bowls.
Vegan Tiger - wegańskie i organiczne jedzenie, przygotowywane na świeżo na miejscu.
Habba-Habba - wszelkiego rodzaju wrapy z hummusem i falafelem. Idealne miejsce na niedrogi, szybki (i wegański!) obiad.
Emma Pea Vegan Food & Bar - spore, wegańskie burgery, przygotowywane ze świeżych składników na miejscu.
jak podróżować po berlinie?
Korzystnym rozwiązaniem na weekend jest zakup Welcome-Card, która upoważnia do nieograniczonych przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej. Jej cena różni się w zależności od długości i obszaru działania, a zaczyna się od 20 euro za 48h w strefie AB (włączając lotnisko Berlin-Tegel). Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Berlin można również zwiedzać na rowerze z indywidualnym przewodnikiem. Wyprawy organizowane są codziennie, jednak trzeba mieć swój rower (można go wypożyczyć np. TUTAJ). Grupy rowerowe nie są większe niż 8 osób, a ceny rozpoczynają się od 20 euro za osobę. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Samodzielne zwiedzanie można rozpocząć przejażdżką autobusem nr 100, który przejeżdża obok wszystkich najważniejszych zabytków Berlina. Trasa biegnie od Dworca Zoo do Placu Alexandra.
KILKA CIEKAWOSTEK NA TEMAT BERLINA:
dziennie w Berlinie odbywa się około 7 demonstracji,
mieszkańcy Berlina wytwarzają najmniej dwutlenku węgla w całym kraju,
po nowe, alternatywne brzmienia najlepiej udać się na koncert do Czekolady,
w Berlinie znajduje się ponad 400 galerii,
na obrzeżach miasta znajduje się największe na świecie schronisko dla zwierząt, które łącznie z cmentarzem dla zwierząt zajmuje 16 ha.
Berlin to miejsce, które pozwala na urzeczywistnienie pomysłów i realizację marzeń, zwłaszcza tych artystycznych. Miasto to nieustannie się zmienia, zaskakując za każdym razem nie tylko turystów, ale również stałych mieszkańców. Co rusz można trafić na rzeczy, o których się wcześniej nie wiedziało. Pomimo tych ciągłych transformacji, nie traci się wrażenia, że wszystko do siebie pasuje. Czy takie miejsce mogłoby się znudzić? W kolejnym poście przedstawię najważniejsze zabytki Berlina i obiekty warte zobaczenia, jak np. Plac Poczdamski, Wieżę Telewizyjną czy Muzeum Filmu. A Tobie co najbardziej kojarzy się z Berlinem?