Altertonative ➳

View Original

Hotelowa etykieta, czyli jak zostawić po sobie dobre wrażenie?

1. Zostaw napiwek.

Nocując w hotelu nastaw się na zostawianie napiwków. Im wyższy standard, tym więcej zaskórniaków będziesz musiał(a) zostawić. Nie muszą to być wygórowane kwoty, ważne natomiast kogo i kiedy wynagrodzić:

  • parkingowego - jeżeli zabiera twój samochód na parking, albo go z niego przywozi,

  • odźwiernego - na początku i na końcu pobytu,

  • portiera - gdy dostarczy bagaże do pokoju,

  • konsjerża - na końcu pobytu,

  • kelnera / kelnerkę - podczas płacenia rachunku,

  • osoby sprzątające - za każdym razem, gdy odbywa się sprzątanie (najlepiej zostawić pieniądze w widocznym miejscu).

Oczywiście nie jesteś zobowiązany / -a do dawania napiwku, kiedy dana osoba na to nie zasługuje, tzn. źle się zachowuje, albo cię lekceważy. Można wtedy zgłosić to menadżera hotelu, zachowując przy tym spokój i uzasadniając odpowiednio swoją skargę.


2. Pościel łóżko.

3. Przywitaj się.

W dobrym tonie jest przywitać się z każdym gościem, z którym dzielisz zakwaterowanie za każdym razem, gdy się z nim widzisz. W końcu przez moment będziecie sąsiadami! Zwróć uwagę, jeśli podróżujesz z dziećmi, żeby zawsze mówiły "dzień dobry" jako pierwsze. I mimo iż to obsługa powinna jako pierwsza witać gości, nie ignoruj jej: w razie konieczności witaj się jako pierwszy /-a i zawsze odpowiadaj na powitanie.


4. Bądź stanowczy /-a i opanowany /-a.

Kiedy wystąpią jakieś problemy, a twoja frustracja sięgnie zenitu, postaraj się wziąć kilka głębokich oddechów zanim ruszysz z krzykiem na recepcjonistkę. Pewnie to nie jej wina, że nie jesteś zadowolony /-a z pobytu, dlatego gdy sprawy zaczną przybierać nieciekawy obrót, lepiej porozmawiaj z menadżerem i wyjaśnij, co jest nie w porządku. Jeżeli nikt z obsługi, albo co gorsza właściciele obiektu, cię ignorują, zawsze możesz wspomóc się internetem i wystawić zakwaterowaniu negatywną opinię. Poza tym, z pewnością nie polecisz tego miejsca nikomu ze znajomych, a więc już stracą potencjalnych klientów.


5. Uśmiechaj się.

Kiedy wszystko jest dobrze, pokaż to uśmiechając się do wszystkich. Dzięki serdecznemu uśmiechowi zyskasz sobie ludzi, którzy zapamiętają cię jako pozytywną i przemiłą osobę. Tacy goście są jak złoto i wyszkolona obsługa wie, że powinno się ich otaczać szczególną opieką. Nie zdziw się więc, jeśli np. dostaniesz najlepszy stolik w restauracji.


6. Ubierz się odpowiednio.

7. Dbaj o hotelowe wyposażenie.

Przedmioty znajdujące się w pokoju hotelowym nie są twoje, dlatego powinieneś/ powinnaś o nie dbać. Używaj ich w taki sposób, jakby były wyposażeniem twojego domu, które masz nadzieję, iż będzie ci służyło przez lata. Najczęściej niszczymy coś z własnej głupoty, dlatego warto zastanowić się zanim zaczniemy skakać po łóżku, położymy rozgrzaną prostownicę na blat w łazience, albo będziemy tańczyć po dywanie z kolorowym drinkiem.
Jeśli jednak wyrządzisz jakieś szkody, hotel na pewno potrąci ci za nie odpowiednio wygórowaną kwotę, dlatego lepiej nie ryzykować i po prostu uważać.


8. Nie hałasuj.

Staraj się zachowywać jak najciszej się da. Niestety większość miejsc nie ma dźwiękoszczelnych ścian i hałasy niosą się po wszystkich sąsiednich pokojach. Bądź szczególnie wyczulony podczas ciszy nocnej, ponieważ obsługa hotelowa, czy właściciele pensjonatu mają prawo wyrzucić cię z obiektu bez zwrotu kosztów, jeśli nie będziesz umiał(a) się zachować. Jeżeli masz problem z hałasującymi sąsiadami, porozmawiaj z nimi, albo zgłoś to do odpowiedniej osoby. W żadnym wypadku nie rywalizuj z nimi, kto potrafi być głośniej!


9. Uważaj na alkohol.


Powyższe rady wydają się oczywiste, jednak bardzo często wpadamy w wakacyjną pułapkę totalnej wolności i robienia czego nam się żywnie nie podoba. Pamiętaj zatem, że nie licząc innych gości, pozostałe osoby są w pracy, a nie na urlopie, dlatego należy ich uszanować. Większość ludzi utożsamia również wakacje z odpoczynkiem, a najlepiej odpoczywa się w spokoju, wśród kulturalnych i miłych ludzi.

WRÓĆ