Online na wakacjach? Dlaczego i jak zabezpieczyć się przed niepożądanym pobieraniem twoich danych?

WAIM6462.JPG

Przed nami ostatnie dwa tygodnie wakacji, ostatnie czternaście dni wyluzowania i niespiesznej egzystencji. Odpoczynek od pracy dla wielu oznacza odcięcie się od biurka, komputera i...social mediów. Takie przynajmniej część z nas ma postanowienie, jednak wiem z autopsji, że w praktyce może to wyglądać zupełnie inaczej! ;)
Z telefonem nie rozstajemy się już na krok, a co za tym idzie, praktycznie przez cały czas jesteśmy online i wysyłamy w świat, najczęściej nieświadomie, niezliczoną ilość informacji o naszym położeniu, preferencjach, kontaktach, zakupach, transakcjach, kontach, itp. Jakby się nad tym głębiej zastanowić, stajemy się absolutnie transparentni dla każdego, kto chciałby się czegoś o nas dowiedzieć. O ile w domu czy w pracy korzystamy z bezpiecznych źródeł internetowych, o tyle w podróży sprawa ma się już zupełnie inaczej.

Bezpłatne sieci wi-fi są najczęściej niezabezpieczone, co oznacza, że jeżeli z nich korzystasz, twoje dane są zapisywane i mogą być wykorzystane bez konieczności otrzymania zgody np. przez reklamodawców, lub co gorsza, przez osoby do tego nieupoważnione! Może wydawać się to niewinne, ale ilość spamu, który codziennie do nas dociera to tylko namiastka tego, co nam grozi, jeżeli podejdziemy lekceważąco do tematu. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na to, aby się przed inwigilacją bronić.


1. Czy na pewno wiesz, dlaczego bezpieczeństwo internetowe podczas wakacji jest takie ważne?

computer.jpg

Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej osób dba o swoje bezpieczeństwo podczas wakacji, wykupując np. ubezpieczenie podróżne, szczepiąc się, czy choćby chroniąc odpowiednio skórę przed słońcem. Jednakże niewielu z nas zabezpiecza przed podróżą swoje urządzenia mobilne, czyli telefony, tablety i laptopy. A co takiego może im grozić?

Największe niebezpieczeństwo to oczywiście kradzież danych, która jest dużo łatwiejsza właśnie z urządzeń korzystających z niezabezpieczonych sieci. Nie należy tego mylić z plikami 'cookies' tzw. ciasteczkami, czyli informacjami zbieranymi przez właścicieli stron w celu lepszego dostosowania treści do odbiorców, ponieważ dane te w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację tożsamości użytkownika.
Może również dojść do fizycznej kradzieży, kiedy to stracimy urządzenie i zapisane na nim dane. Niestety takie kradzieże są dosyć powszechne, zwłaszcza na beztroskich turystach. Kolejny problem, z którym możecie się spotkać podczas wakacji, to odgórne, rządowe blokowanie niektórych stron internetowych. Wyjeżdżając za granicę i korzystając z publicznych sieci musicie mieć świadomość, że w danym kraju może obowiązywać cenzura i nie będziecie w stanie np. zalogować się na swoje konto na Instagramie, jeśli z jakiegoś powodu jest w danym kraju zakazany.
Jak zatem się bronić i unikać przykrych niespodzianek?


2. W jaki sposób zabezpieczać swoje dane?

  • Zaszyfruj dyski i pliki - to jeden z najskuteczniejszych sposobów, który chroni dane, nawet jeżeli twój sprzęt zostanie skradziony.

  • Loguj się tylko do zaufanych sieci wi-fi - jeśli nie jest to absolutnie konieczne, unikaj darmowych sieci internetowych o podejrzanych nazwach, które uda ci się "złapać" w jakieś kawiarence, czy hostelu. Jeżeli potrzebujesz Internetu, wybierz się do restauracji czy kawiarni znanej marki, albo do miejscowej biblioteki i zawsze wyłączaj możliwość przyłączenia się do sieci wi-fi, kiedy przestaniesz z niej korzystać.

  • Używaj oprogramowania VPN - VPN pozwala na bezpieczne łączenie się z siecią internetową, między innymi podczas korzystania z publicznych wi-fi, i zapewnia najwyższą ochronę danych przez ukrywanie twojej działalności w Internecie oraz szyfrowanie połączeń. Wystarczy, że włączysz oprogramowanie podczas łączenia się z siecią i momentalnie stajesz się niewidoczny dla otoczenia, co oznacza, że hakerzy nie mogą cię namierzyć, a cenzura danego kraju cię nie obowiązuje, ponieważ nikt nie ma możliwości sprawdzenia, z jakich stron korzystasz.

    Świetną ochronę oferuje między innymi AVG Secure VPN*, który do końca września proponuje 33% zniżki na roczne lub dwuletnie zabezpieczenie!

    Po więcej informacji i możliwość skorzystania z wakacyjnej promocji kliknij TUTAJ.

 
działanie VPN jest proste i skuteczne, dzięki niemu możesz bezpiecznie korzystać z Internetu, gdziekolwiek jesteś!

działanie VPN jest proste i skuteczne, dzięki niemu możesz bezpiecznie korzystać z Internetu, gdziekolwiek jesteś!

 
  • Zaktualizuj system i oprogramowanie - aktualizacje służą nie tylko ulepszaniu funkcji oprogramowania, ale również podnoszeniu bezpieczeństwa ochrony danych zapisanych na urządzeniu, dlatego przed wyjazdem upewnij się, że wszystkie programy, zwłaszcza antywirusowe, są aktualne.

  • Zrób kopię - warto mieć w domu zapasowy dysk zewnętrzny, na który skopiujesz lub przeniesiesz wszystkie najważniejsze dane i pliki.

  • Chroń swój USB port - na wakacjach możesz się znaleźć w różnych, nietypowych sytuacjach i np. spędzić je z nieznajomymi. Zamiast jednak kopiować wspólne zdjęcia na miejscu z obcego pendrive’a, poproś, aby pliki przesłano ci po powrocie, np. przez WeTransfer.


Powyższe porady mają na celu uświadomić, na jakie niebezpieczeństwa jesteśmy narażeni będąc online w podróży, i w jaki sposób się przed tymi niebezpieczeństwami chronić, zwłaszcza jeżeli niewielkim kosztem możemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i wypoczywać ze spokojną głową. Z powyższych działań powinno się właściwie korzystać przez cały rok, gdyż nie tylko na wyjazdach spotkamy się z zagrożeniem kradzieży naszych danych i przechowujących je urządzeń. Na co dzień jednak trudno sobie wyobrazić, że ktoś mógłby wejść w posiadanie wszystkich naszych haseł, prywatnych informacji, zdjęć, czy podglądać naszą działalność online. Dlatego warto zwracać uwagę na ten problem i szerzyć świadomość!

A czy ty dbasz o swoje bezpieczeństwo online, nie tylko w podróży, ale każdego dnia? Może znasz jeszcze inne sposoby na sprawdzoną ochronę? Podziel się proszę nimi z innymi w komentarzach!

*artykuł powstał dzięki współpracy z CORE

for English version click HERE.

WRÓĆ