Jak pokonać barierę językową za granicą? 7 najważniejszych porad, które zmienią twój sposób myślenia.

DSC02414.JPG

Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, ilu Polaków cierpi na tak zwaną "barierę językową". Nie, to nie choroba, tylko raczej narodowa przypadłość, która wynika...no wlaśnie, z czego to wynika? Młode pokolenie ma styczność z językiem angielskim od dziecka (chociażby w szkole), dlatego wydawałoby się, że nie powinno mieć z nim problemów, ale nie do końca tak jest.

Odkąd zaczęłam regularnie publikować Instagram Stories w języku angielskim (@altertonative), otrzymałam szereg zapytań o to, w jaki sposób się przełamać? Pytają mnie o to zwłaszcza kobiety w podobnym wieku, ale zdarzają się również starsze i młodsze. Słyszą, że nie mam idealnego akcentu, niekiedy pomylę słowo, albo zastosuję zły szyk zdania, jednak same obawiają się zrobienia błędu tak bardzo, że kompletnie je to paraliżuje. Czas z tym zawalczyć i wypróbować kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się niekomfortowej bariery językowej.


1. Przygotuj się.

DSC02763.JPG

Wiesz dokąd i w jakim celu wyjeżdżasz za granicę? Planujesz wakacje nad morzem, w górach, czy w mieście? Możesz zatem odpowiednio się przygotować i przećwiczyć zwroty, których najprawdopodobniej użyjesz. Zastanów się najpierw czym podróżujesz i dostosuj słownictwo do odpowiedniego środka transportu. Później pomyśl o rzeczach pierwszej potrzeby, jak np. restauracja, sklep, przystanek autobusowy, plaża, itp.

Wypisz wszystkie zdania, które przychodzą ci do głowy, ale postaraj się, aby były krótkie i na temat. Następnie naucz się ich na pamięć i przećwicz mówienie z bliską ci osobą, albo przed lustrem, jeśli tak czujesz się bardziej komfortowo. Im więcej razy powtórzysz dane zdanie, tym łatwiej będzie ci je wykorzystać w praktyce.


2. Weź ze sobą papier i długopis.

Wyobraź sobie, że to twój rozmówca nie zna za dobrze języka i nie potrafi ci odpowiedzieć na pytanie. Nie wpadaj w panikę, bo być może pytanie zostało poprawnie zadane i to wcale nie twoja wina, że nie możecie się dogadać. Z pomocą przyjdzie wam kartka papieru i długopis. Pismo obrazkowe jest uniwersalne, poza tym przełamuje lody w trudnych sytuacjach. Przyda się również, gdy boisz się czegoś wypowiedzieć, ale wiesz jak to napisać.


3. Przyzwyczaj się do swojego głosu i wymowy.

Twierdzisz, że twoja wymowa nijak się ma do tej prawidłowej, a twój akcent jest po prostu fatalny. A skąd wiesz? Być może nigdy siebie nie słyszałeś /-aś? To zadanie będzie trudne, ale zrób je dla siebie i nikomu nie pokazuj. Kiedy już nauczysz się kilku potrzebnych zdań w obcym języku, nagraj się jak je mówisz i posłuchaj. Nie bądź dla siebie zbyt krytyczny /-a, ale zwróć uwagę na najbardziej istotny element: czy mówisz wyraźnie? Twój akcent ani wymowa nie muszą być idealne, ważne, aby słowa wybrzmiewały w całości, a nie zlewały się w jedno mruczenie. Za kilka dni posłuchaj siebie znowu. Jeśli zauważysz, że nic nie da się zrozumieć, przećwiczyć wymowę i nagraj się jeszcze raz, aż do skutku.


4. Noś ze sobą słownik.

DSC07460.JPG

W dzisiejszych czasach to żaden problem, bo bezpłatny słownik możesz mieć w telefonie. Czy wiesz, że np. Google Translator możesz pobrać i używać offline? Ma on również funkcję odczytywania, nawet w zwolnionym tempie, i chociaż nie jest idealny, z pewnością ułatwi ci komunikację.

5. Nie patrz na innych.

Przyznaj się, że najbardziej stresujesz się tym, co powiedzą inni, jak usłyszą gdy mówisz w obcym języku i nie zabrzmi to idealnie? Pomyśl sobie np. o Francuzach albo Hiszpanach, czy Norwegach. Naprawdę rzadko się zdarza, żeby nie dało się poznać, że angielski to nie jest ich natywny język. A czy któryś z nich się tym przejmuje? Nie, bo są dumni ze swojej narodowości, a drugi język pomaga im w globalnej komunikacji. Postaraj się również zmienić swój sposób myślenia. Wyobraź sobie, że twój rozmówca dobrze wie, skąd jesteś i nie musisz przed nim niczego udawać. Mówienie idzie ci naprawdę wolno i opornie? Uśmiech pomoże załagodzić każdą konwersację i tylko gbur mógłby stracić cierpliwość w takiej sytuacji, prawda?


6. Ucz się od najlepszych.

DSC01778.JPG

Obejrzyj swój ulubiony serial na Netflixie z napisami zamiast z lektorem, włącz podcast po angielsku albo film na YouTubie na przyjemny dla ciebie temat, posłuchaj ulubionej piosenki z tekstem przed oczami. W ten sposób osłuchasz się z danym językiem i instynktownie podejdziesz do wymowy, a to już duży krok do przodu. Jeśli jednak uważasz, że nic ci to nie daje, zapisz się na lekcje z lektorem. Nie będzie ci potrzebna motywacja, kiedy ktoś inny będzie nad nią czuwał ;)
Jedziesz na wakacje z osobą, która świetnie zna język? Poproś, aby ci pomagała, ale nie wyręczała. Zaproponuj, że ty załatwisz zakupy w sklepie, albo zapytasz kelnera o wodę.

7. Ćwicz.

Nie zaniedbuj języka nawet jeżeli nie zapowiada się wyjazd za granicę. Korzystaj z powyższych porad przed cały rok, a mówienie będzie stawało się coraz prostsze! Poszukaj znajomych z innych krajów w mediach społecznościowych. Skomentuj ich zdjęcia, albo zapytaj, co warto zobaczyć w ich kraju. Prawdopodobnie zdziwisz się, jak bardzo będą otwarci. Dzięki takim kontaktom będziesz miał(a) do czynienia z językiem na bieżąco, ale niezobowiązująco. Może nawet umówicie się na pogawędkę na Skype'a?


Bariera językowa to ograniczenie, które siedzi w naszej głowie. Nie pozwól, aby cię paraliżowało albo ograniczało! Jeżeli nawet spotkasz się z krytyką, nie zniechęcaj się, tylko dalej rób swoje. Zachęcam również do obserwowania moich Stories (www.instagram.com/altertonative), w których często posługuje się dwoma językami. Przypomnę ci także, że każdy z moich blogowych wpisów jest dostępny w angielskiej wersji językowej. Nie są one tłumaczone słowo w słowo, ale z zachowaniem sensu i przekazu. Być może pomogą ci znaleźć odpowiednie słownictwo przed następną podróżą? :)

A jak Ty się czujesz z mówieniem w obcym języku? Masz przed tym opory, czy raczej nie odczuwasz żadnego dyskomfortu? Podzielcie się proszę swoim doświadczeniem w komentarzach! Dajcie również znać, czy krótki, podręczny słowniczek w formie PDF-a to coś, z czego chętnie byście skorzystali?

for English version click HERE.

WRÓĆ