Jak zaplanować realistyczny wakacyjny budżet?

Czy zdarzyło ci się kiedyś przekroczyć wakacyjny budżet jeszcze zanim w ogóle wyjechałaś /-eś na wakacje? To nic nietypowego. Często skupiamy się tylko na ogólnych wydatkach, zapominając o tych drobnych lub niespodziewanych. Błędem może być również samo planowanie lub po prostu nieprzygotowanie do podróży. Dobry research to podstawa, ale ważne jest także to, kiedy się za niego zabierzemy. Sprawdzanie cen atrakcji, z których chcielibyśmy skorzystać, kilka miesięcy przed wyjazdem nie ma sensu, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że te ulegną zmianie. Chyba, że zastanawiasz się czy w ogóle z nich skorzystać.

W tym roku planowanie z dużym wyprzedzeniem wydaje się nierozsądne, gdyż co krok dowiadujemy się o nowych obostrzeniach lub ich wycofaniu. Nie powinno to jednak wpływać na oszacowanie realistycznego budżetu ewentualnych wakacji. Poniższe kategorie przedstawiają podstawowe obszary, na które trzeba zwrócić uwagę planując urlop. Mogą wydawać się oczywiste, warto jednak potraktować je jako punkt wyjścia do bardziej szczegółowego planowania.

Co powinien zawierać budżet podróżniczy?

  1. DOJAZD

    Transport, w zależności od odległości, może stanowić jeden z większych kosztów podróży, dlatego trzeba o nim pomyśleć w pierwszej kolejności. Jeżeli zdecydujesz się na lot samolotem, nie zapominaj o często niewidocznych na pierwszy rzut oka dodatkach takich jak: bagaż, ubezpieczenie, wybór miejsca czy podatki. Żeby jak najdokładniej oszacować cenę, przejdź proces rezerwacji do jak najdalszego momentu bez podawania danych osobistych czy płatności. Sprawdź również, w jaki sposób dotrzesz na lotnisko i ile będzie cię to kosztowało (Uber, taxi, parking, itp.).
    Rozsądna cena za lot stanowi około 1/3 całego budżetu. A w jaki sposób szukać tanich lotów, dowiesz się z mojego posta,

    TUTAJ: Jak szukać tanich lotów?

    Jeśli natomiast podróżujesz samochodem lub transportem publicznym, np. pociągiem albo autobusem, koszt podróży powinien być automatycznie niższy. Aczkolwiek tzw. road trip potrafi również przysporzyć niespodziewanych kosztów, dlatego dokładnie zorientuj się, jaką trasą planujesz jechać i czy będzie ona wymagała dodatkowych opłat. Zwróć uwagę przede wszystkim na:
    ➸ koszt paliwa z uwzględnieniem cen w innym państwie, jeżeli wyjeżdżasz zagranicę,
    ➸ koszty eksploatacji samochodu: przegląd, ewentualne uzupełnienie płynów czy naprawa usterek, ważna gaśnica, zapasowe żarówki, myjnia, itp.,
    ➸ winiety, płatne autostrady, strzeżone parkingi,
    ➸ przekąski i napoje na drogę.


  2. TRANSPORT NA MIEJSCU

    Kiedy masz już wybrany cel podróży, zastanów się, w jaki sposób chcesz się poruszać po danym miejscu. Niezależnie od tego, czy to będzie wypożyczenie roweru na jeden dzień, samochodu na cały tydzień, czy jednorazowa przejażdżka Uberem, dodaj odpowiednie koszty do swojego budżetu. Czasami możesz spróbować zaoszczędzić na transporcie na miejscu, np. znaleźć osobę lub parę, z którą wspólnie wypożyczysz auto, złapać stopa, jeśli jest to dozwolone, albo zapisać się do BlaBlaCar, jeżeli taki w danym kraju funkcjonuje.

    Jeśli w ogóle nie planujesz przemieszczać się na miejscu niczym innym poza swoimi nogami, dolicz jeden przejazd taksówką z jednego końca miasta na drugi i z powrotem, albo do wymarzonej atrakcji i z powrotem, tak na wszelki wypadek, gdyby jednak nogi odmówiły ci posłuszeństwa.


  3. ZAKWATEROWANIE

    Aby zaoszczędzić na noclegach, możesz szukać ich w dwojaki sposób: albo na długo przed wyjazdem (co aktualnie może nie być najlepszym pomysłem ze względu na pandemię), albo na chwilę przed wyjazdem. W obu przypadkach ceny bywają niższe, chociaż dostępność niektórych miejsc może być ograniczona, jeżeli rezerwujesz je na ostatnią chwilę. Jeśli planujesz wakacje w Polsce, poszukaj promocyjnych pakietów w dużym wyprzedzeniem. Dopytaj również, czy istnieje możliwość zmiany terminu i jak wygląda proces rezygnacji lub ewentualnego zwrotu kosztów, gdyby znowu wróciły ograniczenia związane z rozprzestrzenianiem się wirusa.


  4. WYŻYWIENIE

    To bardzo indywidualna sprawa i w dużej mierze zależy od tego, co lubisz jeść i jak z reguły się żywisz w podróży. Jesteś osobą, która nie lubi się martwić o pusty żołądek, więc wolisz wakacje z pełnym wyżywieniem, czy raczej szukanie lokalnych restauracji to twoje ulubione zajęcie? Tak czy siak przed wyjazdem zorientuj się, ile przeciętnie kosztuje obiad w niedrogiej restauracji, kawa lub piwo na plaży, czy owoce, woda, chleb w markecie. Warto wziąć dodatkową gotówkę na przekąski lub napoje, nawet gdy masz wykupiony all-inclusive. Szkoda przecież byłoby rezygnować z tych pysznych lodów w kawiarni za zakrętem tylko dlatego, że nie przewidziałaś /-eś takiego wydatku, prawda?
    W planowaniu wyżywieniowego budżetu nie zapomnij o jedzeniu i piciu podczas podróży. Możesz przygotować kanapki na drogę i wziąć butelkę na wodę na lotnisko, żeby zaoszczędzić. Czasem bowiem lotniskowe wydatki kumulują się w jeden porządny obiad!

  5. ATRAKCJE

    To jedna z najtrudniejszych kategorii do zaplanowania. Dlaczego? Wiem, że nie będziesz miał(a) problemu z wypisaniem miejsc i atrakcji, które koniecznie musisz odwiedzić, ale niekiedy znalezienie ich faktycznej ceny może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego, korzystając z doświadczenia, wypisałam poniżej kilka rad, które mam nadzieję pomogą ci realnie oszacować koszty:

    ➸ wybierz jedną, maksymalnie dwie główne atrakcje, bez zwiedzenia których będziesz uważał(a) wyjazd za nieudany i dowiedz się o niej dosłownie wszystkiego,

    ➸ poszukaj ostatecznej ceny głównej atrakcji dzień przed wyjazdem, jeśli w ogóle jest płatna,

    ➸ będąc już na miejscu poczytaj opinie i przejdź się do lokalnego biura podróży, żeby zapytać o cenę atrakcji - prawdopodobnie będzie niższa niż w polskiego biura podróży,

    ➸ poszukaj w Internecie, czy ktoś nie był już tam przed tobą (a na pewno ktoś był) i dopytaj o ewentualne niespodzianki, nieprzewidziane koszty na trasie / na miejscu,

    ➸ przejrzyj oficjalne strony turystyczne danego regionu, ponieważ możesz się z nich dowiedzieć np. o darmowym oprowadzaniu po mieście w dany dzień, czy specjalnej promocji.


  6. ZAKUPY

    Większość z nas lubi przywozić pamiątki z podróży dla siebie, dla rodziny i dla przyjaciół. Nawet wysyłanie pocztówek wraca do łask! Dlatego nawet jeśli nie wydajesz pieniędzy na głupoty, to zaplanuj mały budżet na małe zakupy. Kto wie, może akurat znajdziesz wyjątkowy magnes, czy zasmakujesz w jedynej w swoim rodzaju przyprawie niedostępnej nigdzie indziej?


  7. DODATKI

    To również trudna kategoria, dlatego zdaj się w niej na swoje doświadczenie i intuicję. Możesz ułatwić sobie sprawę, zadając i odpowiadając na kilka poniższych pytań:

    ➸ Czy zdarzało ci się już wcześniej przekroczyć budżet? Dlaczego tak, dlaczego nie?

    ➸ O czym zapomniałaś /-eś podczas ostatniego wyjazdu?

    ➸ Na co ostatnio wydałaś /-eś pieniądze i później żałowałaś /-eś?

    ➸ Na co ostatnio zabrakło ci pieniędzy?

    ➸ Czy na pewno wzięłaś / wziąłeś pod uwagę wszystkie najważniejsze wydatki?

    ➸ Czy na pewno dobrze przeliczyłaś /-eś walutę?

    ➸ Na ile dodatkowych nieprzewidzianych kosztów jesteś w stanie sobie pozwolić?

    ➸ Ile masz pieniędzy na tzw. ‘czarną godzinę’?

    ➸ Czy jest ktoś, na kogo możesz liczyć finansowo, w razie problemów?

    ➸ Czy masz wystarczająco pewne ubezpieczenie?

    ➸ Czy na pewno stać cię na tę podróż?


Ostatnie pytanie może być zaskoczeniem, ale jest ono bardzo ważne. Po oszacowaniu wszystkich kosztów powinno się na nie szczerze odpowiedzieć. Możesz spróbować zadać je trochę inaczej: Czy na pewno podróż, którą planujesz jest warta twojej inwestycji w nią? Jeśli bez wahania odpowiadasz TAK!, to wspaniale! Przejrzyj zatem jeszcze raz swoją listę wydatków i pakuj walizki!

Jeśli masz pytania, uwagi lub sugestie, zachęcam cię do pozostawienia komentarza poniżej, albo skontaktowania się ze mną mailowo: altertonative@gmail.com ❤