Kilka ciekawostek, które warto wiedzieć o Izraelu

SMS po hebrajsku

  • JĘZYK

Językiem urzędowym w Izraelu jest hebrajski, ale bez problemu można się porozumieć w języku angielskim.

  • JEDZENIE

Hummus podawany z chlebkiem pita oraz surową cebulą

Kuchnia Izraela to kuchnia koszerna, łącząca wpływy orientu z europejskimi. Warto spróbować tutaj hummusu, falafela czy szakszuki. Aż 5% populacji Izraela to weganie, dlatego jest to ciekawe miejsce pod względem kulinarnym dla roślinożerców. 
Hummus to pasta z ugotowanej ciecierzycy i tahiny, czyli zmielonych na gładko ziaren sezamu. Przyprawia się ją kuminem oraz ostrą papryką, a serwuje polaną oliwą i posypaną natką pietruszki. Do hummusu podaje się chlebki pita oraz surową, obraną cebulę.
Falafel to smażone na głębokim tłuszczu kulki zrobione ze zmielonej ciecierzycy, doprawione między innymi kuminem. Falafel można zamówić praktycznie w każdym kebabie w Polsce, jednak jego smak w niczym nie przypomina prawdziwego falafela z Bliskiego Wschodu. Najczęściej serwuje się go na talerzu z sałatką, frytkami i grillowanym bakłażanem, albo w tortilli z warzywami i różnymi sosami.
Szakszuka to danie z pomidorów i jajek, które wbija się do wcześniej podduszonych na patelni warzyw i czeka aż białko się zetnie, a żółtko pozostanie płynne. Czasami do pomidorów dodaje się inne warzywa lub grzyby. Szakszukę podaje się ze świeżym chlebem, posypaną kolendrą.

  • ARMIA

Drut kolczasty w Starym Mieście w Jerozolimie

W Izraelu każdy ma obowiązek pójścia do wojska, niezależnie od płci. Wraz z ukończeniem osiemnastego roku życia, wszyscy powoływani są do armii: mężczyźni na trzy lata, a kobiety na dwa. Młodzi wojskowi uczą się posługiwania bronią i nierzadko można spotkać umundurowanych chłopców i dziewczyny spacerujących z karabinami ulicami Izraela.
W niektórych miejscach na autostradach postawiono tak zwane punkty kontrolne, które zatrzymują pojazdy, aby uzbrojeni strażnicy mogli sprawdzić kto i dokąd jedzie.
Przed wejściem na dworzec autobusowy w Tel Awiwie strażnicy prześwietlają bagaż.
Wzdłuż granicy z Egiptem postawiono mur obronny, zakończony drutem kolczastym.
Istnieje dużo więcej tego typu kontroli, a ich natężenie zależy od położenia i aktualnej sytuacji politycznej Izraela. Mimo wszystko w danym momencie czuliśmy się w tutaj bezpiecznie

 

  • POGODA

Południowa część Izraela leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, więc nawet zimą jest tam ciepło. Okolice Tel Awiwu charakteryzują się klimatem śródziemnomorskim z ciepłymi, suchymi latami oraz łagodną zimą. Temperatury powietrza zależne są od wysokości nad poziomem morza. Na pustyniach ich amplitudy są wysokie. W Jerozolimie mogą wystąpić nawet opady śniegu.

 

WRÓĆ

for ENGLISH version click HERE