O czym musisz wiedzieć przed wyjazdem na Kretę?
1. NA KIEDY ZAPLANOWAĆ PODRÓŻ?
Najgorsza pora na zwiedzanie Krety to początek czerwca, ponieważ właśnie wtedy grecka młodzież wyjeżdża na wycieczki edukacyjne po swoim kraju i prócz tego, że gwarnie gromadzi się w najważniejszych zakątkach wyspy, to dodatkowo nie wykazuje zainteresowania zdobywaną wiedzą i przeszkadza innym.
W lipcu i sierpniu temperatury powietrza na Krecie osiągają średnią nawet powyżej trzydziestu stopni, zwłaszcza gdy na wyspę dociera sirocco - gorący wiatr z Sahary; więc jeśli komuś nie przeszkadza skwar, ale i też zgiełk, bowiem środek lata to szczyt turystycznego sezonu, może śmiało rezerwować terminy. Zdarza się, że w sierpniu na Krecie zaczynają wiać silne, potrafiące przewrócić nawet leżak, wiatry zwane meltemi.
Wrzesień to idealny miesiąc na plażowanie, ponieważ woda w morzu jest już bardzo ciepła, a temperatury nie doskwierają aż tak bardzo, noce natomiast są jeszcze ciepłe.
Im późniejsza jesień, tym więcej opadów, coraz chłodniejszych wieczorów, ale też niższe ceny i mniej turystów. Jeżeli zatem nastawiamy się zwiedzanie Krety prawie na wyłączność za niewielkie pieniądze, okres od listopada do marca przypadnie nam do gustu. Niestety plażowanie w tym terminie jest praktycznie niemożliwe, a i kąpiel w morzu wykluczona ze względu na wysokie fale i porywiste wiatry.
Zaplanuj zatem swoją podróż na Kretę z pomocą mojego bloga. A jeśli nie przepadasz za planowaniem podróży na własną rękę, skorzystaj m. in. z oferty ITAKI
2. JAK DOSTAĆ SIĘ NA KRETĘ?
Najprostszy sposób to oczywiście przelot samolotem. W zależności od miejsca zamieszkania, warto obserwować loty tanich linii lotniczych takich jak: Ryanair, WizzAir czy EasyJet. Zdarza się, że bilety kosztują mniej niż 100 zł w jedną stronę z bagażem podręcznym. Polecam również sprawdzanie ofert biur podróży, u których można wykupić nie tylko zorganizowaną wycieczkę, ale także same loty. Na Krecie znajdują się dwa lotniska: niedaleko Chanii i Heraklionu; z obu można się dostać bezpośrednio do miasta autobusem za około 2.50 euro lub taksówką za około 15 euro.
Samolot to jednak nie jedyne wyjście - na Kretę z Grecji kontynentalnej można również dopłynąć promem. Ceny różnią się od linii oraz klasy, a miejsca z reguły nie są numerowane, dlatego nawet w wyższej klasie może się zdarzyć, że będziemy musieli stać.
3. JAK PODRÓŻOWAĆ PO KRECIE?
Najłatwiej podróżuje się wynajętym samochodem, za który trzeba zapłacić od około 30 euro za dzień. Warto zaopatrzyć się w auto z mocniejszym silnikiem, ponieważ drogi na Krecie są kręte i często prowadzą pod górkę. Aby dostać się na najciekawsze plaże, trzeba z reguły wjechać na drogę szutrową, niestety zazwyczaj ubezpieczenie nie pokrywa naprawy opony przebitej na takiej drodze, dlatego trzeba być ostrożnym. Istnieje możliwość wypożyczenia skutera za około 15-20 euro - kaski są obowiązkowe!
Na wyspie nie funkcjonuje kolej, komunikacja miejska to tylko autobusy. Nie problemu z połączeniami między większymi miastami, zwłaszcza w północnej części, jednak w mało uczęszczane miejsca autokary kursują niekiedy tylko raz dziennie i to w ciągu tygodnia, dlatego warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy przed podróżą.
Autostop na Krecie praktycznie nie istnieje, rzadko kiedy kierowcy zabierają turystów łapiących okazję, a może się zdarzyć, że po podwiezieniu zażądają zapłaty.
4. JAKIE DOKUMENTY SĄ POTRZEBNE?
Grecja należy do strefy Schengen, dlatego wystarczy mieć przy sobie dowód tożsamości i oczywiście prawo jazdy, jeżeli planujemy wypożyczyć samochód lub skuter. Warto mieć kopię dokumentów schowaną w innym miejscu niż oryginał - najlepiej przy sobie, na wypadek zagubienia bagażu czy kradzieży.
Polecam również zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą otrzymuje się po złożeniu wniosku do Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Taka karta uprawnia nas do skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej na terenie kraju.
5. GDZIE SPAĆ?
Standard hotelu na Krecie wyrażany jest z literach, a nie gwiazdkach i analogicznie wygląda tak: A = 4 gwiazdki, B = 3 gwiazdki, C = 2 gwiazdki, D = 1 gwiazdka, L = de luxe.
Najbardziej opłaca się wynająć większą grupą willę, najlepiej na minimum tydzień - wtedy nawet w sezonie cena potrafi być bardzo niska.
Oprócz tradycyjnych wyszukiwarek noclegów, polecam skorzystać również ze strony: www.grhotels.gr
6. CO JEŚĆ?
Grecka kuchnia to typowa kuchnia śródziemnomorska, obfitująca w świeże warzywa, zioła, oliwę z oliwek i owoce morza. Popularne są też ślimaki i soczyste owoce takie jak arbuzy i pomarańcze, a z warzyw na wyspie królują pomidory, bakłażany oraz okra.
Na Krecie nie jada się czerwonego mięsa, ponieważ nie hoduje się tutaj bydła. Produkcja sera także jest znikoma, dlatego słynny ser feta jest z reguły importowany i na co dzień niejadany przez tubylców.
Warto zwrócić uwagę na kreteńskie zioła, których różnorodność przyprawia o zawrót głowy. Na wyspie rośnie między innymi: rozmaryn, bazylia, tymianek, oregano, melisa, barwinek, nagietek, łopian, jemioła, pokrzywa czy rośliny z rodziny babkowatych - ostatnio z resztą bardzo popularne.
7. CO ROBIĆ?
Na Krecie bez problemu można się oddać błogiemu lenistwu (o najpiękniejszych plażach przeczytacie TUTAJ), albo zorganizować sobie aktywny wypoczynek i nie nudzić się ani chwili. Popularne sporty dostępne dla turystów to nurkowanie, żeglarstwo, rafting, wspinaczki górskie, kajakarstwo oraz golf.