Pięć sprawdzonych technik na świetne Instagram Stories

 
DSC05149.jpg
 

Czy Instagram Stories okażą się w przyszłości ważniejsze niż Twoja strona główna? Raczej nie, ale już są równie ważne jak to, co wstawiamy na nasz profilowy feed. Dlatego warto się z nimi zaprzyjaźnić, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, bo mogą odmienić Wasze konto. Przedstawię Wam dzisiaj pięć sprawdzonych sposobów na tworzenie świetnych Stories, które przyciągną uwagę Waszych odbiorców.

KRÓTKA HISTORIA POWSTANIA STORIES

Instagram Stories to 15-sekundowe klipy znikające po 24 godzinach. Kiedy opublikowane, pojawiają się u góry aplikacji jako kółka z czerwoną obwolutą przedstawiające zdjęcie profilowe osoby, która właśnie je wrzuciła. Ich kolejność nie jest przypadkowa i zależy od czasu oraz wyników przewidywań algorytmu, ale o tym bardziej szczegółowo opowiem później. 

instagrambezfiltra.JPG

Stories pojawiły się na Instagramie w 2016 roku jako odpowiedź na Stories wprowadzone przez Snapchata. Mówiąc ściślej, zostały od niego po prostu skopiowane. Z tego, co przeczytałam w książce “Instagram bez filtra” Sarah Frier w tym okresie użytkownicy Instagrama w obawie, że ich treści nie będą wystarczająco dobre, publikowali coraz mniej treści, dlatego platforma postanowiła zaspokoić ich potrzebę wrzucania mniej idealnych, bardziej spontanicznych treści. Stories idealnie się do tego nadawały, ponieważ nie ingerują w ogólną estetykę profilu i po czasie z niego znikają. 

Obecnie głównym zadaniem Insta Stories jest budowanie i pogłębianie relacji ze swoimi odbiorcami. To perfekcyjne narzędzie do nawiązywania kontaktu poprzez pokazywanie swojego prawdziwego ja. I to z tej perspektywy nauczymy się pięciu skutecznych technik. Najpierw jeszcze zastanówmy się jak działa algorytm Instagrama w stosunku do Stories? Dlaczego Twoje Stories pokazują się jednym osobom, a innym nie i tak samo, dlaczego Ty widzisz Stories jednych osób, a innych nie?
Otóż algorytm uczy się zachowań Twoich oraz innych osób. Im częściej, dłużej i aktywniej ktoś ogląda Twoje Stories, tym częściej będą się mu one pokazywały. 
A co jeśli dana osoba tak samo często ogląda Stories kilku osób? Wtedy algorytm pokazuje mu je wszystkie, ale uwzględniając czas publikacji: im świeższe Stories, tym bliżej lewej strony się pokaże.


CZĘSTOTLIWOŚĆ PONAD ILOŚĆ

Co w praktyce oznacza częstotliwość ponad ilość? Jedno Stories to 15-sekundowy klip. Jeśli wrzucimy ich kilka pod rząd, nadal będą traktowane jako jedna publikacja. Pod względem pierwszeństwa ukazywania się odbiorcom, nie ma zatem znaczenia czy wrzucasz jeden klip czy piętnaście. Owszem, może mieć to znaczenie w stosunku do natężenia zaangażowania, ale co staram się Ci powiedzieć to to, że lepiej publikować Stories w odstępach czasowych. Załóżmy, że wrzuciłaś klip o 10 rano, ale Twoi obserwatorzy najczęściej oglądają Stories w drodze z pracy, czyli po 16. Istnieje zatem niewielkie prawdopodobieństwo, że w ogóle je zobaczą. Prawdopodobnie inne osoby, które obserwują zdążyły już wielokrotnie coś opublikować, co wyświetla się im teraz jako pierwsze. Pamiętaj, że każdorazowo wrzucenie nowego Stories przesuwa je naprzód.

Jak często zatem powinno się publikować Stories? I chociaż nie ma idealnego przepisu, to z doświadczenia mogę powiedzieć, że świetnie się sprawdza publikowanie co około 2h, minimum 4 razy dziennie. To gwarantuje, że przynajmniej jakaś część Twoich obserwujących zobaczy Twoje Stories. Oczywiście, wrzucanie co godzinę przez kilka godzin jeszcze bardziej zwiększy Twoje szanse, ale też nie ma co przesadzać i spamować. Nie tylko bowiem ilość się liczy, ale też zawartość.


NAKLEJKI ZWIĘKSZAJĄCE ZAANGAŻOWANIE

IMG_EB8831759C9E-1.jpeg

Mowa tutaj o tak zwanych stickersach, czyli wszelkiego rodzaju gotowych naklejkach takich jak: suwak, ankieta, pytanie czy quiz. Mają one za zadanie wzbudzić w odbiorcy chęć interakcji, a dla twórcy to wprost doskonałe narzędzia do poznania swoich odbiorców i zbudowania lub pogłębienia relacji z nimi. Im częściej je stosujemy i im częściej nasi odbiorcy ich używają, tym dajemy algorytmowi lepszy sygnał, że nasze Stories podobają się innym, więc należy te nasze Stories pokazywać innym. Nie należy jednak przesadzać i wstawiać naklejki w dosłownie każdym klipie. Jedna naklejka na kilka slajdów w zupełności wystarczy! Warto też wprowadzać różnorodność i dbać o to by te same naklejki ciągle się nie powtarzały, z drugiej strony by miały sens i przełożenie na to, co pokazujemy odbiorcom.
To samo dotyczy samych Stories - super, jeśli pokazujemy się publiczności i do nich mówimy, ale ciągłe gadanie może nudzić, tak samo zresztą jak wstawianie tylko zdjęć czy niekończących się bumerangów, dlatego najlepiej mieszać różne treści i formaty. Stories przede wszystkim powinno ciekawić. Pamiętaj, że oglądają je Twoi najbardziej oddani obserwatorzy, którzy chcą więcej niż tylko Twój feed, chcą Cię poznać od innej strony i zobaczyć co robisz poza fasadą dopieszczonych zdjęć. Jeśli im to dasz, zyskasz lojalność i zaufanie i zbudujesz wspaniałą społeczność.


DOKUMENTOWANIE PONAD KREATYWNOŚĆ

DSC06102.jpg

Jak wspomniałam wcześniej, Stories powstało, aby ludzie mogli dzielić się na Instagramie również swoim mniej doskonałym kontentem. Nie musisz zatem dopieszczać każdego klipu przed publikacją, naprawdę tutaj nic nie musi być idealne. Na moich Stories mówię po angielsku i często się mylę lub źle akcentuję, ale o ile całość nie gubi znaczenia, nie przejmuję się tym. Dla twórcy to świetna wiadomość, ponieważ Stories w tym momencie stają się najłatwiejszym kontentem do stworzenia. Nie wymagają bowiem takich nakładów kreatywności i doskonałości, nikt od nich tego nie oczekuje. To, co jednak podoba i sprawdza się na Insta Stories to naturalność, spontaniczność i uchylenie rąbka tajemnicy, pokazanie swoich mankamentów, swojej wrażliwości. Dlatego pomyśl o nich jak o pewnego rodzaju dokumencie. Jeśli pracujesz aktualnie nad jakimś projektem, pokaż jego kulisy, pokaż jak i kiedy robisz swoje zdjęcia, w jaki sposób piszesz posty, i tak dalej. Tutaj, w odróżnieniu do strony głównej, nie wszystko musi się wiązać z tematyką Twojego profilu. Uważaj tylko, aby Stories nie stało się rodzajem śmietnika, do którego wrzucasz wszystko, co nie do końca było przemyślane, byle tylko zapełniło lukę. Szanuj swojego odbiorcę i dziel się z nim tylko tym, co Ty przede wszystkim uważasz za wartościowe.   


ANALIZA STATYSTYK

W jaki sposób ma to być sprawdzona technika? Jak się okazuje to doskonały sposób na tworzenie jak najlepszych treści. Prawdopodobnie tylko Ty bowiem masz wgląd do swoich statystyk, z których jak z ręki odczytasz, które Stories się sprawdza, a które nie. No i teraz wystarczy, że będziesz robiła po prostu tylko to, co się sprawdza. Proste, prawda? No nie do końca, przynajmniej nie w praktyce. Żeby móc wyciągnąć ze statystyk jakieś wnioski potrzeba czasu i umiejętności analitycznych. Nie martw się jednak, jesteś w stanie się tego nauczyć. Zacznij od małych kroków i po pierwsze zmień swój profil z osobistego na biznesowy lub kreatora, aby w ogóle te statystyki widzieć. Następnie wyrób w sobie nawyk zapisywania ich, np. co czwartek wieczorem. Sprawdzaj, ile osób wychodzi, ile angażuje się w naklejki, ile przechodzi do Stories innej osoby. Teraz zastanów się, dlaczego przy danym Stories masz większe zaangażowanie, a przy innym ludzie wychodzili. Być może zadałaś trafne pytanie, albo dałaś swojej społeczności proste, ale ciekawe zadanie w formie quizu? Praktykuj dalej to, co się sprawdza, ale nie przestawaj obserwować i próbować nowych rzeczy.


BUDOWANIE KONWERSACJI

DSC03579.jpg

Przed Tobą najtrudniejsze zadanie, czyli nauczenie się tworzenia takich Stories, które zachęcą obserwujących do konwersacji z Tobą. Idealnie, jeśli owa rozmowa przeniesie się do wiadomości prywatnych - to wspaniale podnosi mierniki zaangażowania. Im więcej takich konwersacji, tym lepszy wynik, który zauważa algorytm i faworyzuje Twoje konto, pokazując je coraz większej publiczności. Tak przynajmniej to działa w momencie pisania tego postu, a wiadomo, Instagram zmienia się niewiarygodnie szybko.
W jaki sposób masz to zrobić? Zadawaj pytania i spraw, aby i Tobie ludzie zaczęli zadawać pytania. Nie odsłaniaj od razu wszystkich kart podejmując jakiś temat. Pozwól, aby zainteresowani odezwali się do Ciebie. Jeżeli pokazujesz na przykład jak tworzysz grafikę do swojego e-booka, nie musisz za każdym razem przypominać gdzie, kiedy i za ile będzie można go kupić. Jeśli ktoś będzie chciał to zrobić, z pewnością i z przyjemnością się Ciebie o to zapyta. Nie wciskaj ludziom nic na siłę, niezależnie od tego czy to Twój produkt, czy Twoja poranna rutyna, czy ulubione ciuszki dla dziecka. Nie dosyć, że nie zanudzisz tych, których to nie interesuje, ale od razu dowiesz się kogo tak naprawdę ciekawi to, co pokazujesz czy o czym mówisz. Jednym zdaniem: wzbudzaj w swoich widzach ciekawość.


PODSUMOWANIE

A więc podsumowując, zadbaj o to, aby Twoje Insta Stories:

  • pojawiały się często, minimum 4 razy dziennie, co ok. 2h 

  • posiadały naklejki zachęcające obserwujących do wykonania działania,

  • pokazywały kulisy i dokumentowały Twoje prawdziwe, naturalne zachowania,

  • bazowały na zanalizowanych statystykach,

  • budowały konwersacje poprzez obustronne zadawanie pytań.

Mam nadzieję, że ten tekst pomoże Ci przemyśleć rolę Insta Stories i możliwości, jakie daje Ci to narzędzie. Jeśli zastosujesz wymienione przeze mnie techniki, z pewnością zauważysz wzrost zaangażowania wśród swoich najwierniejszych odbiorców. Przy okazji nie zapomnij mnie oznaczyć i koniecznie daj znać w komentarzu, z czym masz największy problem, jeśli chodzi o tworzenie Stories?


Video Block
Double-click here to add a video by URL or embed code. Learn more