Lightroom tutorial: Prostowanie i kadrowanie.

Witam cię serdecznie na pierwszej lekcji dotyczącej edycji zdjęć w programie Lightroom. Wszystkie lekcje, które pojawiają się na moim blogu to transkrypcja tutoriali cotygodniowo publikowanych przeze mnie na Instagramie. Tutoriale te są zamieszczane w formie krótkich filmów video na moim IGTV, ale ponieważ łatwiej się uczyć mając informację przed sobą “na piśmie”, postanowiłam umieścić je również w formie postów na blogu.

Pokażę ci dzisiaj, w jaki sposób poprawnie wyprostować i wykadrować zdjęcia w Lightroomie. Są to bowiem pierwsze czynności, od których warto rozpoczynać każdą edycję. Dlaczego? Nawet najlepsza obróbka na nic się zda, jeżeli np. horyzont na zdjęciu będzie krzywy. Możesz być pewna / pewny, że takie zdjęcie nie wzbudzi zachwytu u obserwatora, nawet tego nieświadomego. To co? Do dzieła!

PROSTOWANIE

Najszybszy sposób na wyprostowanie zdjęcia wzdłuż linii horyzontu to użycie narzędzia linijki, czyli STRAIGHTEN TOOL. W module Develop, idź do panelu Crop Overlay (skrót klawiszowy “C”), a następnie kliknij w ikonę linijki.

Teraz należy przeciągnąć linię wzdłuż horyzontu, aby stała się punktem wyjścia do wyprostowania zdjęcia. Na koniec kliknij Done, żeby zapisać zmiany. Gotowe!

p1.png

JAK ZMIENIĆ SIATKĘ KADROWANIA?

Siatkę kadrowania zmienisz w następujący sposób: Kiedy jesteś w panelu Crop Overlay, kliknij w klawisz “O” (jak Oslo) i klikaj w niego tak długo, aż znajdziesz odpowiednią siatkę. Lightroom posiada siedem różnych trybów, które pozwolą ci na eksperymenty z kompozycją. Być może chcesz umieścić główny obiekt na zdjęciu nie w centrum, ale w lewym górnym rogu? Spróbuj użyć poniższej siatki:

p2.png

KADROWANIE

Co to znaczy dobrze wykadrować zdjęcie? To znaczy zadbać o kompozycję i ująć w ramy to, co jako fotograf chciało się pokazać widzowi. Na początku warto zastosować najprostszą zasadę kompozycji, czyli umieścić obiekt w centrum. Z czasem zacznij eksperymentować, ale pamiętaj o jednej ważnej zasadzie: im mniej “rozpraszaczy” znajdzie się na zdjęciu, tym lepiej.

W Lightroomie znajdziesz gotowe rozmiary kadrów, albo możesz dowolnie je przekształcać przeciągając końce siatki w górę, w dół, w prawo lub w lewo. Zwróć uwagę na kłódkę znajdującą się po prawej w narzędziach kadrowania, która jeśli jest zamknięta blokuje wybrany rozmiar kadru. Kliknij w nią, aby ją odblokować i móc dowolnie sterować siatką.

Jeżeli kadrujesz zdjęcie na Instagrama, pamiętaj że rozmiar 4x5 będzie idealny do posta, a 16:9 (w pionie) na Insta Story.

p3.png

Masz pytania, uwagi? Zostaw proszę komentarz poniżej.

Udanej edycji!