JAK ZAŁOŻYĆ BLOGA PODRÓŻNICZEGO?

Od kilku lat w sieci konkurują ze sobą dwie przeciwstawne opinie: „blogi to już przeszłość”, twierdzą niektórzy. „Blogi mają się coraz lepiej!”, oponuje im reszta. Niekiedy przeważają te negatywne wypowiedzi, innym razem większość głosów leży po stronie optymistów. Wahania te związane są z popularnością blogów w ogóle, algorytmami (np. tymi z Google) i analizą danych. Tak naprawdę nie wiadomo, kto ma rację, prawdą jest tylko to, że zwolennicy blogowania wolą być za, a przeciwnicy: przeciw. W zależności od tego, po której stronie stoisz, dzisiejszy post będzie dla Ciebie bardzo interesujący, lub kompletnie nieprzydatny. Jeżeli wybierasz pierwszą opcję, czytaj dalej :)

Trudno sobie wyobrazić, ile blogów o przeróżnej tematyce powstaje na świecie każdego dnia. Praktycznie każdy użytkownik w sieci ma z nimi codziennie do czynienia. Blogi to już nie tylko autorskie pamiętniki czy elektroniczne zeszyty szczerości, a raczej internetowe sklepy, firmowe wizytówki i przedsiębiorstwa różnej wielkości. Coraz więcej marek prowadzi na swojej biznesowej stronie bloga nawiązującego tematem do oferowanych produktów, zamieszczając na nim również aktualności związane z firmą, czy treści zachęcające klientów do bezpośredniego kontaktu. Możliwości jest naprawdę wiele. A przedsiębiorcy chętnie z nich korzystają.

Prowadzenie bloga to satysfakcjonujące zajęcie, zwłaszcza dla osób, które publikują treści dotyczące osobistej pasji: stąd tyle blogów podróżniczych na internetowej mapie! ;) Wyprawy i przygody to dobre tematy na bloga, z których można stworzyć angażujące opowieści, czy praktyczne przewodniki (tak jak np. Altertonative). Wielu blogerów podróżniczych narzeka jednak na przesycenie, dużą konkurencję, trudności z wyróżnieniem się i ze znalezieniem długofalowych czytelników, ale moim zdaniem nie powinno to zniechęcać początkujących autorów. Czyż branża odzieżowa, kosmetyczna, żywnościowa, itp. nie znajdują się w podobnej sytuacji? A jednak co rusz powstają nowe biznesy i start-upy. Jasne, wiele z nich upadnie, ale dlaczego by nie spróbować?


JAK ZAŁOŻYĆ BLOGA PODRÓŻNICZEGO KROK PO KROKU?

1. KREATYWNA STRONA BLOGA

  • TEMAT – Zacznij od  sprecyzowania, o czym chcesz pisać? Wiadomo, że o podróżach, ale to zbyt ogólny temat. Zastanów się, czy to będą podróże lokalne, czy zagraniczne? A może skupione tylko na jednym regionie, wybranym państwie, sposobie podróżowania, czy nawet porze podróżowania? Im dokładniej uda ci się to określić, tym łatwiej będzie ci znaleźć czytelników. Z biegiem czasu może się to zmieniać lub rozszerzać, ale ważne jest, aby zacząć konkretnie.

  • CZYTELNIK – Zadaj sobie jedno z najważniejszych pytań – dla kogo chcesz pisać? W jaki sposób wyobrażasz sobie swojego idealnego czytelnika? Możesz określić jego/jej płeć, wiek, zainteresowania, wykształcenie, porę, w której najchętniej czyta bloga, czy nawet wagę i sposób ubierania się (jeśli ma to uzasadnione znaczenie, oczywiście). Następnie pomyśl jakie treści taka osoba najchętniej by czytała, w jakim stylu blogi jej się podobają i jak ty możesz pisać, aby przyciągnąć jej uwagę. O ile nie chcesz pisać tylko dla siebie, wyobrażenie sobie idealnego czytelnika ma kluczowe znaczenie dla rozwoju bloga i warto zastanowić się nad nim już na początku.

  • TYTUŁ – Dla jednych to sprawa oczywista, inni natomiast mają z tym ogromny problem. Wybranie odpowiedniej nazwy to niełatwa sprawa, dlatego musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy:

    - nazwy z reguły się nie zmienia, więc zastanów się, czy za kilka lat będzie nadal aktualna i czy nadal będzie ci się podobała,

- nazwa powinna być łatwa do zapamiętania (chwytliwa!) i bez polskich znaków (nawet jeżeli nie planujesz podboju zagranicznego rynku - na razie),

- nazwa powinna nieść ze sobą przesłanie bloga lub bezpośrednio do niego nawiązywać,

- sprawdź czy domena (.pl, .com, itp.) z wybraną nazwą nie jest już zajęta (nawet jeśli nie planujesz w nią inwestować – na razie),

  • GRAFIKA – Poszukaj blogów, które podobają ci się wizualnie. Zwróć uwagę na zagospodarowanie strony: gdzie wyświetlają się treści i zdjęcia, jak czytelna jest nawigacja, czy tematyka bloga od razu rzuca się w oczy, jakie kolory przeważają w szacie graficznej i jakie emocje wzbudzają? Teraz wyobraź sobie swoją idealną stronę - ma stanowić twoją wizytówkę, odzwierciedlać przesłanie bloga i wyglądać profesjonalnie. W dobie dostępności narzędzi do tworzenia stron internetowych, jest to prostsze niż kiedykolwiek, dlatego uwolnij swoje wodze fantazji ;)

2. PRAKTYCZNA STRONA BLOGA

  • OPROGRAMOWANIE – Zanim wybierzesz odpowiednie oprogramowanie = kreatora, czyli miejsce, w którym powstanie twój blog, zrób dokładny research i przetestuj 2-3 z dostępnych serwisów. Przygotuj kilka ulubionych zdjęć oraz trochę tekstu i do dzieła! Nie sprawdzisz od razu wszystkich możliwości, brak niektórych z nich może zacząć ci przeszkadzać dopiero w późniejszych etapach, ale w tym momencie kieruj się intuicją, opiniami innych oraz możliwością rezygnacji z danej usługi. Osobiście polecam poniższe trzy:

    • Squarespace (płatny) - sama z niego korzystam i jestem bardzo zadowolona! Kreator ten jest niesamowicie prosty w obsłudze, oferuje profesjonalne, przepiękne szablony, automatyczną analizę danych, nieograniczoną ilość miejsca i wiele innych przydatnych narzędzi. Można go wypróbować przez okres 14 dni za darmo (ma wtedy ograniczone funkcje). Niestety nie jest tani, dostępny tylko w angielskiej wersji językowej i nie można za niego płacić w złotówkach.

    • Wordpress (bezpłatny) - bardzo popularne oprogramowanie dedykowane przede wszystkim blogom. Posiada wachlarz szablonów i jest systemem intuicyjnym, jednak wymaga zainstalowania i ta część może niektórych zniechęcić już na samym początku (5-minutowa instalacja może podobno trwać do godziny). Poza tym nie można w nim zakupić domeny - trzeba to zrobić u zewnętrznego dostawcy (polecam OVH - jedna z najtańszych opcji). Wordpress oferuje jednak ogromne możliwości dzięki niezliczonej ilości dostępnych wtyczek, które (gdy wiesz co nieco na temat kodowania) można łatwo implementować na swojego bloga. Moim zdaniem jest to idealna opcja dla blogerów, którzy nie wiedzą jeszcze, czy blog to chwilowa zajawka, czy długoterminowa pasja, którą najchętniej przekształciliby w swoją pracę.

    • Wix (bezpłatny / płatny) - podobny system w działaniu do Squarespace, jednak posiada darmową, mocno ograniczoną wersję, która jednak może się sprawdzić. Dodatkowo większość strony jest dostępna w języku polskim.

  • CZĘSTOTLIWOŚĆ – Kiedy masz już przygotowaną jasną wizję swojego bloga i wiesz, w którym kreatorze chcesz go założyć, czas pomyśleć o treści, a dokładniej o częstotliwości jej publikowania. Nie rzucaj się na głęboką wodę! Z doświadczenia wiem, że jeden post w tygodniu to już dużo pracy, więc zanim zadeklarujesz się przyszłej publice, przemyśl, ile tak naprawdę czasu jesteś w stanie poświęcić na swojego bloga (napisz 2-3 artykuły, żeby to sprawdzić). Po co w ogóle ustawiać jakieś ramy? Jeśli chcesz, aby twój blog był traktowany poważnie, musisz konsekwentnie go rozwijać i pokazać, że ci zależy, a nic tak nie zjednuje czytelników jak regularnie publikowane treści.

  • ORGANIZACJA – Jeśli pierwsze 2-3 posty masz już napisane, wiesz mniej więcej, ile czasu ci to zajmuje. Teraz czas sprawdzić, jak wygląda sprawa od strony technicznej. W zależności od oprogramowania, wstawianie zdjęć, planowanie publikacji, dodawanie hashtagów, dodawanie komentarzy, itd. odbywa się inaczej. Testuj możliwości swojego kreatora na kilka tygodni przed opublikowaniem bloga. Następnie stwórz harmonogram pracy. Planowanie to podstawa! Nieważne, czy zrobisz to w kalendarzu Google, ustawisz przypomnienie w telefonie czy przypniesz karteczki nad biurkiem. Przez najbliższe kilka tygodni od momentu opublikowania bloga, musisz wiedzieć, co masz robić.

  • MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE – Dzięki mediom społecznościowym, wypromujesz swojego bloga. Możliwości jest wiele: Facebook, Instagram, Pinterest, Twitter…im więcej połączonych kont, tym lepiej. Pamiętaj, żeby utworzyć nowe konta biznesowe. Osobiste konta nie wyglądają profesjonalnie, ewentualnie mogą służyć jako dodatkowe miejsce do promowania i dzielenia się publikacjami. Wybierz jedno, wysokiej jakości zdjęcie profilowe, które ustawisz na wszystkich kontach - będzie to, obok nazwy, twój znak rozpoznawczy. Pamiętaj, aby zaprosić wszystkich znajomych do polubienia i obserwowania cię w mediach. I jeszcze jedno: wystartuj z mediami trochę wcześniej niż ze stroną. Dzięki temu już od pierwszego dnia na blogu pojawią się czytelnicy.

  • PROMOCJA – Jeśli traktujesz swojego bloga poważnie, zastanów się nad płatną promocją od samego początku. Przyjmij miesięczny budżet, który jesteś w stanie na nią poświęcić i wypróbuj co się sprawdza, a co nie. Wiedząc, kim jest twój potencjalny odbiorca, spersonalizuj reklamę. Możesz to zrobić odpowiednio edytując promocję, czyli wybierając wiek, lokalizację i zainteresowania osób, do których dana promocja ma trafić. Zadbaj o stronę graficzną reklamy (świetnie sprawdzają się krótkie filmy), a następnie wybierz dzienny budżet i czas trwania promocji. Z mojego doświadczenia wynika, że lepiej robić dłuższe promocje z niższym budżetem dziennym niż na odwrót.

  • PUBLIKACJA – Dzień, w którym twój blog ujrzy światło dzienne, to teraz dla ciebie najważniejsza data. Przygotuj się na nią odpowiednio i traktuj jako specjalne wydarzenie. Po pierwsze zadbaj o to, aby na blogu znalazło się już kilka wartościowych wpisów (minimum 5), dotyczących różnych tematów. Sprawdź czy na pewno działają wszystkie linki, czy nie ma błędów i czy zdjęcia bez problemu się ładują. Najlepiej przetestować to na komputerze, tablecie i telefonie, ponieważ większość twoich czytelników będzie konsumowała treści właśnie na urządzeniach mobilnych. Utwórz wydarzenie na Facebook’u, zapowiedź na Instagramie i chwytliwy nagłówek na Twitterze, niech ludzie czekają z niecierpliwością na publikację twojego bloga. Poproś znajomych, aby w tym dniu weszli na bloga, komentowali posty, dzielili się się nimi w mediach i robili tak zwany “szum”. Jeśli im się spodoba, niech zaproszą do polubienia twoich kont również swoich znajomych i tak grono czytelników powoli zacznie się powiększać!

Ile czasu zajmuje to wszystko? Wydaje się sporo do zrobienia, prawda? Nie ma co ukrywać, że czeka cię dużo pracy, ale im lepiej się przygotujesz, tym łatwiej ci będzie skupić się na tworzeniu wartościowych treści i tym szybciej twój blog zyska na popularności. Oczywiście nie ma złotego środka i nawet jak najlepsze przygotowanie się do prowadzenia bloga nie zagwarantuje ci sukcesu. Kolejnym etapem jest wytrwałość, konsekwencja i analizowanie danych, a dalej wprowadzanie zmian zgodnie z wynikiem tych analiz, ale to już inny temat, z którym zmierzysz się w przyszłości. Na ten moment pomyśl o wszystkich ekscytujących podróżach, którymi chcesz zainspirować czytelników. Powodzenia!

Czy ten post był dla ciebie przydatny? Podziel się proszę swoją opinią w komentarzach poniżej:

WRÓĆ