JAK ZORGANIZOWAĆ PODRÓŻ W JEDEN DZIEŃ?

IMG_0018.jpg

PODRÓŻNE PORADY

JAK ZORGANIZOWAĆ PODRÓŻ W JEDEN DZIEŃ?

Nie każdy jest urodzonym organizatorem…

A w dzisiejszym świecie zwraca się dużą uwagę na szczegółowe i rezolutne planowanie, żeby nie powiedzieć, że jest to aktualnie po prostu modne. W Internecie roi się od różnego rodzaju tutoriali i przewodników mających na celu pomóc odbiorcom z szybkim i efektywnym zorganizowaniem sobie czasu. Czas to cały prowodyr tego zamieszania, a zarazem klucz do sukcesu. Z jednej strony jest on bardzo subiektywnie odbierany – nawet w tym samym momencie jednej osobie minuty będą mijały bardzo wolno, podczas gdy inna nawet nie zauważy ich przepływu. Z drugiej strony został dokładnie sprecyzowany, zawarty w konkretnych ramach, które obowiązują na całym świecie. I tak, np. dla mnie 24h to sporo czasu na zorganizowanie podróży, jednak dla niektórych jeden dzień może się okazać niewystarczający, dlatego postaram się tym drugim ułatwić to zadanie. Przede wszystkim należy poświęcić na planowanie cały swój wolny czas, przełożyć inne zajęcia i skupić się na tym jednym temacie. Dobrym terminem będzie weekend albo dzień wolny od pracy. A więc do dzieła!

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Być może nie wiecie jeszcze dokąd chcielibyście pojechać? Nie wiecie ile dokładnie chcielibyście wydać (najlepiej przecież jak najmniej)? Dotychczas szliście do biura podróży i tam wybierano za was wymarzone wakacje, a teraz stajecie przed dużym wyzwaniem i w dodatku macie na to jeden dzień?!
Spokojnie…zanim przysiądziecie do pracy, sprawdźcie czy macie sprawny komputer i Internet, uszykujcie sobie papier i długopis (może się przydać), zaparzcie kawę lub herbatę i rozsiądźcie się wygodnie! Na przygotowanie się poświęćcie nie więcej niż godzinę.

JAK WYBRAĆ DESTYNACJĘ?

zastanów się, co cieszy cię najbardziej: chodzenie po górach, spacery brzegiem morza, przebywanie w artystycznych kafejkach w modnej dzielnicy czy biwakowanie? Opcji jest naprawdę mnóstwo…
wolisz wakacje w kraju czy zagranicą? Jeśli męczy cię dostosowywanie się do obcych zwyczajów, zostań w kraju. Nie ma sensu na siłę podróżować po świecie, tylko po to, żeby móc odhaczyć kolejną destynację, albo pochwalić się znajomym. Na pewno wiele do odkrycia jest dookoła ciebie. Jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie kolejnych wakacji wśród ciągle tych samych krajobrazów i tego samego światopoglądu, zależy ci na przygodzie, czymś po prostu odmiennym, to szykuj paszport.
co cię ostatnio zaciekawiło? Przeczytałeś wciągającą książkę, albo artykuł? Zainteresował cię jakiś wpis na blogu? A może obejrzałeś fascynujący program przyrodniczy lub dokument? Każda inspiracja jest idealnym punktem wyjścia do zastanowienia się, dokąd by się chciało pojechać. Trzeba jednak pamiętać, że autorzy bywają subiektywni i nie wszystko w rzeczywistości wygląda tak jak na zdjęciu.
- ile masz czasu i pieniędzy? Ważne, żeby nie przeceniać swoich możliwości, zwłaszcza jeśli chcemy zorganizować podróż szybko i nie mamy w tym dużego doświadczenia – łatwo możemy się przeliczyć i „nadziać” na dodatkowe koszty. Od czasu urlopu, którym dysponujemy najlepiej odjąć dwa dni na ewentualne przesunięcia, a do budżetu doliczyć 500 zł w razie nieprzewidzianych problemów. Wiadomo, że najtrudniej wybrać coś, gdy ma się niewiele czasu i pieniędzy – nie zniechęcajcie się jednak, aktualnie podróżowanie jest tańsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
wybierz trzy najlepsze destynacje: nie zastanawiaj się zbyt długo nad celem podróży, wybierz trzy miejsca i zapisz je w kolejności: to, do którego najbardziej chcesz pojechać; to, które wydaje ci się najbardziej osiągalne; a na końcu to, które jest najtańsze, albo znajduje się najbliżej twojego domu.
Na wybór miejsca podróży nie poświęcajcie więcej niż godzinę – jest jeszcze wiele do zrobienia :)

JAK ZORGANIZOWAĆ DOJAZD?

- zastanów się czym będziesz podróżować? Jeśli podróżujesz po kraju, to oszacuj koszty paliwa oraz sprawdź, ile by kosztowała podróż transportem publicznym – może się okazać, że taniej. Jeżeli wyjeżdżasz zagranicę, możesz poszukać tanich lotów (np. przez Fly4free, WakacyjniPiraci, Infoloty, itp.), albo zadzwonić do biura podróży i zapytać o cenę wyłącznie transportu.
- jeśli nie możesz nic znaleźć w odpowiedniej cenie, spróbuj zmienić termin.
- sprawdź przypadkiem ktoś nie jedzie w wybranym przez ciebie kierunku (np. w BlaBlaCarze).
podziel podróż na części i wtedy spróbuj znaleźć transport, np. Warszawa-Berlin -> Berlin-Londyn może się okazać tańsze niż Warszawa-Londyn.
Szukanie odpowiedniego dojazdu może zająć trochę czasu – przyjmij około 3 godziny.

JAK ZNALEŹĆ NOCLEG?

- przy wyborze odpowiedniego noclegu, weź pod uwagę odległość od lotniska (trzeba będzie zorganizować transfer), odległość od atrakcji (kwatera 12km od morza będzie tańsza, ale pewnie trzeba będzie wynająć samochód, żeby codziennie dojeżdżać na plażę) oraz ocenę za czystość (nawet skromny pokój ze starymi meblami będzie komfortowy, jeżeli dba się w nim o porządek). 
- sprawdź jak daleko znajduje się sklep spożywczyprzystanek autobusowy oraz bar lub restauracja – dobrze, żeby można się było do nich dostać pieszo, zwłaszcza jeśli nie planujesz wynajmu samochodu. 
- poszukaj noclegów w kilku różnych wyszukiwarkach i filtruj według najniżej ceny (np. Booking.com, TripAdvisor, Trivago, AirBnB, itp.).
- sprawdź możliwości biwakowania – może wystarczy ci spanie pod namiotem?

Prawdopodobnie nie planujesz wakacji, aby spędzić je w hotelu, dlatego wybieraj najtańsze opcje noclegowe – to najlepszy sposób na zaoszczędzenie podczas podróży. Znalezienie noclegu nie powinno ci zająć więcej niż 2 godziny.

CO DALEJ?

Najtrudniejsze już za tobą! Teraz czas na przyjemności, czyli zastanów się gdzie chcesz jeść i co chcesz robić? Możesz zdać się na całkowitą spontaniczność i dopiero na miejscu zorganizować sobie czas. Jeżeli jednak wyjeżdżasz tylko na chwilę wybierz jedną rzecz, którą chciałbyś zrobić danego dnia i poszukaj jak najwięcej informacji na jej temat (co, gdzie, jak, ile kosztuje, jak się tam dostać, godziny otwarcia, czy jest zależna od pogody, itp.). Jeśli nie jesteś na specjalnej diecie, nie musisz się martwić wyżywieniem – podpytaj właścicieli kwatery, w której będziesz mieszkać, gdzie najlepiej zjeść w okolicy, poszukaj informacji na forach internetowych, albo w wyszukiwarkach (np. TripAdvisor). W zależności od długości wyjazdu, powinno ci to zająć 2-4 godziny.

zapisz na kartce wszystkie informacje, które posiadasz – noś ją przy sobie, ponieważ coś ci się może jeszcze przypomnieć.
- zastanów się nad wynajęciem samochodu – wcześniejsza rezerwacja pozwoli ci sporo zaoszczędzić.
sprawdź pogodę w miejscu, do którego jedziesz – ułatwi to pakowanie (w pakowaniu pomogą ci również te wpisy: TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ).
- jeśli masz jeszcze czas, poczytaj o miejscu, do którego jedziesz – kup przewodnik, przejrzyj blogi, podpytaj znajomych – może jeszcze coś zmienisz w swojej podróży. Nie przejmuj się, jeśli znajdziesz lepszy nocleg, albo tańsze bilety – twoja podróż nie ma być idealna czy jak najtańsza, tylko bezstresowa i udana. Po powrocie i tak zapomnisz o dokładnych kosztach, jednak zawsze będziesz mógł wracać do wspaniałych zdjęć i wspomnień :)

W powyższy sposób udało mi się zorganizować podróż do Izraela, Portugalii, Irlandii i kilka wyjazdów po Polsce. Nie wszystko zawsze odbywa się w jeden dzień, z reguły zaczyna się u mnie od kupna biletów, albo wynajęcia noclegów, a resztę zwykle dopinam w jeden dzień, najlepiej krótko przed samym wyjazdem. Nie sądzę, że organizowanie wszystkiego w 24h to najlepszy sposób na planowanie wakacji – chciałam tylko zwrócić uwagę, że jest to jak najbardziej możliwe, dlatego nie ma co się zawczasu stresować, jeżeli nie dopięliśmy wszystkiego na ostatni guzik, a do wyjazdu został „zaledwie” tydzień ;)

A Wy jak planujecie swoje wakacje? Zajmuje wam to dużo czasu, czy rezerwujecie, co wam wpadnie w ręce i działacie spontanicznie? A może zdajecie się na doświadczenie biura podróży i wolicie przejmować się jedynie tym, jaki duży jest basen w hotelu? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach – chętnie je poznam :)
A może macie jeszcze inne pomysły, jak ułatwić sobie organizowanie podróży