Maroko: orient na wyciągnięcie ręki.

Maroko to odmienny od wielu zakątków na świecie kraj, bardzo różnorodny pod względem geograficznym, historycznym i kulturowym. Swoją niezwykłą atrakcyjność zawdzięcza bogactwu sięgającego łącznie prawie 2000 kilometrów wybrzeża, zarówno od strony Morza Śródziemnego, jak i Oceanu Atlantyckiego; pustynnemu krajobrazowi marokańskiej Sahary; czy pokrytym śniegiem górom, gdzie można się oddać zimowemu szaleństwu. Ponadto w Maroku funkcjonują jedne z najlepszych na świecie pól golfowych. Natomiast fani historii znajdą tutaj pozostałości po Fenicjanach i Rzymianach, np. dobrze zachowany dawny ośrodek administracyjny starożytnego Rzymu Volubilis koło Meknesu, będący najważniejszym stanowiskiem archeologicznym kraju. Oprócz Fenicjan i Rzymian, na marokańską kulturę mieli wpływ Arabowie, którzy zakorzenili w tym kraju islam, do dzisiaj funkcjonujący jako oficjalna państwowa religia.

O CZYM MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM DO MAROKA?

  • Wiza wjazdowa nie jest potrzebna na pobyty krótsze niż 90 dni.

  • Oficjalny język to arabski oraz francuski, jednak większość społeczeństwa posługuje się językiem marokańskim. Nie ma problemu z dogadaniem się w j. angielskim w miejscach turystycznych, a nawet po niemiecku, np. w Agadirze.

  • Oficjalną walutą Maroka jest dirham marokański (MAD), który najlepiej wymienić w banku. Turystom poleca się zabranie ze sobą euro zamiast dolarów, które w Maroko cieszą się złą sławą.

  • Do Maroko najłatwiej dostać się tanimi liniami lotniczymi. Można polecieć do Marakeszu z Krakowa, albo z Berlina.

  • Pogoda w Maroku może być różna, w zależności od ukształtowania terenu. W górach od października zaczyna się pojawiać śnieg, a temperatura spada również w miastach. Wyprawy na pustynię najlepiej organizować wiosną, unikając przede wszystkim miesięcy letnich. Najlepszy okres na wakacje nad Oceanem Atlantyckim trwa od maja do września, natomiast nad Morzem Śródziemnym od kwietnia do października.

  • Komunikacja: podróżowanie pociągiem w Maroko jest wygodne, tanie i bezpieczne. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ. Jeśli chcecie dotrzeć w odległe zakątki kraju, poszukajcie prywatnych spółek autobusowych. Te jednak oferują różną jakość usług, niekiedy w mało komfortowych warunkach.

  • Wynajem samochodu to nie problem w Maroko. Warto rozejrzeć się po marokańskich salonach, ponieważ są o połowę tańsze od międzynarodowych wypożyczalni. Należy pamiętać o ubezpieczeniu i klauzuli zobowiązującej agencję do wymiany samochodu w razie wypadku. Ceny zaczynają się od około 10 euro / dzień.

KILKA CIEKAWOSTEK O MAROKO:

  • Fotografia - przed zrobieniem komuś zdjęcia, należy zapytać się o zgodę. Przede wszystkim kobiety stronią od błysku fleszy, wierząc, że jeśli aparat uchwyci ich spojrzenie, to stracą duszę.

  • Alokohol - tylko niektóre sklepy posiadają specjalną licencję umożliwiającą sprzedaż alkoholu. Jest on również dostępny dla turystów w hotelach, klubach i restauracjach, a w czasie ramadanu można go kupić praktycznie tylko w takich miejscach.

  • Haszysz - Maroko to największy na świecie eksporter haszyszu. Mimo iż produkcja i konsumpcja konopii są karalne, nie ma problemu z ich pozyskaniem…wystarczy zapytać pobliskiego taksówkarza ;)

  • Hammam - w każdej marokańskiej wiosce do dzisiaj funkcjonują opalane drewnem publiczne łaźnie. Dawniej, gdy w domach nie było bieżącej wody, mieszkańcy mogli z nich skorzystać raz w tygodniu. Był to szczególny rytuał, zwłaszcza dla kobiet, które miały wtedy jedyną okazję, aby spotkać się z innymi poza domem. Dzisiaj łaźnie spełniają funkcję rekreacyjną i są raczej pozostałością po starych zwyczajach.

  • Autostrady - autostrady i drogi szybkiego ruchu w Maroko są dobrej jakości i w większości puste. Za niektóre odcinki należy zapłacić (tylko gotówką), jednak nie więcej niż 20 zł.

  • Mandat - za nie przestrzeganie przepisów drogowych grożą kary pieniężne, a ich wysokość zależy od funkcjonariusza. Mandaty są wypisywane od ręki w momencie zatrzymania i wtedy też kierowca musi za nie zapłacić. Inaczej policjanci grożą rozprawą czy więzieniem.

CO JEŚĆ W MAROKO?

Kuchnia marokańska czerpie z arabskich, afrykańskich i europejskich wpływów, oferując ogromną różnorodność dań i składników, z których te dania są przygotowywane. W bogatej ofercie można znaleźć posolone kozie głowy, kozie móżdżki czy wielbłądzie kopytka. Narodowe dania Maroko to kuskus i tadżin, czyli gulasz przyrządzany na wiele sposobów (z rybą, cielęciną, lub tylko z warzywami), który tradycyjnie gotuje się powoli w glinianym garze na wolnym ogniu, na węglu drzewnym.
W Marakeszu serwuje się wiele francuskich potraw. Na wybrzeżu królują ryby i owoce morze, a na północy kraju dania hiszpańskie, np. paella czy ziemniaczana tortilla. Do posiłków najczęściej pije się herbatę z miętą lub coca-colę, zwłaszcza w czasie trwania ramadanu.

  • Kuskus - w Maroko oznacza kaszę przygotowaną z siedmioma rodzajami warzyw i mięsem (cielęcym, jagnięcym czy kurczakiem). Czasami podaje się ją na słodko z rodzynkami i duszoną cebulą.

  • Harira - zupa z czerwonej soczewicy i ciecierzycy, czasami serwowana z dodatkiem mięsa lub ryżu.

  • Kefta - siekane mięso w formie szaszłyków.

  • Beghrir - drobne naleśniki z masłem i miodem, podawane do śniadania.

CZY WARTO ODWIEDZIĆ MAROKO?

Zdecydowanie tak! Kraj ten jest stosunkowo tani, gwarantuje szok kulturowy poza granicami turystycznych miejscowości, a do tego nie brakuje mu współczesnych udogodnień. Maroko to bezpieczny kierunek, kobiety nie muszą tutaj zakrywać twarzy, jednak wchodząc do niektórych miejsc, wypada zasłonić ramiona i kolana. W podróż można się udać właściwie o każdej porze roku, w zależności co chcielibyśmy robić. A jest co robić! Jednak o tym napiszę w nadchodzącym poście :)