O czym musisz wiedzieć przed wyjazdem do Izraela?

Odpoczynek na Pustyni Negew

DLACZEGO IZRAEL?

Szczerze mówiąc Izrael nigdy nie był na mojej liście miejsc, które chciałabym zobaczyć. Na początku 2017 roku zdecydowaliśmy, że późną jesienią wybierzemy się do Nepalu i z taką świadomością powoli planowaliśmy kolejną podróż na azjatycki kontynent. Jednak już pod koniec wakacji wiedzieliśmy, iż nie uda nam się wygospodarować wystarczająco dużo czasu (czyli minimum dwóch tygodni), ani też nie czuliśmy się zbyt dobrze przygotowani fizycznie i sprzętowo na takie przedsięwzięcie. Dlatego postanowiliśmy poszukać innego kierunku...i całkiem przypadkowo trafiliśmy na tanie bilety do Izraela.
Okres jesienno-zimowy to dobra pora na zwiedzanie tego kraju, chociaż można trafić na zimne i deszczowe dni. Nam udało się zaznać trochę ciepła i słońca, a nawet wykąpać się w trzech morzach, jak i również przemarznąć na kość podczas zwiedzania Jerozolimy. 
Ale do rzeczy: komu i dlaczego poleciłabym Izrael? Przede wszystkim osobom, które lubią aktywnie spędzać czas, interesują się sztuką, historią i/lub architekturą, kochają przyrodę: rafy koralowe, góry, pustynie oraz chcą doświadczyć odmiennej kultury, ale w stonowanej dawce. Izrael to dobry początek na dalsze i bardziej egzotyczne wojaże. Nie polecam go jednak jako kurortu wypoczynkowego, a to dlatego, że jest to drogi kraj z nieciekawymi, brudnymi plażami, dlatego na wakacyjną labę lepiej wybrać na przykład sąsiadujący Egipt. 
Więcej o Izraelu możecie przeczytać TUTAJ.


CO WARTO ZE SOBĄ ZABRAĆ?

Jeśli Wasza podróż nie będzie trwała dłużej niż jeden, dwa tygodnie, to polecam zabrać tylko bagaż podręczny (aktualne wymiary sprawdzicie na stronie linii lotniczych). Ja spakowałam się w plecak Osprey Kyte 36, a dokładną listę rzeczy, które wzięłam zamieściłam TUTAJ


JAKIE DOKUMENTY / WIZY BĘDĄ MI POTRZEBNE?

Izrael odstrasza wielu turystów ze względu na wizę, która wbita do paszportu automatycznie blokuje wstęp do wielu krajów muzułmańskich, takich jak Arabia Saudyjska czy Pakistan. Jednak od pewnego czasu wiza wydawana jest na osobnej kartce i w takiej też formie otrzymaliśmy ją na lotnisku w Tel Awiwie. Mieszkańcy Unii Europejskiej dostają ją bez opłat, nie potrzebne są żadne zdjęcia czy wcześniej wypełnione dokumenty - wystarczy mieć ze sobą ważny, przynajmniej przez sześć miesięcy, paszport


ILE PIENIĘDZY MUSZĘ ZABRAĆ?

Waluta Izraela to Szekiel (NIS):

1 USD = 3.45 NIS

1 EUR = 4.00 NIS

1 PLN = 1.01 NIS

Łatwo się nią posługiwać względem złotówek, jednak zalecam wymianę pieniędzy na miejscu - wychodzi to najkorzystniej - nieważne nawet gdzie. Wymienialiśmy pieniądze w różnych miejscach: na lotnisku, w kantorach hotelowych i na ulicy; różnice w kursie są naprawdę niewielkie. Najlepiej wymieniać euro!
Jeśli chodzi o bankomaty, to są powszechnie dostępne, a kartą można zapłacić w większości miejsc. 
Ilość pieniędzy, którą powinniśmy zabrać zależy tak naprawdę od indywidualnych potrzeb i planów. Dla ułatwienia obliczeń własnego budżetu, zamieściłam poniżej niektóre ceny usług i produktów aktualne na listopad 2017**:

  • bilet na pociąg z lotniska do centrum Tel Awiwu (przystanek 'Savidor') -> 13.50 NIS

  • przejazd taksówką z lotniska do centrum Tel Awiwu -> ok. 140-150 NIS

  • jednorazowy bilet autobusowy w Tel Awiwie -> 6 NIS

  • jednorazowy bilet autobusowy w Eilacie -> 4.90 NIS

  • obiad w ulicznej knajpie -> 30-40 NIS

  • jednodaniowy obiad w restauracji -> od 40 NIS

  • piwo w restauracji -> 20 NIS

  • piwo w sklepie -> 7-10 NIS

  • litrowa woda w sklepie -> 5 NIS

  • duży hummus w sklepie -> od 7 NIS

  • chlebki pita (4 sztuki) w sklepie -> od 8 NIS

  • truskawki z targu (200g) -> 12 NIS

  • litr paliwa -> 5.60 NIS

  • wypożyczenie samochodu -> ok. 210 NIS / dzień

O cenach noclegów przeczytacie TUTAJ.

** jeśli znacie bardziej aktualne ceny, bądź spotkaliście się z innymi, podzielcie się wiedzą i zostawcie proszę komentarz! :)

 

WRÓĆ

for ENGLISH version click HERE