Agia Napa i Larnaka - nadmorskie perełki Cypru Południowego
I. ROLNICZA KRAINA CYPRU POŁUDNIOWEGO
Agia Napa i Larnaka znajdują się na obszarze rolniczym odgrodzonym od południa morzem, położonym między górami stołowymi Troodhos. Na tym pagórkowatym, głównie niezalesionym terenie uprawia się jedne z najsmaczniejszych ziemniaków (szczególnie polecam mieszkańcom Pyrlandii!), których zbiory w większości są eksportowane do innych części Europy. Stąd pochodzą również wyśmienite oliwki, melony oraz mniej znane, ale równie dobre cypryjskie wino. Zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięły na sklepowych półkach na początku marca pierwsze nowalijki? Prawdopodobnie także z tego regionu :)
Głównym miastem tej części wyspy jest Larnaka, z którą śmiało konkuruje mniejsza, ale bardzo atrakcyjna turystycznie Agia Napa, gdzie gromadzi się najwięcej nadmorskich kurortów.
II. AGIA NAPA – GŁÓWNY OŚRODEK WCZASOWY CYPRU
Niegdyś niewielka osada zamieszkiwana przed 2,5 tysiąca mieszkańców, Agia Napa zmieniła się w latach 80-tych XX w. w popularny nadmorski kurort. Mimo iż powstało tutaj wiele hoteli, udało się zachować niską, pierwotną zabudowę miasteczka i uniknąć ogromnych, wielopiętrowych budynków. Niemniej dawny duch rybackiej osady zaniknął, a turyści zagościli w każdym zakątku tego miejsca. Będąc w centrum, warto zwrócić uwagę na średniowieczny monastyr (wstęp bezpłatny) oraz malowniczy port, z którego roztacza się widok na długą, szeroką, piaszczystą plażę. Podczas letnich miesięcy do Agii Napy przyjeżdża wielu młodych turystów zainteresowanych intensywnym życiem nocnym oraz uprawianiem sportów wodnych, dlatego jeżeli szukacie spokoju, zaplanujcie urlop w tej części Cypru między końcem października a początkiem czerwca.
III. LARNAKA - PEŁNE ŻYCIA NADMORSKIE MIASTO
Do Larnaki z Agii Napy dojedzie się tutaj autobusem w niecałą godzinę. Miasto zamieszkują przede wszystkim rdzenni mieszkańcy, mimo iż ze starożytnego Kitionu, rozwijającego się w epoce brązu, niewiele się zachowało. Fascynującą pozostałością jest kościół Agios Lazaros skrywający okazały ikonostas, czyli pokrytą zachwycającymi zdobieniami ścianę. W kościele znajduje się również muzeum ikon i sprzętów liturgicznych (wstęp: 1 euro).
Jedna z piękniejszych i najczęściej fotografowanych atrakcji turystycznych Larnaki to Hala Sultan Tekkesi (wstęp bezpłatny) - islamskie sanktuarium wznoszące się nad słonym jeziorem. Wyznawcy wierzą, że meczet został wybudowany w miejscu, gdzie spadła z osła i zginęła ciotka proroka Mahometa. Należy pamiętać, że do świątyni nie wolno wchodzić w butach!
W Larnace można dobrze i niedrogo zjeść w zajeździe Vassilikis, znajdującym się 150 metrów przed wejściem do wykopalisk Choirokoitia - wegetariańskie dania główne kosztują ok. 6 euro.
Wielokilometrowe piaszczyste plaże zaczynają się na wschód od portu przeładunku ropy naftowej. Nie znajdziecie tutaj jednak miejsce tylko dla siebie, ponieważ otacza je łańcuszek hoteli. Mimo sporej liczby wczasowiczów, plaże są zadbane, a woda ciepła i krystalicznie czysta.
IV. GDZIE DALEJ?
Trwający do dzisiaj historyczny podział wyspy sprawia, że zwiedzanie jej to fascynujące przeżycie. Jeżeli zaintrygowała Was południowa część Cypru, prawdopodobnie nie będziecie mogli się oprzeć kontrastującej, ale równie pięknej części północnej!
Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tym, co można robić na Cyprze, zachęcam do przeczytania TEGO artykułu.
Czy byliście kiedyś na Cyprze? Co podobało się Wam najbardziej, a co najmniej? Jeśli macie ochotę, zachęcam Was do podzielenia się wrażeniami w komentarzach! :)
Możecie również napisać bezpośrednio do mnie poprzez poniższy formularz:
ZACHĘCAM was serdecznie DO SUBSKRYBOWANIA MOJEGO BLOGA! :)
DLACZEGO?
pONIEWAŻ BĘDZIECIE ZAWSZE NA BIEŻĄCO, Łatwo odszukacie interesujące was tematy na mailu, będziecie otrzymywać wszystkie dodatkowe materiały oraz informacje, których nie publikuję na blogu!
to jak? dołączacie do grona alternatywnych podróżników?