Famagusta - miasto widmo na Cyprze Północnym
CYPR PÓŁNOCNY
Od 2004 roku Cypr Północny stał się bardziej dostępny dla zwiedzających. Po podziale wyspy w 1974 r. jedyną drogą dostania się na ten skrawek lądu był przelot z międzylądowaniem w Turcji, które przedłużało podróż o ponad 7 godzin! Sytuacja ta uległa zmianie wraz z wstąpieniem Cypru do Unii Europejskiej i dzięki temu możemy aktualnie bez problemu podróżować po całej wyspie.
W północnej części Cypru znajdują się tylko trzy miasta: Nikozja Północna, Kyrenia i Famagusta, i to właśnie tę ostatnią chciałabym Wam przybliżyć. Pozostałe tereny mają w większości wiejski charakter. Dominuje tutaj krajobraz górski stworzony przez pasmo gór Kyrenia, osiągających 1000 m n.p.m. Rozwój turystyki wzmaga potrzebę zabudowy wybrzeża, która zmienia się, podobnie jak w południowej części wyspy, w łańcuch hoteli ogradzający każdą niemal plażę. Półwysep Karpass to jedyne miejsce, gdzie znajdziecie relatywnie nienaruszony krajobraz, z kilkoma skromnymi hotelami i garstką turystów.
na granicy cypru południowego z północnym
Aby dostać się do Cypru Północnego drogą lądową wymagany jest ważny paszport. W naszym wypadku na granicy sprawdzono tylko dokumenty tożsamości, a cała procedura nie trwała więcej niż pół godziny. Należy dodać, że nikogo oprócz nas na tej granicy nie było. Jeżeli przemieszczacie się samochodem trzeba również wykupić dodatkowe ubezpiecznie za 20 euro, ważne przez trzy dni. Podróżując od strony zachodniego wybrzeża, najbliższą granicę znajdziecie na północnym krańcu Agios Nicolaos.
FAMAGUSTA - MIASTO WIDMO
Do 1974 roku Famagusta była najważniejszym miastem portowym na Cyprze oraz głównym ośrodkiem wczasowym wyspy, z największą wówczas liczbą hoteli. Jej sława trwała nieprzerwanie już od średniowiecza, a w IX w. liczba mieszkańców wynosiła 70 tysięcy! Niestety podczas najazdu Turków w lipcu 1974 roku w kilka dni miasto opustoszało, a z popularnej dzielnicy Varoshy wysiedlono w ciągu 48 godzin 15 tysięcy osób! W latach 60-tych i 70-tych XX wieku przylatywały tutaj wypoczywać gwiazdy wielkiego formatu, jak np. Elizabeth Taylor; natomiast ulice opiewały w ekskluzywne hotele i butiki. Obecnie dzielnica zwana jako Miasto Duchów lub Miasto Widmo jest odgrodzona od reszty miasta Famagusta, a wstęp na jej teren jest surowo zabroniony. Zakazano również fotografowania czy filmowania tego miejsca, do którego może wejść jedynie Turecka armia lub członkowie ONZ. I tak od ponad 40 lat apartamentowce Varoshy popadają w ruinę, a ich widok przyprawia o dreszcze.
Famagusta to idealny symbol grecko-tureckiego konfliktu: z jednej strony opustoszałe, zrujnowane budynki, z drugiej luksusowe hotele powstające głównie w nowej części miasta. Widać tutaj także pozostałości dawnej świetności Cypru. Warto odwiedzić Meczet Lala Mustafy, przekształcony z dawnej katedry gotyckiej. Jedynie niewysoki minaret zdradza, że to już nie jest chrześcijańska budowla. Dobrze zachowaną perełką architektury jest również Kościół Agios Georgios z efektownymi zdobieniami gotyckimi - niestety możliwymi do oglądania tylko z zewnątrz.
GOLDEN BEACH
Golden Beach to znajdująca się na najbardziej wysuniętym na wschód półwyspie Cypru dziewicza plaża, zwana również Złotymi Piaskami, na której nawet w szczycie sezonu można spotkać żółwie morskie karetta, wychodzące na brzeg, aby złożyć tam swoje jaja. Poza lipcem i sierpniem plaża jest praktycznie bezludna, a znajdujące się w pobliżu cztery tawerny mogą być zamknięte, dlatego warto to sprawdzić przed przyjazdem, lub zaopatrzyć się w prowiant i wodę.
Niezależnie od tego, ile czasu spędzacie na Cyprze, polecam wybrać się do jego północnej części choćby na jednodniową wycieczkę. Pozwoli to Wam dokonać porównania, jak bardzo może się różnić od siebie tak mały kawałek lądu, podzielony ze względów politycznych. Przybliży to Wam także dramatyczną historię tego państwa, która miała miejsce niecałe pół wieku temu, a być może zainspiruje do dalszych, bardziej szczegółowych poszukiwań!