Przewodnik po Krecie: zaplanuj wizytę w klasztorze Arkadi.
Klasztor Arkadi to jeden z najpiękniejszych przykładów architektury weneckiej na Krecie. Nawet jeśli nie planujesz obszernego zwiedzania tej wyspy, warto zaplanować jeden dzień na wycieczkę do tego miejsca. Urzeknie cię ono swoim pięknem, jednocześnie tak głęboko naznaczonym walką Kreteńczyków o wolność, i pomoże lepiej zrozumieć mieszkańców tej wyspy oraz jej charakter i historię.
Historia klasztoru
Dokładne początki klasztoru nie są znane, choć krąży wokół nich wiele legend mówiących nawet o I-II wieku! Jednak pierwsze udokumentowane pisma datują powstanie pierwotnej świątyni dopiero na XIV wiek. Z czasem przekształciła się ona w jeden z większych i bogatszych monastyrów na Krecie , a co ważniejsze stała się symbolem walki o niepodległość Greków.
W 1866 roku wybuchło powstanie przeciw Turkom, podczas którego silnie ostrzeliwano klasztor oraz jego mury. Ślady po kulach można dostrzec nie tylko w ścianach, ale również w pniach drzew. Natarcie zakończyło się wybuchem spowodowanym przez jednego z kreteńskich obrońców, gdy żołnierze tureccy dostali się przez wyłom w murze do środka. To wydarzenie szybko obiegło świat jako zbiorowe samobójstwo Greków w obronie swojej wolności.
Położenie i zabudowania klasztoru
Klasztor Arkadi znajduje się ok. 30 km od Rethymnon i jest położony na niewielkim wzgórzu. Dookoła kompleksu nie ma innych zabudowań, dlatego panuje tu swoista cisza i atmosfera sprzyjająca kontemplacji. Całość z daleka przypomina krajobraz meksykańskiego pueblo, ze względu na piaskowe, kwadratowe budynki, niskie mury i wysoką dzwonnicę. Na wejściu do zakonu figuruje najbardziej rozpoznawalna fasada kaplicy św. Konstantyna i św. Heleny, która charakteryzuje się wieloma elementami stylu barokowego. Obecny wygląd kompleks zawdzięcza odbudowie z XVIII wieku, u schyłku panowania weneckiego - złotego okresu dla kreteńskiej architektury i kultury.
Dojazd do klasztoru
Z Rethymnon najłatwiej dojechać do Arkadi samochodem, ale można również się tam dostać autobusem, kursującym 2-3 razy dziennie. Podróż zajmuje nie więcej niż 40 minut, a dokładny rozkład jazdy znajduje się TUTAJ.
Z Chanii oraz z Heraklionu najlepiej dojechać do klasztoru autem. Drogi nie są trudne, a górski krajobraz na ostatnim odcinku jest bardzo malowniczy. Podróż z obu tych miejsc zajmuje około 1,5 godziny, jednak w sezonie należy się liczyć ze zwiększonym ruchem drogowym, co może wydłużyć ten czas nawet do ponad dwóch godzin.
Godziny otwarcia i ceny biletów
Godziny otwarcia różnią się, w zależności od miesiąca. Można je sprawdzić na oficjalnej stronie kompleksu TUTAJ.
My zwiedzaliśmy klasztor we wrześniu, kiedy jest otwarty w godz.: 9:00-19:00. Początkowo chcieliśmy tam podjechać na wschód albo zachód słońca, ale wtedy nie weszlibyśmy do środka.
Cena biletu to 3,00 € od osoby.
Warto zwrócić uwagę na:
➸ Drzwi Zachodnie do zakonu - to konstrukcja z XIX wieku, zastępująca tę oryginalną z XVII w., zburzoną przez Turków dekadę wcześniej.
➸ Fasadę kościoła zaprojektowaną przez włoskich architektów: Sebastiano Serlio i Andrea Palladio.
➸ Rezydencję opata, obecnie funkcjonującą jako hospicjum.
➸ Martwe drzewo, w którym nadal znajduje się kula po ataku z 1866 r.!
➸ Cele zakonników, otoczone z zewnątrz ogrodem.
➸ Krużganek klasztorny, gdzie znajdują się wejścia do celi zakonnych.
➸ Kostnicę ze szczątkami poległych obrońców, która dawniej służyła jako młyn.
Najlepsza pora na zwiedzanie
Mimo iż pomiędzy zabudowaniami jest dużo cienia, upał z łatwością może dać się we znaki, dlatego polecam zwiedzać klasztor z samego rana lub popołudniu. W sezonie letnim przyjeżdża tutaj wiele autokarów z turystami, jednak w czasie pandemii jedynymi zwiedzającymi byli niezależni turyści, którzy przybyli na miejsce swoimi samochodami.
Masz pytania, chcesz się podzielić opinią lub wrażeniami z tego miejsca? Zostaw proszę komentarz, albo napisz do mnie maila: altertonative@gmail.com ❤
Jeżeli spodobał ci się ten artykuł, podziel się nim proszę w swoich mediach społecznościowych oznaczając go: @altertonative ❤