Jak zrobić i wyedytować idealne zdjęcie na Instagrama?

Wiosna to iście Instagramowa pora! Wszystko budzi się do życia, zaczyna rozkwitać i buchać nam kolorami w twarz. Najpierw pojawiają się pąki na drzewach, jasnozielona trawa, a następnie magnolie, konwalie i soczyście żółte pola rzepaku. I chociaż nie są uznawane za szlachetną roślinę, myślę, że spokojnie mogą konkurować z holenderskimi polami tulipanów, ponieważ po prostu świetnie prezentują się na zdjęciach.

W maju pola rzepaku są praktycznie wszędzie! Nie da się tego nie zauważyć nawet przebywając w domu, ponieważ Instagram aż huczy od rzepakowych sesji. Jeżeli nie chcesz zostawać w tyle, koniecznie zaplanuj swoją, a z poniższymi wskazówkami z pewnością uda ci się zrobić zachwycające zdjęcia. Pamiętaj, żeby zadbać o ich jakość już na etapie robienia zdjęć, a wtedy post-produkcja będzie czystą przyjemnością.

Przed wycieczką na pole rzepaku, upewnij się, że wiesz, do kogo to pole należy. Zapytaj właściciela, czy możesz wejść i zrobić kilka zdjęć? Jeśli będzie sympatyczny, upewnij się również, iż nie używa zbyt wielu pestycydów, żeby nie narazić się na podrażnienia skóry!

Jak zrobić idealne zdjęcie w rzepaku?

1. Zaplanuj swoją sesję zdjęciową na zachód słońca. Nic tak pięknie nie podkreśla złoto-żółtych odcieni rzepaku jak światło podczas tak zwanej ‘złotej godziny’. Przy okazji uchwycisz najpiękniejsze kolory nieba - efekt WOW gwarantowany!

 
O zachodzie niebo nabiera zachwycających barw

O zachodzie niebo nabiera zachwycających barw

2. Rzepak to dosyć wysoka roślina, więc jeżeli tak jak ja nie mierzysz więcej niż 162 cm, i staniesz daleko od obiektywu, to nie będzie cię w tym polu widać. Twój fotograf lub statyw musi znajdować się blisko ciebie.

Jeżeli staniesz za daleko od obiektywu, rzepak cię zasłoni

Jeżeli staniesz za daleko od obiektywu, rzepak cię zasłoni

 

3. Podczas robienia zdjęć, staraj się zachować proporcje. Główny obiekt, czyli zapewne ty, powinien znajdować się w centrum i nie za blisko obiektywu, gdyż wtedy może przesłonić pole rzepaku.

 
Stojąc zbyt blisko obiektywu, to ty zasłonisz pole rzepaku

Stojąc zbyt blisko obiektywu, to ty zasłonisz pole rzepaku

4. Zadbaj o przejrzyste tło na zdjęciu, nie powinno za dużo się na nim dziać. Idealnie, gdyby pole rzepaku sąsiadowało wyłącznie z niebem na horyzoncie, ewentualnie z kilkoma małymi drzewami czy wiatrakami. Minimalizm to twoja dewiza, dlatego przede wszystkim unikaj zabudowań czy gęstych drzew, które mogą popsuć efekt.

‘Zabałaganione’ tło sprawi, że zdjęcie będzie wyglądało nieciekawie

‘Zabałaganione’ tło sprawi, że zdjęcie będzie wyglądało nieciekawie

 

5. Robiąc zdjęcia, w szczególności aparatem, zwróć uwagę, aby to główny obiekt był wyostrzony, a nie tło. Oczywiście efekt rozmycia jest pożądany i doda zdjęciom cudownej głębi, jednak musi być umiejętnie zastosowany. Nie ruszaj się podczas fotografowania i zrób możliwie dużo zdjęć, żeby było później, z czego wybierać.

 
Wyostrzone tło, a nie główny obiekt, przez co zdjęcie wygląda na źle zrobione

Wyostrzone tło, a nie główny obiekt, przez co zdjęcie wygląda na źle zrobione

6. Kiedy słońce zacznie zachodzić, a niebo ściemniać, zwróć szczególną uwagę na światło podczas robienia zdjęć. Łatwo można je wtedy bowiem przepalić. Żeby tego uniknąć, kieruj obiektyw na niebo, przez co pole rzepaku i główny obiekt będą ciemne. Nie przejmuj się tym, ponieważ poprawisz to później z łatwością w Lightroomie.

Niewiele nieba udało się uratować, bo zdjęcie było prześwietlone

Niewiele nieba udało się uratować, bo zdjęcie było prześwietlone

 

7. Jeśli to ty jesteś modelką / modelem, zastanów się i poćwicz pozycje przed sesją zdjęciową. Mając w głowie mniej więcej, jak wyglądasz, łatwiej będzie ci pozować do obiektywu. I rozluźnij się! Potańcz, pośpiewaj, pomachaj rękoma - spięte ciało będzie wyglądało na zdjęciach nienaturalnie. Jeżeli nie lubisz pozować, albo w ogóle patrzeć na siebie na zdjęciach, stań tyłem do obiektywu. Pamiętaj wtedy o prostych plecach i rękach, bo to one będą zwracały uwagę widza.

 
Spięte ciało może wyglądać niekorzystnie

Spięte ciało może wyglądać niekorzystnie

Jak perfekcyjnie wyedytować zdjęcie w Lightroomie?

Okay, skoro masz już wspaniałe zdjęcia, czas wybrać to ulubione i za pomocą narzędzi edycji podkreślić to, co w nim najlepsze. Nie musisz korzystać z programu Lightroom, ale bardzo ci go polecam, ponieważ dzięki niemu w łatwy sposób przemienisz zwykłą fotkę w zachwycające zdjęcie.

Pokażę ci teraz krok po kroku, w jaki sposób perfekcyjnie wyedytować zdjęcie z popołudniowej sesji na polach rzepaku. Do dzieła!

Spójrz najpierw na zdjęcia sprzed i po postprodukcji:

Przed edycją

Przed edycją

Po edycji

Po edycji

Poniżej znajdziesz dokładne parametry, które pozwolą ci uzyskać podobny efekt:

BASIC

  • temp: -5 (5900)

  • tint: +6

  • exposure: +0.40

  • contrast: +5

  • highlights: -71

  • shadows: +58

  • whites: +3

  • blacks: -11

  • texture: 0

  • clarity: +12

  • dehaze: +5

  • vibrance: +15

  • saturation: 0

  • sharpening: +39

HSL

  • red: H(-12) S (0) L(+20)

  • orange: H(-14) S(0) L(+9)

  • yellow: H(-27) S(+10) L(0)

  • green: H(+13) S(0) L(0)

  • aqua: H(0) S(0) L(+23)

  • blue: H(-33) S(+13) L(0)

  • purple: H(0) S(0) L(0)

  • magneta: H(0) S(0) L(0)

TONE CURVE

tone curve.png

Pamiętaj, że to są wyjściowe wartości i przeważnie nie da się uzyskać idealnego efektu, który widzisz na powyższym zdjęciu, dlatego nie ograniczaj się i próbuj przesuwać suwaki w prawo i lewo. Jedyne, co cię może ograniczać, to twoja wyobraźnia!

Ja edytowałam zdjęcie w Lightroomie Classic, dodatkowo je prostowałam, kadrowałam i rozjaśniłam główny obiekt poprzez użycie pędzla korygującego.

Jeżeli masz jakieś pytanie albo po prostu uważasz, że ten post był dla ciebie przydatny, zostaw proszę komentarz, podziel się informacją na Facebook’u lub Instagramie.
Dziękuję bardzo za twoją uwagę! ❤