Dwór Gogolewo (Alternatywnie po Polsce)

DSC02468.JPG

Warta to trzecia najdłuższa rzeka w Polsce i tak się składa, że mieszkam w miasteczku, przez które przepływa. Tereny dookoła niej stanowią najczęściej łąki, bagna, lasy i pola. Nie muszę zatem daleko jechać, jeśli mam ochotę wyrwać się z miasta: wsiadam na rower, dziesięć minut drogi i jestem na miejscu.

Wielkopolska posiada idealne ukształtowanie powierzchni dla kolażowych laików, ponieważ to przede wszystkim płaski, rolniczy region, zdecydowanie mniej zurbanizowany niż np. małopolska, dzięki czemu można się poruszać po mniej uczęszczanych drogach. Do tej pory nie zapuszczałam się rowerem daleko od domu, ponieważ wydawało mi się, że kilka kilometrów dalej nie zobaczę nic nowego…aż do pewnej leniwej niedzieli, kiedy po prostu mieliśmy ochotę gdzieś pojechać. Ruszyliśmy w stronę Książa Wielkopolskiego i trafiliśmy do Gogolewa. Ot, wioska jak każda inna, kilka gospodarstw na krzyż i świetlica. Jednak na samym końcu, gdzie kończy się asfalt i zaczyna szutrowa droga prowadząca bezpośrednio nad rzekę, wyłoniły się dwie perełki: dworek i kościół.


GOGOLEWO - A GDZIE TO JEST?

 
DSC02450.JPG

Gogolewo graniczy z Książem Wielkopolskim, który znajduje się pomiędzy Śremem a Jarocinem, w województwie wielkopolskim. Z Książa należy kierować się na północ, w stronę Warty, aż dojedzie się na miejsce. A tam właściwie kończy się droga. Jak można się domyślić, nie jest ruchliwa, a co więcej prowadzi głównie przez pola i lasy, zapewniając malownicze widoki.

Pierwsze wzmianki o wsi Gogolewo pochodzą z XII wieku. Wiadomo również, że mieścina ta była kiedyś dużo większa. Znajdowały się w niej trzy karczmy, co oznacza, iż musiała cieszyć się popularnością i być często odwiedzana przez przejezdnych. Dzisiaj Gogolewo zamieszkuje zaledwie niecałe dwustu mieszkańców. Nie ma tutaj sklepu, w zamian pojawia się “mobilny skład”, w którym dwa razy w tygodniu można zrobić zakupy.


DWór W GOGOLEWIE

Zabytkowy dwór pochodzi z XVIII wieku i reprezentuje polski klasycystyczny styl architektoniczny. Co ciekawe, od XIX wieku został przebudowany w taki sposób, aby budynki folwarczne nie graniczyły bezpośrednio z siedzibą właścicieli, tylko znajdowały się w niewielkiej odległości od niej. Niestety prawie wszystkie z tych budynków zaniedbano po wojnie, przez co nie dotrwały do dzisiejszych czasów. Dwór posiadał wielu właścicieli, jednak dopiero ostatni z nich zdecydował się przeprowadzić jego gruntowną renowację, inwestując ogromne środki, aby zachować oryginalny charakter i styl obiektu z czasów jego świetności. Trzeba przyznać, że efekt końcowy robi wrażenie! Wnętrza wyróżnia nienachalny przepych, wyczucie smaku i staranność detalu. Spędzając tutaj noc, można się poczuć jak zamożny właściciel ziemiański!

DSC02494.JPG

Do dworu prowadzi aleja z szeregiem drzew po obu stronach, która dawniej miała na celu kierować konie prosto do domu, żeby mogły samodzielnie dowieźć pana na miejsce, gdyby przypadkiem zaniemógł w drodze powrotnej z karczmy.
Posiadłość otacza mały park z kilkoma kilkusetletnimi drzewami, takimi jak dęby, jesiony i lipy. Jego minimalistyczny charakter idealnie komponuje się ze świetnie dobranymi proporcjami budynku dworskiego. Dookoła posiadłości roztaczają się łąki, pola oraz latem zarośnięte starorzecze Warty. Na horyzoncie widać zarys lasu, a kilkanaście metrów od frontu budynku znajduje się piękny, zabytkowy kościół.


WYPOSAŻENIE DWORU

DSC02502.JPG

Dwór został zaprojektowany tak, aby móc w nim organizować mniejsze uroczystości oraz przyjmować indywidualnych gości. Na parterze znajduje się część wspólna z salonem, obszerną jadalnią i kuchnią, użytkowaną z reguły przez personel. Poddasze składa się z apartamentu z prywatną łazienką oraz czterech pokoi, dla których udostępniono dwie łazienki, jedną z prysznicem, a drugą ze wspaniałą, wolnostojącą wanną. Całość mieści łącznie szesnaście osób.

Każdy pokój został wyposażony w:

  • pościele,

  • ręczniki,

  • czajnik elektryczny,

  • kawę, herbatę, wodę.

Z kuchni można korzystać za wcześniejszą zgodą, obiekt jednak zapewnia pełne wyżywienie.


CO ROBIĆ W DWORZE GOGOLEWO?

W Gogolewie najlepiej spędza się czas na zewnątrz. Odpoczynek w ogrodzie to przywilej sam w sobie, można rozpalić ognisko lub grilla i biesiadować na świeżym powietrzu. Bliskość Warty zapewnia dodatkowe atrakcje: niewielką, ale piaszczystą plażę oraz spływy kajakowe dla spragnionych wrażeń. Opiekunowie dworu zapewniają transport i organizację sprzętu, dlatego nie trzeba się o nic martwić.

Warto poprosić o możliwość zwiedzenia pobliskiego kościoła. Został on zbudowany w XVIII wieku i w tym samym stuleciu spłonął przez uderzenie piorunem. Mieszkańcy odbudowali drewniany obiekt pod koniec XVIII wieku i w takim stanie dotrwał do dzisiaj. Na początku XX wieku przybywali do niego na nabożeństwa wierni z całej Polski, ponieważ odprawiano w nim, jako w jednym z niewielu, msze w języku polskim. Mieszkańcy Gogolewa do dzisiaj bardzo dbają o swój zabytek, który stanowi dumę całej wsi. Co nietypowe, to oni, a nie proboszcz, podejmują wszelkie związane z nim decyzje oraz zarządzają finansami!


JAK ZAREZERWOWAĆ NOCLEG W DWORZE GOGOLEWO?

DSC02489.JPG

Możecie to zrobić przez oficjalną stronę obiektu TUTAJ.

Albo przez portal BOOKING.COM.

Cena od osoby za dobę wynosi 149 zł ze śniadaniem. Podczas rezerwacji należy wpłacić 50% kwoty zaliczki.

Można również domówić całodniowe wyżywienie.


CZY WARTO PRZYJECHAĆ DO DWORU W GOGOLEWIE?

To miejsce w szczególności polecam mieszkańcom Wielkopolski. Idealnie nadaje się na romantyczne weekendy dla dwojga, rodzinne przyjęcia czy ważne uroczystości. Do dworu można przyjechać po prostu się rozejrzeć, ale zapewniam was, że zapragniecie został choćby na jedną noc!

for ENGLISH version click HERE

WRÓĆ