PODSUMOWANIE ROKU 2018

Początek stycznia to idealny moment na podsumowanie wydarzeń i działań minionego roku. W marcu 2018 r. Altertonative dopiero rozpoczął swoją działalność, a więc każde, nawet najmniejsze osiągnięcie minionych miesięcy było dla mnie sukcesem i motywacją! A prowadzenie bloga to niełatwe i pracochłonne zadanie, któremu zawsze chciałoby się poświęcać trochę więcej czasu i energii. Im dalej w las, tym więcej drzew. Im więcej wiedziałam na temat blogowania, tym częściej okazywało się, że mam jeszcze więcej do nadrobienia. Miniony rok upłynął mi zatem pod znakiem uczenia się, testowania nowych rzeczy, poznawania innych blogerów i metod ich działania oraz na zgłębianiu tajemnic blogosfery (a uwierzcie mi, trochę ich jest!).

Moje podróże skupiły się głównie na odkrywaniu rodzimej Polski, dzięki cyklowi Alternatywnie po Polsce (koniecznie sprawdź TUTAJ), który okazał się największym zeszłorocznym sukcesem i przyciągnął na bloga nie tylko polskich, ale i zagranicznych czytelników. W 2018 r. publikowałam również materiały dotyczące dalszych podróży z tego roku (np. o IRLANDII) oraz z poprzednich lat (np. o WIETNAMIE). Pisałam także posty zawierające porady przydatne osobom pragnącym więcej i lepiej podróżować, dotyczące np. OSZCZĘDZANIA NA WYMARZONE WAKACJE czy efektywnego PAKOWANIA BAGAŻU. Treści ukazywały się konsekwentnie co tydzień, dzięki czemu blog zyskał wiernych odbiorców, którym bardzo dziękuję za wsparcie! :)

Poniżej przedstawiam najważniejsze wydarzenia oraz osiągnięcia 2018 roku!

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA MINIONEGO ROKU:

11.03.2018. – opublikowanie bloga online

01.04.2018. – pierwsze subskrypcje

23.-24.06.2018. – festiwal SeeBloggers

19.08.2018. – początek cyklu Alternatywnie po Polsce

DLA TYCH, KTÓRZY LUBIĄ LICZBY:

W 2018 roku stronę Altertonative wyświetlono 11522 razy. Odwiedziło ją ponad 4500 osób zostawiając 500 komentarzy.

Łącznie napisałam i opublikowałam 43 posty w dwóch językach (Altertonative możecie czytać po polsku i angielsku). Najpopularniejszym z nich okazał się wpis radzący, co zabrać ze sobą na Malediwy (przeczytacie go TUTAJ)! Z ciekawostek dodam jeszcze, że bloga odwiedziły osoby z 72 różnych krajów.

Na Instagramie Altertonative wspiera ponad 6500 followersów, a fanpage na Facebooku polubiło już ponad 1500. Chcecie nich dołączyć? Śmiało! :)

W 2018 powstały dwie grupy zamknięte na Facebooku: Wegańskie Podróże i Alternatywne Podróże. Ta pierwsza ma na celu ułatwienie podróżowania weganom i wegetarianom, a ta druga pomaga w organizowaniu niezależnych podróży. Nowi członkowie są mile widziani w obu grupach, wystarczy wysłać prośbę o dołączenie!

Podsumowując, rok 2018 był pracowitym i trudnym okresem. Początki nigdy nie są łatwe, zwłaszcza gdy trzeba się odnaleźć w już zatłoczonym środowisku Najważniejsze to robić swoje i nie oglądać się za siebie. To nie tylko usprawnia pracę, ale też wspomaga kreatywność. W tym roku planuję jeszcze mocniej trzymać się tej zasady, a mój główny cel to rozwijać cykl Alternatywnie po Polsce :)

A Wam który post podobał się najbardziej? A który okazał się najbardziej przydatny? O czym chcielibyście czytać więcej na blogu? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!